As traduce: "Recunoastem consecintele negative la care a putut fi supus un om ucis, insa consideram ca acestea pot fi diminuate prin educatie, nu prin criminalizarea uciderii, arestand omul care a ucis". Care e diferenta intre a ucide un copil in pantecele mamei si a-l ucide dupa ce a implinit 4-5 ani? Sunt curios si eu sa stiu parerea exacta a Dlui Moise despre avort. Si poate nu imi mai cenzureaza Dl Branea mesajul.
--- Mity Marusi <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > Draga domnule Emil Moise, > > Citez cateva randuri din scrisoarea deschisa ce ati > dat-o publicitatii de > curand: > > "Recunoastem consecintele negative la care poate fi > supusa o femeie ca > urmare a efectuarii unui avort, insa consideram ca > acestea pot fi diminuate > sau eliminate numai prin educatie si nu prin > criminalizarea avortului, > arestand femeia care l-a practicat." > > De-acord, asta inseamna ca sunteti alaturi de > asociatiile Pro-Life / > Pro-Vita si ca nu aprobati avortul, sunteti doar > impotriva legii de > interzicere a avortului [datorita efectelor adverse > pe care le poate avea > tocmai interzicerea]? > > M-as bucura sa aud ca da! > > Credeti ca scoaterea de sub interdicitie a avortului > ar diminua numarul de > avorturi? [Ma cam indoiesc] > > Ce ma minuneaza pe mine este ca in polemica asta > unii apara mamele, ceilalti > apara pruncii' ei bine intr-adevar si unii si altii > trebuie aparati, solutia > ar fi ca inclusiv asociatia domnului Moise sa > incerce sa le faca pe mame sa > isi dea seama ce fac, sa aiba grija ce fac cu > propriul trup, sa stie ca ceea > ce iau in pantece nu este doar o bucata de carne ci > o fiinta umana, cum si > ele sunt nu doar niste bucati de carne vie ci niste > fiinte umane > binecuvantate cu posibilitatea de a darui la randul > lor viata. > > Toata viata incercam sa nu facem greseli, desi > admitem ca suntem supusi > greselii. > De ce o femeie care tocmai a "gresit", sa mai faca > inca o greseala avortand? > > De ce o alta femeie care deja se bucura de 1,2 copii > prefera sa arunce la > canal al 3,4-lea copil? > > Cum de oamenii foarte saraci isi permit sa aiba mai > multi copii, iar cei cu > o situatie materiala buna se zgarcesc? > > De unde stiti ca acei 1, 2 copii carora le-ati > permis sa traiasca sunt mai > buni decat cei pe care i-ati omorat (sau doriti sa > ii omoriti)? > > Domnule Moise, chiar daca s-ar putea sa nu fiti de > acord cu avortul, > documentul publicat de dumneavoastra va arata ca > fiind un partizan al > acestuia... > > M-as bucura sa oferiti o clarificare. > ____________________________________________________________________________________ Want to start your own business? Learn how on Yahoo! Small Business. http://smallbusiness.yahoo.com/r-index

