Stimate domnule Ilhan Amet,

Cu toata stima si respectul pt. prim-ministrul dvs. , cel mai mare, cel mai 
tare, etc. din istoria Turciei, comparatia cu Bush este ..... sa ma cenzurez ?
Ce ati fi dorit sa scrie ziarele ?
Ca a dat amocul in guvernul Turciei, si vrea razboi ?
Ca acest guvern incearca sa isi taie craca singur referitor la aderarea la UE ?

Lumea asteapta, circumspecta, sa vada daca Turcia a inebunit complet sau nu.


Cu stima,
Dicu-Sava Cristian
www.dsclex.ro

  ----- Original Message ----- 
  From: Ilhan Amet 
  To: [email protected] 
  Sent: Monday, October 29, 2007 1:43 PM
  Subject: [romania_eu_list] UN REVOLUTIONAR IN ROMANIA


  UN REVOLUTIONAR IN ROMANIA

  In zilele de 25 si 26 octombrie a.c. primul-ministru al Turciei, Recep Tayyip 
Erdogan, a facut o vizita in Romania. In prima zi acesta a fost primit de 
omologul sau, Calin Popescu Tariceanu, si de presedintele roman Traian Basescu, 
iar in a doua zi inaltul oaspete a vizitat Dobrogea acolo unde s-a intalnit cu 
comunitatea turca dar si cea tatara.

  Ceea ce poate sesiza un observator al vietii politice este slaba reflectare 
in mass-media romaneasca a acestui eveniment. Imi amintesc ca in 2004 cand 
presedintele SUA George W Bush a vizitat pret de cateva ore Romania toate 
posturile de televiziune se inghesuiau care mai de care sa realizeze 
transmisiuni in direct, editii speciale, emisiuni inchinate liderului de peste 
ocean.

  In cazul prim-ministrului turc evenimentul a fost reflectat in media 
romaneasca cat se poate de discret. Joi 25 octombrie daca nu gresesc eu, la ora 
19:00, ora de maxima audienta, mai toate posturile de televiziune romanesti 
transmiteau discursul lui Geoana insistand asupra lui Basescu care era 
invitatul PSD-ului. Este foarte interesant ca in aceeasi zi Euronews prezenta 
printre primele stiri vizita lui Erdogan in Romania si declaratiile acestuia 
referitoare la situatia din Irak.

  Oare ciondaneala asta intre Basescu si Tariceanu (si aliatii acestuia precum 
PSD) este mai importanta decat razboiul din Irak? Oare frustrarile politice ale 
lui Basescu (care l-au impins pe acesta, in dorinta lui de revansa impotriva 
Parlamentului, sa propuna un referendum cu privire la votul uninominal) sunt 
mai importante decat posibila interventie a armatei turce in Irak, o 
interventie care ar putea avea un impact profund asupra cursului razboiului din 
aceasta tara si asupra viitorului intregului Orient Mijlociu?

  Pentru cei care nu stiu tin sa le reamintesc ca Recep Tayyip Erdogan este 
unul dintre cei mai buni prim-ministrii pe care Turcia i-a avut in ultimii 80 
de ani. Alegerile din 2 noiembrie 2002 care au adus la putere Partidul 
Justitiei si Dezvoltarii condus de Erdogan sunt considerate de unii comentatori 
politici ca o adevarata "lovitura de palat" in timp ce majoritatea diplomatilor 
si jurnalistilor occidentali le numesc o "revolutie tacuta" Si pe buna 
dreptate, caci in ultimii 5 ani Turcia a devenit tara cu cea mai mare crestere 
economica din lume. Deasemenea politica externa a acestei tari s-a schimbat 
radical. Turcia, a doua armata ca marime in NATO, va juca un rol foarte 
important in razboiul din Irak, acolo unde SUA, cea mai mare putere militara 
din lume, s-a impotmolit.

  Si cu toate acestea se pare ca pentru mass-media romana prezinta o importanta 
mult mai mare aceasta lupta surda, aceasta ciondaneala, intre Basescu si 
Tariceanu care in mod sigur nu va avea nici un efect dincolo de Carpati sau de 
Dunare. Te umfla rasul nu altceva cand vezi ce cuvinte foloseste presa romana: 
"razboi intre palate", "atac la presedinte", "sah la prim-ministru", "razboiul 
romano-roman" incat daca nu ai trai in Romania ai avea impresia ca aceasta tara 
este una de razboinici. In realitate si Basescu si Tariceanu sunt niste 
pro-Americani cuminti care nu vor ramane in istorie decat ca niste simplii 
"administratori" ai Romaniei.

  E, si cu toate acestea cand in Romania vine un revolutionar si un razboinic 
in adevaratul sens al cuvantului, precum Recep Tayyip Erdogan  presa romaneasca 
trateaza aceasta vizita cu o raceala foarte apropiata de impolitete. Care este 
explicatia ? Nu stiu, dar se poate observa un singur lucru. Cand toata Europa 
din care face parte si Romania fuge din Irak, Turcia se pregateste sa intre in 
acest mare razboi cu 100.000 de soldati. Cred ca asta spune totul.

  Ilhan AMET
  Constanta, Dobrogea
  __________________________________________________
  Do You Yahoo!?
  Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around 
  http://mail.yahoo.com  

Raspunde prin e-mail lui