Un articol din arhive dar care merita revizitat.
Stie cineva cum a fost "rezolvata" aceasta bomba ecologica de langa
"Bucurestiul nostru iubit unde azi negura sa risipit " (!? )
Vasile Bouleanu .
Arhiva - Archive - Arhívum Link la portalul ONG www.ngo.ro - Link a
www.ngo.ro portálhoz - Link to the www.ngo.ro portal
---------------------------------
Reactorul nuclear Mãgurele trebuie dezafectat Dezafectarea reactorului
nuclear de la Magurele, actiune cu responsabilitate nationala, poate dura chiar
si zece ani si presupune implicarea mai multor institute din domeniu:
Institutul de Cercetari Nucleare Pitesti, Sucursala de Inginerie Tehnica a
Obiectivelor Nucleare CITON Bucuresti si CNCAN.
Dezafectarea reactorului nuclear de la Magurele, actiune cu responsabilitate
nationala, poate dura chiar si zece ani si presupune implicarea mai multor
institute din domeniu: Institutul de Cercetari Nucleare Pitesti, Sucursala de
Inginerie Tehnica a Obiectivelor
Nucleare CITON Bucuresti si CNCAN.
Emilian Dragulescu, directorul general al Institutului de Fizica si Inginerie
Nucleara (IFIN) "Horia Hulubei", a declarat, joi, agentiei MEDIAFAX, ca
Reactorul Nuclear (RN) de Cercetare si Productie Radioizotopi VVR-S Magurele
este un obiectiv nuclear de conceptie sovietica, pus în functiune în iulie
1957, fiind primul de acest tip din Europa de Est.
Reactorul a functionat timp de 40 de ani fara incidente, evenimente sau
accidente nucleare, pîna în decembrie 1997.
"Experienta si practica internationala demonstreaza ca durata de functionare a
acestui tip de obiectiv nuclear este de 30-40 de ani, dupa care acesta este
dezafectat", a mai spus Dragulescu, care a precizat ca aceasta actiune se
desfasoara doar în baza unui plan de dezafectare.
Planul de dezafectare al RN - actiune care poate dura si zece ani - a fost
întocmit conform solicitarilor scrise din partea CNCAN si a Normelor de
dezafectare a obiectivelor si instalatiilor nucleare publicate în Monitorul
Oficial, a continuat directorul general.
Planul mentionat este un document complex, de peste o mie de pagini, menit în
primul rînd sa demonstreze ca toate activitatile se desfasoara în siguranta, ca
sunt riguros planificate, cu respectarea asigurarii si controlului calitatii,
vizînd mentinerea si controlul costurilor estimate prin Studiul de fezabilitate
precum si protectia personalului, a mediului si a populatiei. Planul de
dezafectare pentru RN a fost depus la CNCAN spre aprobare în 28 octombrie 2002.
Dezafectarea se desfasoara pe baza unei strategii care ia în considerare
posibilitatile tehnice, financiare si umane disponibile pentru pregatirea,
desfasurarea si finalizarea acestei activitati. Prin HG 418/2002, s-a hotarît
oprirea definitiva a reactorului din cadrul IFIN-HH, institut care, în calitate
de utilizator si operator, va duce la îndeplinire dezafectarea obiectivului.
În momentul de fata, la institut se deruleaza actiuni de pregatire a
dezafectarii, fiind scos combustibilul din reactor si dus într-un "depozit de
calmare". Avînd în vedere masurile tehnice, organizatorice si de protectie
fizica luate, reactorul nuclear VVR-S nu poate fi pornit, deci este exclusa
posibilitatea producerii unui accident nuclear.
"Chiar daca ar fi posibila în fapt, repornirea reactorului se poate face numai
cu aprobarea CNCAN", a adaugat directorul general Dragulescu.
Activitatile derulate în prezent, în perspectiva dezafectarii, presupun
colaborare nationala si internationala, cu sprijinul Ministerului Educatiei si
Cercetarii si pe baza unui plan conform cu Programul Nuclear National. În luna
aprilie, o echipa de control de la Agentia Internationala pentru Energie
Atomica a facut o serie de verificari pe platforma de la Magurele, astfel de
controale fiind derulate de doua ori pe an.
"În ultima vreme, au aparut mai multe informatii incorecte referitoare la
situatia reactorului nuclear de cercetare VVR-S din cadrul IFIN, de aceea
trebuie facute aceste precizari", a aratat el.
https://www.ngo.ro/aa/images/blank.gif
www.vasilebouleanu.wachovialoans.com