D-le Savu, Nu e prima data cand procedati asa: dati de inteles ca DVS. sunteti autorul mesajului, deci ca DVS. ati fi fost la MMDD - ceea ce NU este adevarat! Deci modul in care procedati nu e corect!
Va rog mult, altadata cand mai puneti pe liste mesajele altei persoane, sa lasati vizibil autorul adevarat al mesajului! Ca paranteza: contrar a ceea ce vehiculati pe diverse liste, sa stiti ca exista in Romania MULTE persoane care s-au implicat si se implica in protectia mediului, si asta de la inceputul anilor '90. Ca numarul lor a fost multa vreme prea mic (sau ca vocea lor a fost multa vreme ne-auzita) asta e un lucru regretabil (si din cauza caruia o ducem toti asa ca acum, in privinta calitatii vietii). Din fericire "vocile" lor au inceput sa se auda si sa speram ca lucrurile se vor indrepta spre bine intr-un timp care sa nu fie atat de lung incat sa spunem candva "prea tarziu". Cu toate astea, nici "natura" si nici iubitorii ei nu s-au inventat in Canada :) Prevederile alea sunt de bun-simt, e bine ca ele sa fie sustinute. E adevarat ca petitiile nu sunt "citite" - dar se STIE cate sunt, asa ca e bine sa fie si ele cat mai multe, pt. "politicieni" de cele mai multe ori "numarul" conteaza... Intr-adevar, insa, prezenta "fizica" are un efect deosebit! ;) Codruta From: Romania News To: [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [email protected] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] Cc: [EMAIL PROTECTED] CITITI CU ATENTIE SI FORWARDATI CUI CREDETI CA S-AR PUTEA IMPLICA ESTE FOARTE IMPORTANT CA SAPTAMINA VIITOARE SA SE ADUNE CIT MAI MULTI OAMENI SI ONG-URI IN PARLAMENT. MIZA ESTE UNA FOARTE MARE Buna ziua tuturor, Am fost astazi la ministerul mediului la dezbaterea publica pe tema sustinerii si amendarii OUG 114/2007. Din partea autoritatilor, au participat dna Varga, secretar de stat in minister, dl. Marius Marinescu, senator PC, si reprezentanti ai citorva primarii. Au fost si doua ziariste, de la Jurnalul National si Adevarul Verde. Din partea ONG-urilor imi amintesc de (scuze pentru cei omisi): ATU, Salvati Bucurestiul, Terra Ecologica, Eco-civica, Grupul Civic Bucuresti, Mare Nostrum, Sighisoara Durabila, ViitorPlus. Concluziile intilnirii: A. guvernul va sustine amendarea ordonantei cu: - in afara suprafetei minime de spatiu verde, se va cere o repartitie uniforma a acestuia spatial (minim x mp spatiu verde/kmp) - primariile trebuie sa refaca PUG-urile in termen de 6 luni, cu exitnderea spatiilor verzi pina la limitele legale. Sanctiunile pt nerespectarea prevederii, foarte aspre, chiar penale. - se va detalia definitia pentru spatiile verzi, care e incompleta In rest, se va promova forma ordonantei in care se interzice ORICE constructie pe spatiul verde. B. Saptamina viitoare va avea loc o noua intilnire, unde vor fi chemati si: reprezentantii partidelor, presedintii Camerelor, presa. Se doreste obtinerea unui acord public pentru aceasta ordonanta din partea liderilor politici. TOATE ONG-urile interesate sint invitate sa participe. Cu cit mai multi, cu atit mai bine. C. CEL MAI IMPORTANT Din experienta Mariei Bec, vicepresedintele asociatiei "Ia-ma acasa" si a senatorului Marius Marinescu, care au reusit sa treaca prin Parlament legea pt protectia animalelor: La sustinerea in plenul Camerei a ordonantei, trebuie sa fim prezenti CIT MAI MULTI oameni acolo, in carne si oase, ca factor de presiune. Scrisorile si petitiile NU CONTEAZA. Nu le citeste nimeni. TREBUIE SA FIM ACOLO. Si multi: cel putin citeva sute (la legea pt protectia animalelor au fost 400). In ultima saptamina a lui Ianuarie, se va discuta ordonanta in Camera. Cine este din provincie, pregatiti-va pentru o calatorie la Bucuresti anuntata cu MAXIM 24 de ore inainte. Va rog trimiteti acest mesaj tuturor cunoscutilor care ar pute sa ne sprijine!

