*Diana Iuga, eleva in clasa a 4-a la Colegiul de Arte Regina Maria din
Constanta nu va pleca la Cluj la faza nationala a Olimpiadei de interpretare
muzicala....**De ce? Pentru ca numarul de locuri acordate de MECT fiecarei
zone este limitat….de buget?!! *

La Olimpiada de interpretare muzicala, faza nationala de la Cluj, vor merge
numai unii dintre cei care au castigat premiul I la faza pe zona. De ce?
Pentru ca numarul de locuri acordate de MECT fiecarei zone este limitat….de
buget!! In Romania anului 2008 MECT face economie cand vine vorba despre
elevii viitori artisti. Copiii trebuie obisnuiti de mici ca pentru talentul
lor "cei mari " de la guvern nu au bani niciodata. Nu trebuie sa se invete
numai cu orele petrecute in studiu in fata partiturii, cu vorbele de "duh"
aruncate de colegii de generatie care nu le inteleg pasiunea pentru ceva "cu
care se moare de foame" ci si cu cinismul nejustificat totusi al celor mari.
Am aflat cu mirare ca desi apare castigatoare a premiului I la faza zonala,
la categoria ei de varsta si la instrument, *Diana Iuga, eleva in clasa a
4-a la Colegiul de Arte Regina Maria din Constanta nu va pleca la Cluj la
faza nationala. **
*

*
*

*"Nimeni nu poate face nimic"* , imi explica Diana, bineinteles, cautand in
reactia mea o speranta.

"*De ce?" ….
*

*"**Asa a venit de la "minister"!" *
Si vocea i se face grava ca a unui om mare. "*Eu oricum nu mai merg la nici
o olimpiada, o sa ma duc la alte concursuri"*. Pe chipul ei se citeste
dezamagirea.



Cum sa ii explici unui copil ca desi a luat premiul I la faza zonala nu
poate pleca mai departe la faza pe tara pentru ca e limita de locuri. Adica,
practic, pe langa concursul propriu-zis intre copiii de aceeasi varsta, si
la acelasi instrument, mai exista unul, nedeclarat, intre copiii de varste
diferite si instrumente diferite.


Dupa ce au fost alesi cei 23 de copii cu premiul I la faza zonala
desfasurata la Constanta pentru inca noua alte judete (numar reprezentand
toate instrumentele si categoriile de varsta), au trebuit sa ramana acasa 8
dintre ei. Ministerul a alocat bani numai pentru 15....


Cum se face selectia celor care vor reprezenta zona la nationala? In functie
de punctaj, stabileste comisia. Adica dintre premiile I vor pleca in ordinea
descrescatoare a punctajului cei cu 100, 99, 98 de puncte.


Diana a luat premiul I cu 97 de puncte. Adica e cea mai buna violonista la
categoria ei de varsta din noua judete, va ramane insa acasa, pentru ca cei
de la alte instrumente si categorii de varsta au primit un punctaj mai mare
decat al ei incadrandu-se in limita impusa de MECT.


In Romania anului 2008, se negociaza numarul de copii talentati, in functie
de buget?! Oare chiar nu s-ar fi gasit bani cu care sa se acopere
cheltuielile de participare pentru toti premiantii cu locul I la faza
zonala? Sau in Romania se face politica descurajarii celor inzestrati si
capabili de performanta inca de pe bancile scolii?


Desi pentru copiii care trec prin aceasta experienta de "uite premiul, nu e
premiul" intamplarea este o drama; pentru MECT olimpiada devine inca un
prilej sa se bifeze o activitate prin care MECT finanteaza si sustine
tinerele talente.


Decat asa.. cu jumatati de masura.. mai bine lipsa!

Aratand trofeul in fata clasei, Diana a zis cu modestie *"E de plastic, mai
am cateva acasa… nu fac nimic cu el"*.

Cu diploma de "*premiulintaicarenumergelanationala*", Diana nu va face
nimic, pentru ca va trebui mereu sa explice cum vine chestia asta. Va trebui
sa gaseasca cuvinte ca sa ii scuze pe cei mari ca nu au gasit o strategie ca
acest lucru sa nu se intample.





In fiecare zona din tara comisiile au fost puse sa aleaga premiantii apoi,
din cauza limitei de locuri, sa mai taie cateva aripi ale celor la  care
locurile s-au terminat.

* *

* Din ce in ce mai putini copii isi doresc sa urmeze o cariera in
interpretare muzicala. Si cei care isi alega asta, sunt in curand loviti de
sistem.*



Ministerul Educatiei a facut cateva victime (prin decizia de a impune limita
de locuri

  cifre total nefondate, neproportionale cu numarul de judete din fiecare
zona, cu numarul copiilor cu potential inalt) in randul copiilor. Atragem
atentia ca aceste victime sunt chiar cei care mai tarziu, mergand pe scenele
lumii isi vor aduce aminte de cele petrecute in tara, si vor alege probabil
sa ramana  in strainatate unde pentru talent, munca, seriozitate, nu exista
limita de locuri…. ci programe de incurajare, sustinere financiara, politici
specifice de mentinere a performantei care chiar sunt facute pentru a ajuta
copiii si tinerii talentati nu numai pentru a crea aceasta impresie.


>
> --
> Adina Tulbure , M.A.
> Director cercetare tehnologii didactice inovative
> IRSCA Gifted Education
> www.supradotati.ro
> www.abecedar.com




-- 
Monica Gheorghiu, MBA
Marketing Manager
Cell: +40 729 029 484

IRSCA Gifted Education
http://www.supradotati.ro
"We promote the human being who is a creator"

Raspunde prin e-mail lui