PETITIE cu ...OCAZIA lui 8 Iunie-  ZIUA Transportului Public Urban din
Romania.

Cred ca a venit timpul ca RATB sa reformeze sistemul de transport public cu
masuri inovative de transport public si cu masuri verzi. Altfel vom fi
asfixiati si blocati in trafic toti.

Pentru rezolvarea crizei traficului din transportul urban in Bucuresti,
propun reformarea sistemului de transport public RATB. De aceea, invit toti
forumistii, societatea civila, mediile profesionale, politice si economice
sa se implice cu recomandari, politici (policies), masuri concrete si
stimulente economice pentru a da un impuls puternic acestei reformari de pe
urma careia toti am castiga.

Atasez o petitie, pe care o updatez pentru 8 iunie, realizata pe situl
Reclamatii-Sesizari.ro
http://www.reclamatii-sesizari.ro/answersRead.php?questionId=2098&insId=173
(un site pe care va sugerez sa-l includeti in bookmarks). Am depus-o ha-hat,
inca din luna mai la RATB pe linkul de sesizari si sugestii de pe situl
ratb.ro, dar n-am primit nici un raspuns. Nici UN FEL DE RASPUNS.
Poate maine este o noua zi? Treziti-va domnilor de la RATB!!!


Petitie: *03.06.2007*

*Lipsa de respect din partea RATB! de 17 ani!!*



In atentia Conducerii RATB

Stimate Doamne/ Stimati Domni,

Cand o sa publicati orarul de circulatie pe toate traseele? Cand o sa existe
o legatura intre numarul masinilor de pe traseu si traficul calatorilor?
Cand o sa respectati orarul de circulatie?
Oamenii inca circula pe scari si masinile vin inca pline ochi!
Soferii inca injura si tot mai pleaca de pe loc pe culoarea ROSIE.
Dansii inca mai uita ca au masinile umflate de oameni si franeaza fara mila.
Chioscurile de vanzari bilete se inchid la ora 20, dar circulatia continua
pana la ora 23! Nu vi se pare absurd?

Faceti reclama la noile carduri explicand calitatea lor (de ex., una dintre
caracteristici: faptul ca functioneaza ca o cartela de telefon- ca poate fi
uneori incarcat pentru..sa zicem, bilete - nu e deloc evident), daca nu
vreti sa aveti calatori ignoranti, dati-le explicatii cu privire la noile
facilitati de credit pe card si cum le culegeti datele (eu mi-am pus
problema ce date culegeti pe aceste carduri si cum le folositi, nu aveti
nici un disclaimer postat pe card!! sau la casele de bilete)
Serviciul dvs. de marketing cu ce se ocupa daca nu cu informarea cu privire
la noile produse?
Totusi, validarea abonamentului ridica semne de intrebare cu privire la
acces ul dvs. la informatiile privind persoana (unde calatoreste- cam
dubios!!!)

Oare cand o sa ne tratati in calitate de oameni si clienti?
Cand o sa invatati sa ne respectati?
Va recomand modelul Budapestei de civilizatie in transport.
Va recomand un training de "Bune maniere, respect fata de cetatean si spirit
comunitar" pentru soferii dvs.

Reformati sistemul.
Colaborati cu Politia rutiera pentru a evita ambuteiajele pe trasee.
Desfiintati chioscurile de vanzari bilete si realizati masini cu vanzare
automata, deschise NON-STOP si aflate in FIECARE statie RATB. Lucratorii
astfel disponibilizati, angajati-i controlori sau insotitori de bord, pentru
a se evita vandalismele si blatul.

Eficientizati sistemul.
In momentele de flux maxim de calatori, masinile vin rar si arhipline.
Sau... in curand vom fi ucisi de mirosul de esapamente ale masinilor care
pot transporta 4+ persoane insa sunt ocupate de 1 om???
"LONDON - Road traffic is the fastest growing source of pollution in Europe
and in some countries more people are dying as a result of this air
pollution than are being killed in accidents, health experts said" (1999,
n.ed.)

In Norvegia dupa ce au introdus taxe mari la importul de masini, si numarul
masinilor pe strada s-a restrans simtitor, au revenit si anotimpurile, care
de ceva vreme o luasera razna. Sa va explic ce s-a intamplat ulterior
masurii?
In Norvegia, "the envirnoment is now crystal clean and the roads are
perfect."

Masinile MERCEDES nou cumparate sunt oare ecologice? Nu prea cred. Aveti in
plan introducerea de sisteme de transport ecologice? Cand?

Va trebuie niste campanii de marketing care sa reflecte o reforma sincera in
sistemul de trasnsport. "Circulati regeste cu RATB" Asa ar trebui sa va fie
deviza si sa faceti totul sa o reflecte.

O sugestie de colaborare RATB cu METROREX- colaborati pentru a introduceti
metroul de suprafata - vezi Londra, New York, Budapesta. Poate va puteti
folosi chiar si de liniile de tren dezafectate care traverseaza Bucurestiul.
Metroul ar trebui sa fie principalul mijloc de deplasare in Bucuresti, daca
ar fi foarte bine pus la punct (guri de metrou in tot Bucurestiul si cu un
metrou de suprafata, incepand inca de la linia de centura).

Nu in ultimul rand, Domnule Primar al Capitalei, Domnule Videanu, va adresam
rugamintea de a planifica intr-o maniera civilizata lucrarile de
reconstructie sosele, borduri si alte asfaturi, pentru ca noi, cetateni si
locuitori ai capitalei, sa putem sa ne numim civilizati. Deschiderea tuturor
santierelor (cate sunt, sunt cateva zeci?), toate in acelasi timp creeaza
repulsie fata de capitala si fata de transport in capitala, in general.

Va rugam sa faceti ca vorbele dvs. bine intentionate sa fie sustinute si de
o STRATEGIE in domeniu: "N-am mai luat autobuzul din 1988, cand am venit in
Bucuresti si n-aveam masina. As recomanda tuturor bucurestenilor ca, in
urmatorii ani, sa foloseasca RATB-ul" Adriean Videanu,primarul general al
Capitalei

Educatia este totul, educati-va sa ne respectati si vom avea un trai mai bun
cu totii.

Astept reactia prompta a forumistilor! In Cc se afla deci toate forumurile
care se ocupa cu interesele societatii civile.

Oamenii sufera in tacere. Se citeste pe fetele schimonosite in statii de
masini, ca ceva nu e in regula cand nu vine masina: toti se zgaiesc, fac
gaturile lungi, stau in mijlocul strazii sa pandeasca masina, fetele sunt
posomorate.
Este reactia fireasca a celor care simt NEREGULA dar nu fac un gest. Nu va
dau nici un semn, un mesaj, un email, ceva, ca sa va treziti.
M-am intrebat adeseori dupa ce am auzit injuraturi si tipete de durere in
masini inghesuite: OARE ACESTI OAMENI vor schita vreun gest pentru injuria,
pentru gestul de neomenie sau pentru afrontul sau pentru periclitarea
sanatatii personale?

Poate a venit momentul sa va adresam cateva randuri?
DA, CRED. Pur si simplu a venit momentul.

Apelati la firme de consultanta daca nu reusiti sa faceti fata la Schimbare.
Asa cum ati mai facut. Fiti deschisi sa invatati sa fiti mai buni, este
conditia esentiala sa existam!

TREZITI-VA!


Monica Gheorghiu

Raspunde prin e-mail lui