--- In [email protected], "Amana Ferro" <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > Domnule Stefan, de unde stim noi ce-a facut omul ala? > Cum puteti posta o poveste atat de incompleta si sa va > asteptati sa ne cutremure sufletele? De ce nu ne spuneti, > dupa ce a fost sarac lipit pamantului impreuna cu 9 frati > si s-a ridicat prin munca, ce-a facut comandorul in > chestiune de a fost condamnat la puscarie?
Inteleg ca dvoastra sunteti o adepta a stiintei, a progresului. In numele stiintei punem mana pe documente si descoperim ca in anii '45-'46 au avut loc celebrele procese ale criminalilor de razboi prin care 2700 de indivizi (capii armatei, politiei, sigurantei, magistraturii) au fost arestati pentru a se decapita forta pe care se bazeaza orice regim in orice stat. Sau cum ne explica tovarasul general Valter Roman (Ernst Neulander) cel care a fost un Trotki al Romaniei comuniste, fondator al Armatei Poporului in articolul intitutalat "Armata sovietica - singura armata condusa de o adevarata stiinta si arta militara" armata trebuie sa fie o arma in mana poporului in lupta sa de clasa. http://www.cotidianul.ro/fileadmin/2006/octombrie/big/08_1.jpg Motiv ca armata trebuia epurata, iar cel mai bun motiv pentru proaspetii descalecati de pe tancurile sovietice a fost a acuza elitele de antisemitism, fascism si antisovietism. Singura vina a acestor elite ale Romaniei a fost ca prin munca si merit ele s-au ridicat in societate. Mousa Stefan

