Pana la urma eu chiar sunt curioasa daca padurea Baneasa are vreo sansa sa 
"supravietuiasca" (sau cat de "sinucigasi" sunt bucurestenii) - dar sunt la fel 
de curioasa si ce zice la faza asta DGCSC ;)

La fel de curioasa sunt de ce si-ar da unii banii (o gramada) sa-si faca casa 
intr-o zona vedre care e clar ca dupa ce se va umple de case... nu va mai fi 
"verde"... :S

Codruta

http://www.jurnalul.ro/articole/114802/cioprtita-chiar-de-autoritati!


22/01/2008 de Monica Andrei Capatos 

O lucrare obişnuită de rărire a arborilor din Pădurea Băneasa s-a transformat 
într-una de defrişare în toată regula. Parcela se află lângă Grădina Zoologică 
şi a fost tăiată cu acordul Direcţiei Silvice Bucureşti.


Dacă am lua în calcul câte ministere, direcţii, regii şi primării administrează 
Pădurea Băneasa, ar trebui să fie cea mai protejată zonă verde din ţară. Însă, 
ca de fiecare dată, lucrurile stau pe dos. Anchetele publicate până acum de 
Jurnalul Naţional semnalau faptul că Pădurea Băneasa a fost defrişată de 
particulari, iar ieri am descoperit că arborii din pădure sunt tăiaţi, mai nou, 
chiar la îndemnul autorităţilor. Având la bază o simplă lucrare tehnică de 
rărire a copacilor din Pădurea Băneasa, o firmă din Dâmboviţa a măcelărit o 
porţiune din zona verde. Theodor Chiriac, directorul tehnic al Direcţiei 
Silvice Bucureşti, priveşte cu relaxare acest fapt, declarând simplu că nu ştie 
mai nimic.

"Nu ştiu, se va face un raport, o să vedem ce s-a întâmplat, vom constata, vom 
număra, de ce ne grăbim atâta? Doamnă, sunt nişte norme tehnice care trebuie 
respectate, nu vă spun aşa la telefon, nici nu vă cunosc", ne-a declarat ironic 
directorul Chiriac. 

Răspunsul este simplu la întrebarea domnului Chiriac, ne grăbim pentru că dacă 
astfel de "lucrări de rărire" se fac în stilul ăsta, în câţiva ani despre 
Pădurea Băneasa vom vorbi doar la trecut. Însă problema domnului Chiriac se 
pare că era alta şi n-avea legătură cu situaţia semnalată.

"Lucrarea a fost făcută aiurea. Au fost tăiaţi mai mulţi arbori decât cei 
marcaţi. Nimeni nu vrea să spună nimic", ne-a spus Mirel Iordaş, inspector-şef 
adjunct în cadrul Inspectoratului de Regim Silvic.


PROIECTE IMOBILIARE. Interesant este că aceste "lucrări de rărire" au loc chiar 
în perioada în care zona verde este deja împărţită pe grupuri de interese. Au 
fost deja desenate câteva cartiere rezidenţiale. Unul ar fi pe spaţiul Grădinii 
Zoologice, mai ales că 20.000 de metri pătraţi au fost deja revendicaţi. Un alt 
ansamblu rezidenţial este, culmea, denumit ironic "ZONA VERDE", întins pe o 
suprafaţă de 20 de hectare din pădure. Desfiinţarea Restaurantului 
Privighetorilor şi a părculeţului din imediata apropiere pregăteşte, de 
asemenea, construirea de vile de lux.

"Singura şansă a bucureştenilor de a scăpa de praful din Bărăgan era o pădure. 
Strămoşii noştri au făcut acest lucru, spre deosebire de contemporanii noştri, 
care vor să o distrugă", zice Nicolae Rădulescu-Dobrogea, preşedinte 
Eco-civica. Meteorologul Ortansa Jude întăreşte şi mai mult ideea, spunând că 
"Pădurea Băneasa asigură în nordul Bucureştiului o protecţie pe lângă rolul de 
oxigen, având în vedere că vorbim de un oraş suprapopulat. Este o protecţie a 
aerului care vine plin de praf din Bărăgan, unde pământul este uscat. Zona 
verde filtrează aerul", ne-a declarat meteorologul Ortansa Jude.


--  
Puteti contribui cu 2% din impozitul pe venitul Dvs. la combaterea defrisarilor 
abuzive.
Detalii cont la:
www.arin.ro

Raspunde prin e-mail lui