ma refeream la "cliseul" persoana infectata HIV=persoana cu moralitate 
indoielnica
  exista persoane cu moralitate indoielnica atat infectate HIV cat si 
neinfectate. 
  doream doar sa nu punem semnul egal intre HIV si moralitatea indoielnica. 
  interesant ca dvs. cunoasteti nr. exact de cazuri nedetectate, sau poate de 
data aceasta nu reusesc eu sa inteleg...
  

Uiorean <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
              MORÁLĂ, morale, s.f. 1. Ansamblul normelor de convieţuire, de 
comportare a oamenilor unii faţă de alţii şi faţă de colectivitate şi a 
căror încălcare nu este sancţionată de lege, ci de opinia publică; 
etică. ♦ Comportare (lăudabilă); moravuri. 2. Disciplină ştiinţifică 
care se ocupă cu normele de comportare a oamenilor în societate; (concr.) 
carte care cuprinde aceste norme; etică. 3. (Fam.) Dojană, mustrare. ♦ 
Concluzie moralizatoare cuprinsă într-o scriere, mai ales într-o fabulă; 
învăţătură. – Din lat. moralis, fr. morale.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de thiess, 7 Aug 2003 | Greşeală de tipar 
  moral    
adjective 
1 relating to the standards of good or bad behaviour, fairness, honesty, etc. 
which each person believes in, rather than to laws:
  (from Cambridge Advanced Learner's Dictionary)
  
  Folosirea unui ac nesterilizat nu este tot o problema foarte serioasa de 
morala?!
  Pe urma ne putem intreba: deunde proveneau ‘acele nesterilizate? Oare au 
fost folosite inainte la cele 2.817 de “cazuri SIDA adulti”?  Parca bunul 
simt ne spune ca nu poate fi singura cauza. Sa fie de la cele 28.170 de 
“cazuri SIDA adulti” (sau HIV)
  nedepistate ? Â O fi tot o problema de morala?
  Cer scuze daca nepriceperea mea poate duce la 
  “ intarirea perceptiei publice gresite asupra persoanelor infectate 
HIV/SIDA.”
  
      
---------------------------------
  
  From: [email protected] [mailto:[EMAIL PROTECTED] On Behalf Of 
Ina Rizoaica
Sent: Thursday, January 25, 2007 10:44 AM
To: [email protected]
Subject: Re: [romania_eu_list] (contra)Scrisoare deschisa adresata 
ambasadorului Portugaliei la Bucuresti

  
          Buna ziua,

    as dori sa va atrag atentia ca din mesajul formulat de dvs. reiese ca lipsa 
de moralitate este principala cauza a infectarii HIV. Acest lucru nu este 
adevarat, multe dintre persoanele infectate fiind expuse la alte situatii de 
risc decat raporturile sexuale intamplatoare.

    Nu doresc sa sustin sau sa contest cauza dvs., doar va rog sa reconsiderati 
mesajul, deoarece un efect - pe care probabil nu l-ati vizat - poate fi si 
intarirea perceptiei publice gresite asupra persoanelor infectate HIV/SIDA.

    In tara noastra cauza cea mai frecventa pentru infectarea cu HIV a 
constituit-o sistemul medical necorespunzator, astfel incat multe persoane au 
fost infectate la varste foarte fregede.

    Iata cateva date pe care le puteti gasi si pe site-ul UNOPA:

    

    SITUAŢIA EPIDEMIEI SIDA ÎN ROMÂNIA – 30 SEPTEMBRIE 2006
Ministerul Sănătăţii, Comisia Naţională de Luptă Anti-SIDA,
Institutul de boli infecţioase “Prof. Dr. Matei Balş”

              TOTAL SIDA (CUMULATIV)

    10.186
        Cazuri SIDA copii*

    7.369
        Cazuri SIDA adulţi

    2.817
        Pierduţi din evidenţă SIDA copii + adulţi

    179
        Decese copii* SIDA 

    3.748
        Decese adulţi SIDA 

    997
        Total decese SIDA

    4.745
        TOTAL HIV (CUMULATIV)

    6.566
        Cazuri HIV copii* 

    4.484
        Cazuri HIV adulţi

    2.082
        Pierduţi din evidenţă HIV copii + adulţi

    384
        Total pierduţi din evidenţă HIV + SIDA

    563
        TOTAL CUMULATIV (1985 – 2006) HIV/SIDA

    16.752
        TOTAL pacienţi HIV/SIDA în viaţă

    12.007

    
























* 0 – 14 ani la data diagnosticului

    

    Cu speranta ca va veti reconsidera mesajul,




  Florina Rizoaica

___ 

  

         

 
---------------------------------
Cheap Talk? Check out Yahoo! Messenger's low PC-to-Phone call rates.

Raspunde prin e-mail lui