As traduce: "Recunoastem consecintele negative la care
a putut fi supus un om ucis, insa consideram ca
acestea pot fi diminuate prin educatie, nu prin
criminalizarea uciderii, arestand omul care a ucis".
Care e diferenta intre a ucide un copil in pantecele
mamei si a-l ucide dupa ce a implinit 4-5 ani? Sunt
curios si eu sa stiu parerea exacta a Dlui Moise
despre avort. Si poate nu imi mai cenzureaza Dl Branea
mesajul. 

--- Mity Marusi <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> Draga domnule Emil Moise,
> 
> Citez cateva randuri din scrisoarea deschisa ce ati
> dat-o publicitatii de
> curand:
> 
> "Recunoastem consecintele negative la care poate fi
> supusa o femeie ca
> urmare a efectuarii unui avort, insa consideram ca
> acestea pot fi diminuate
> sau eliminate numai prin educatie si nu prin
> criminalizarea avortului,
> arestand femeia care l-a practicat."
> 
> De-acord, asta inseamna ca sunteti alaturi de
> asociatiile Pro-Life /
> Pro-Vita si ca nu aprobati avortul, sunteti doar
> impotriva legii de
> interzicere a avortului [datorita efectelor adverse
> pe care le poate avea
> tocmai interzicerea]?
> 
> M-as bucura sa aud ca da!
> 
> Credeti ca scoaterea de sub interdicitie a avortului
> ar diminua numarul de
> avorturi? [Ma cam indoiesc]
> 
> Ce ma minuneaza pe mine este ca in polemica asta
> unii apara mamele, ceilalti
> apara pruncii' ei bine intr-adevar si unii si altii
> trebuie aparati, solutia
> ar fi ca inclusiv asociatia domnului Moise sa
> incerce sa le faca pe mame sa
> isi dea seama ce fac, sa aiba grija ce fac cu
> propriul trup, sa stie ca ceea
> ce iau in pantece nu este doar o bucata de carne ci
> o fiinta umana, cum si
> ele sunt nu doar niste bucati de carne vie ci niste
> fiinte umane
> binecuvantate cu posibilitatea de a darui la randul
> lor viata.
> 
> Toata viata incercam sa nu facem greseli, desi
> admitem ca suntem supusi
> greselii.
> De ce o femeie care tocmai a "gresit", sa mai faca
> inca o greseala avortand?
> 
> De ce o alta femeie care deja se bucura de 1,2 copii
> prefera sa arunce la
> canal al 3,4-lea copil?
> 
> Cum de oamenii foarte saraci isi permit sa aiba mai
> multi copii, iar cei cu
> o situatie materiala buna se zgarcesc?
> 
> De unde stiti ca acei 1, 2 copii carora le-ati
> permis sa traiasca sunt mai
> buni decat cei pe care i-ati omorat (sau doriti sa
> ii omoriti)?
> 
> Domnule Moise, chiar daca s-ar putea sa nu fiti de
> acord cu avortul,
> documentul publicat de dumneavoastra va arata ca
> fiind un partizan al
> acestuia...
> 
> M-as bucura sa oferiti o clarificare.
> 



 
____________________________________________________________________________________
Want to start your own business?
Learn how on Yahoo! Small Business.
http://smallbusiness.yahoo.com/r-index

Raspunde prin e-mail lui