Este foarte corect demersul lor deoarece foarte multi nu au acces la nici o 
informatie .Cel mai bun ar fi votul prin corespondeta dupa o inscriere 
prealabila autentificata in tara respective.Atentie  ,pot fi si falsuri!


To: [EMAIL PROTECTED]: [EMAIL PROTECTED]: Tue, 29 Jan 2008 15:34:41 
-0800Subject: [romania_eu_list] COMUNICAT







http://www.romaniantribune.net/a768_Romanii_din_afara_granitelor_cer_schimbari_legislative_in_scopul_unei_mai_bune_participari_la_vot.aspx
 
 
 Romanii din afara granitelor cer schimbari legislative in scopul unei mai bune 
participari la vot

 Petitie pentru schimbari legislative in scopul respectarii dreptului 
constitutional al cetatenilor romani aflati in afara granitelor Romaniei de a 
participa la vot Catre :- D-l Traian Basescu, Presedintele Romaniei - D-l  
Calin Popescu Tariceanu, Prim  Ministru al Romaniei - D-l  Nicolae Vacaroiu, 
Presedinte al Senatului Romaniei - D-l  Bogdan Olteanu, Presedinte al Camerei 
Deputatilor din Parlamentul Romaniei   Excelentele voastre, Considerand 
situatia de exceptie prin care trece astazi Romania, in care o buna parte a  
cetatenilor romani sunt fortati de imprejurari sa-si caute loc de munca in 
afara granitelor nationale, apelam pe aceasta cale la dumneavoastra si la 
institutiile pe care le reprezentati pentru a face schimbarile legislative 
necesare care sa inlesneasca participarea la vot in procesele electorale 
romanesti a tuturor acestor cetateni, atat in alegerile locale cat si in 
alegerile generale. Facem apel la dumneavoastra solicitandu-va sa considerati 
si sa sprijiniti urmatoarele propuneri : 1). Indiferent de locul unde traieste, 
fiecarui cetatean roman trebuie sa i se asigure accesul la exercitarea 
dreptului constitutional de participare la vot. Propunem ca in paralel cu 
actualul sistem de vot organizat prin misiunile diplomatice romanesti, sa 
existe posibilitatea ca toti cetatenii romani care doresc sa voteze sa poata 
face acest lucru prin posta. 2). Calitatea de cetatean trebuie respectata si 
acceptata indiferent daca cetateanul poseda sau nu acte de identitate romanesti 
valabile, precum: pasaportul diplomatic, pasaportul de serviciu, pasaportul 
simplu, pasaportul temporar, titlul de calatorie, cartea de identitate sau 
buletinul de identitate. Oricarui alegator ce prezinta chiar si un document 
expirat sa i se permita participarea la vot in baza unei declaratii pe proprie 
raspundere ca nu si-a pierdut statutul de cetatean roman. 3). Circumscriptia in 
care voteaza alegatorul roman care traieste in afara Romaniei, inclusiv in 
alegerile locale, sa fie aceea unde a avut ultimul domiciliu stabil in Romania. 
Numai in acest fel participarea la vot a fiecarui alegator va fi reprezentativa 
si pentru alegerile locale, indiferent unde s-ar afla alegatorul. 4). De 
asemenea, facem apel pentru introducerea alegerilor uninominale si inlocuirea 
completa si imediata a actualului sistem pe liste de partid, atat pentru 
alegerile parlamentare cat si pentru alegerile locale din 2008. In mod special 
pentru punctele unu si patru recomandam sistemele implementate si dovedite a fi 
functionale atat in SUA cat si in alte tari ale lumii.  29 Ianuarie 2008Membrii 
grupului de initiativa (Vrem la vot Romanii):- D-l Petre Costea, Esq. (Houston, 
Texas, SUA) - Avocat - D-ra Petra Micu, Esq. (Chicago, Illinois, SUA) - Avocat- 
D-l Dimitrie Bogdan Umbrarescu, Esq. (Chicago, Illinois, SUA) - Avocat- D-l Jon 
Tomos, Esq. (Chicago, Illinois, SUA) - Avocat- D-l Florin Tucherman, Esq. 
(Chicago, Illinois, SUA) - Avocat- D-l Rev. Florin Vancea (Hollywood, Florida, 
SUA) - Pastor - D-l Petru Amarei, (Chicago, Illinois, SUA) – Businessman, 
presedinte Romanian Television Network - D-l Marian Avram (Chicago, Illinois, 
SUA) - Businessman, presedinte Credo TV International- D-l Stefan Varo 
(Chicago, Illinois, SUA) - Businessman, vicepresedinte Credo TV International- 
D-l Mircea Lubanovici (Portland, Oregon, SUA) - Businessman, editor al ziarului 
Romanian Times si presedintele organizatiei Romanian-American Society of Oregon 
- D-l Beni Lucescu (Portland, Oregon, SUA) - Businessman, editor al ziarului 
Romanian Times- D-l John Sinitean (Chicago, Illinois, SUA) - Businessman, 
inginer IT- D-l Steven V. Bonica (Chicago-Niles, Illinois, SUA) - redactor sef 
al ziarului Romanian Tribune si presedinte al organizatiei Romanian-American 
Network Inc.- D-l David Avram (Melbourne, Australia) - Businessman - D-l Vasile 
Bouleanu  (Skokie, Illinois, SUA) - Businessman si comentator independentLista 
de semnaturi pentru sprijinul acestei petitii ramane deschisa!Pentru a va 
adauga numele la lista semnatarilor va rugam trimiteti un mesaj in care sa va 
includeti numele complet, localitatea si statul de resedinta pe adresa de 
e-mail: [EMAIL PROTECTED]
 






_________________________________________________________________
Téléchargez le nouveau Windows Live Messenger !
http://get.live.com/messenger/overview

Raspunde prin e-mail lui