Seminar destinat pregatirii specialistilor români  din institutiile publice 
vorbitori de limba franceza pentru concursurile de angajare în institutiile 
europene

 

 În perioada 18-20 iunie 2007 va avea loc un nou "Seminar destinat pregatirii 
specialistilor români  din institutiile publice vorbitori de limba franceza 
pentru concursurile de angajare în institutiile europene".

Seminarul este organizat de  Institutul European din România în parteneriat cu 
Centrul de Studii Europene din Strasbourg  si Ambasada Frantei la Bucuresti.

Seminarul se va desfasura în limba franceza si va oferi participantilor ocazia 
de a afla amanunte legate de regulile de concurs, de a întelege mecanismul de 
evaluare, de a-si testa si exersa abilitatile necesare concursului.  Intentia 
noastra si a partenerilor francezi este de a atrage acei cursanti care se vor 
implica în diseminarea informatiilor acumulate în cadrul institutiilor lor de 
origine. 

Participantii la seminar trebuie sa întruneasca urmatoarele conditii: sa 
lucreze în institutii publice, sa vorbeasca fluent limba franceza si sa detina 
cunostinte temeinice referitoare la functionarea Uniunii Europene. 

Informatii suplimentare se pot obtine la tel:  021/314.26.96(97), interior 133, 
persoana de contact - coordonator de proiect Laurentia Mariana Mereuta - [EMAIL 
PROTECTED] 

Raspunde prin e-mail lui