D-le Savu,

Nu e prima data cand procedati asa: dati de inteles ca DVS. sunteti autorul
mesajului, deci ca DVS. ati fi fost la MMDD - ceea ce NU este adevarat! Deci
modul in care procedati nu e corect!

Va rog mult, altadata cand mai puneti pe liste mesajele altei persoane, sa
lasati vizibil autorul adevarat al mesajului!

Ca paranteza: contrar a ceea ce vehiculati pe diverse liste, sa stiti ca
exista in Romania MULTE persoane care s-au implicat si se implica in
protectia mediului, si asta de la inceputul anilor '90. Ca numarul lor a
fost multa vreme prea mic (sau ca vocea lor a fost multa vreme ne-auzita)
asta e un lucru regretabil (si din cauza caruia o ducem toti asa ca acum, in
privinta calitatii vietii).

Din fericire "vocile" lor au inceput sa se auda si sa speram ca lucrurile se
vor indrepta spre bine intr-un timp care sa nu fie atat de lung incat sa
spunem candva "prea tarziu".

Cu toate astea, nici "natura" si nici iubitorii ei nu s-au inventat in
Canada :)

Prevederile alea sunt de bun-simt, e bine ca ele sa fie sustinute. E
adevarat ca petitiile nu sunt "citite" - dar se STIE cate sunt, asa ca e
bine sa fie si ele cat mai multe, pt. "politicieni" de cele mai multe ori
"numarul" conteaza...

Intr-adevar, insa, prezenta "fizica" are un efect deosebit! ;)

Codruta



From: Romania News
To: [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ;
[EMAIL PROTECTED] ; [email protected] ;
[EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED]
Cc: [EMAIL PROTECTED]




CITITI CU ATENTIE SI FORWARDATI CUI CREDETI CA S-AR PUTEA IMPLICA

ESTE FOARTE IMPORTANT CA SAPTAMINA VIITOARE SA SE ADUNE CIT MAI MULTI OAMENI
SI ONG-URI IN PARLAMENT.

MIZA ESTE UNA FOARTE MARE



Buna ziua tuturor,

Am fost astazi la ministerul mediului la dezbaterea publica pe tema
sustinerii si amendarii OUG 114/2007.

Din partea autoritatilor, au participat dna Varga, secretar de stat in
minister, dl. Marius Marinescu, senator PC, si reprezentanti ai citorva
primarii.

Au fost si doua ziariste, de la Jurnalul National si Adevarul Verde.

Din partea ONG-urilor imi amintesc de (scuze pentru cei omisi): ATU,
Salvati Bucurestiul, Terra Ecologica, Eco-civica, Grupul Civic Bucuresti,
Mare Nostrum, Sighisoara Durabila, ViitorPlus.

Concluziile intilnirii:

A. guvernul va sustine amendarea ordonantei cu:
   - in afara suprafetei minime de spatiu verde, se va cere o repartitie
uniforma a acestuia spatial (minim x mp spatiu verde/kmp)
   - primariile trebuie sa refaca PUG-urile in termen de 6 luni, cu
exitnderea spatiilor verzi pina la limitele legale. Sanctiunile pt
nerespectarea prevederii, foarte aspre, chiar penale.
   - se va detalia definitia pentru spatiile verzi, care e incompleta

In rest, se va promova forma ordonantei in care se interzice ORICE
constructie pe spatiul verde.

B. Saptamina viitoare va avea loc o noua intilnire, unde vor fi chemati si:
reprezentantii partidelor, presedintii Camerelor, presa. Se doreste
obtinerea unui acord public pentru aceasta ordonanta din partea liderilor
politici.

TOATE ONG-urile interesate sint invitate sa participe. Cu cit mai multi, cu
atit mai bine.

C. CEL MAI IMPORTANT

Din experienta Mariei Bec, vicepresedintele asociatiei "Ia-ma acasa" si a
senatorului Marius Marinescu, care au reusit sa treaca prin Parlament legea
pt protectia animalelor:

La sustinerea in plenul Camerei a ordonantei, trebuie sa fim prezenti CIT
MAI MULTI oameni acolo, in carne si oase, ca factor de presiune.

Scrisorile si petitiile NU CONTEAZA. Nu le citeste nimeni. TREBUIE SA FIM
ACOLO. Si multi: cel putin citeva sute (la legea pt protectia animalelor au
fost 400).

In ultima saptamina a lui Ianuarie, se va discuta ordonanta in Camera.
Cine este din provincie, pregatiti-va pentru o calatorie la Bucuresti
anuntata cu MAXIM 24 de ore inainte.

Va rog trimiteti acest mesaj tuturor cunoscutilor care ar pute sa ne
sprijine!


Raspunde prin e-mail lui