Seminar destinat pregatirii specialistilor români din institutiile publice vorbitori de limba franceza pentru concursurile de angajare în institutiile europene
În perioada 18-20 iunie 2007 va avea loc un nou "Seminar destinat pregatirii specialistilor români din institutiile publice vorbitori de limba franceza pentru concursurile de angajare în institutiile europene". Seminarul este organizat de Institutul European din România în parteneriat cu Centrul de Studii Europene din Strasbourg si Ambasada Frantei la Bucuresti. Seminarul se va desfasura în limba franceza si va oferi participantilor ocazia de a afla amanunte legate de regulile de concurs, de a întelege mecanismul de evaluare, de a-si testa si exersa abilitatile necesare concursului. Intentia noastra si a partenerilor francezi este de a atrage acei cursanti care se vor implica în diseminarea informatiilor acumulate în cadrul institutiilor lor de origine. Participantii la seminar trebuie sa întruneasca urmatoarele conditii: sa lucreze în institutii publice, sa vorbeasca fluent limba franceza si sa detina cunostinte temeinice referitoare la functionarea Uniunii Europene. Informatii suplimentare se pot obtine la tel: 021/314.26.96(97), interior 133, persoana de contact - coordonator de proiect Laurentia Mariana Mereuta - [EMAIL PROTECTED]

