I-mi place mesajul tau ,e minunat si mai ales pentru mine care nu mi-am vazut 
mama de 3 ani si ma simt uneori ca intr-o puscarie aici in US ,viata pe care eu 
mi-am ales-o ,destin pe care mi l-am facut cu mainile mele cum am crezut eu ca 
e bine pentru mine si pentru mama care nu a avut sa-mi dea ce mi-am dorit si 
care are in credere in mine ca voi reusi sa fac ceva din viata mea..
  Va multumesc la toti...Ciprian from Kentucky of US

baba-paun mariana <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
          Joc fortat

Ieri am cantat. Mama a ridicat usor colturile buzelor, si si-a micsorat ochii 
apoi s-a napustit asupra mea cu bratele intinse. M-a atins deodata pe fata cu 
pielea ei care avea un gust putin acrisor, pe spate cu mainile si i-am simtit 
iar inelul de la mana stanga . Era rece obrazul cand si l-a lipit de fata mea. 
Am auzit-o chiar spunand ceva dar, nu mai stiu ce. Am mai cantat si alta data. 
Eram cu spatele la ea. Atunci nu am vazut ce a facut. Stiu totusi ca nu m-a 
auzit pentru ca de fiecare data cand cant face chestia asta cu mainile. Uneori 
ma ridica sus de tot si atunci e ca si cand ar pune niste rotite in stomacul 
meu . Rotite care ma fac sa vreau iar si iar sa fiu ridicata. Cand revin pe 
pamant inca mai simt sub talpi aerul ca niste pernute mici. Alteori imi 
introduce picioarele in ghetute si ma pune sa stau langa ea . Iesim pe strada 
si trecem pe langa o multime de oameni. Atunci imi revin in stomac rotitele de 
care va spuneam. Nu retin niciodata cati sunt oamenii pe
 langa care trecem. Trecem noi pe langa ei si ei pe langa noi mergem, mergem si 
ne oprim undeva. Niciodata nu e la fel. Numai cand ma ducea la gradinita. Acolo 
ma intalneam cu aceeasi educatoare. Ma privea bine educatoarea. Nu stiu de ce. 
Apoi ma aseza pe un scaunel. Cand ma aseza pe scaunel din nou aveam acele 
rotite mici in stomac, dar rotitele mergeau mult mai repede. Imi placeau 
cuburile. Si masinile. Si masinile au rotite. Cand luam masinutele in maini, 
invarteam rotitele lor si dispareau cele din stomacul meu. O senzatie atat de 
placuta. Nu stiu de ce ma intrerupeau, din nou imi puneau ghetutele in 
picioare, din nou treceam pe langa multa lume si ajungeam acasa. Acasa imi 
place sa cant. Cantam din nou. Mama isi micsora ochii, isi ridica din nou 
coltul buzelor si se napustea asupra mea. Dupa gradinita mereu in stomac 
rotitele mele mergeau repede repede. Uneori simteam ca se opresc. Atunci stiam 
ca trebuie sa dorm. Cand dorm ma asez incet in pat, apoi o astept pe mama.
 Ea vorbeste cu cineva pe care il cheama Dumnezeu. Il roaga sa ma faca si pe 
mine o fetita normala. Cateodata mama sta pe un scaun in bucatarie. isi misca 
buzele si cred ca vrea sa imi spuna ceva. Dar in spatele ei se misca perdeaua 
de la geam si ma ia ameteala nu pot sa aud ce imi spune. Ea atunci repeta. Nu 
isi mai ridica de loc coltul buzelor. Vine langa mine si din ochi ii tasnesc 
picaturi de apa. Ce inseamna asta? 

De la un timp a adus in casa mai multe fete. Ele imi zic in fiecare zi: hai sa 
ne jucam ! Voi stiti ce inseamna asta? A te juca inseamna sa iei o papusa si sa 
o imbraci cu hainutele ei. Sau sa te bagi in casuta de jucarie si sa faci acolo 
un joc. Stai putin apoi iesi si spui Bau!. Nu inteleg de ce trebuie sa intru 
acolo. LA inceput imi apareau acele rotite in burta de care v-am mai spus ! 
Apoi am vazut ca daca fac asa cum spun fetele primesc o bomboana . Bomboana 
care imi place mie e moale si are staniol rosu. Pe aceea mi-o dadeau la inceput 
dupa ce spuneam bau sau imbracam papusa corect. Acum trebuie sa o cer. Stiti ce 
inseamna sa o cer? Trebuie sa spun "Vreau". Cand spun "Vreau" imi apar rotitele 
in stomac. Si spun foarte incet . Atunci mama ridica din nou colturile buzelor. 

Si toti ma aplauda ! si spun bravo Ema. Cine e Ema ? Ema e mama? Ema e papusa? 
Ema sunt eu? Cine sunt eu ? Eu sunt mama ? Eu sunt papusa? Eu sunt Ema. Imi 
apar rotitele. Cand striga Ema eu trebuie sa ma intorc si atunci primesc 
bomboana. Si sa ma uit in ochii lor. E ca si cand m-as arunca de sus si as pune 
picioarele din nou pe podea si as simti pernutele acelea sub talpi. O aud pe 
mama. Ema sunt fericita ! Azi ai spus MAMA . Cine e Mama? Mama sunt eu ? Incep 
sa ma invart rotitele isi fac de cap! Mama nu mai e mama. Mama s-a schimbat. 
Mama e fericita, ce se va intampla acum cu mama ? o sa ii tasneasca apa din 
ochi? O sa ridice iar coltul buzelor? Ma invart ma invart ma invart. Cand ma 
invart casa nu mai are pereti. Stiati ca peretii casei dispar cu totul cand te 
invarti? O mai aud acum putin pe mama ce bine ar fi sa o mai vad si maine. Cum 
va fi maine ? Cum e sa fii fericita? Ce se va intampla acum cu mama mea? M-am 
oprit. A sunat telefonul.

Cand suna telefonul mama vorbeste incet. Cu mine vorbeste tare, diferit. Se 
aseaza in fata mea si spune cuvintele rar dar eu nu ma uit la ea. Cand ma uit 
la gura ei incep rotitele. Ca sa le opresc misc mainile. Cand misc mainile se 
opresc rotitele dar incepe apa sa curga din ochii mamei mele. Ma cuprinde incet 
in brate. Odata a inchis ochii. Avea bluza moale cu miros de crema de 
galbenele. Mi-a placut se auzea ceva in pieptul ei parca avea un ceas acolo, 
sau o tobita mica. Fetele zic ca acolo ar fi inima. Mama nu are inima are o 
tobita mica . O inima nu poate sa faca asa ca o tobita. Am ascultat tobita ei. 
Cine batea in tobita? Mama respira din ce in ce mai greu.Era bine si cald acolo 
si in mod ciudat sunetul tobitei facuse sa dispara rotitele din stomacul meu. 
Apoi am mai simtit ceva. Cred ca era inima mea. Si eu trebuie sa am o inima. 
Fetele care vin dimineata asa mi-au spus. Oare am o inima? 

Azi am fost la doctor. Si el m-a pus sa imbrac o papusa. Avea ochelari. Cu rame 
foarte groase. Asa cred. Papusa lui nu mi-a placut. Nu am vrut sa o imbrac. Am 
stat langa mama. Si el a spus ca sunt autista. Eu sunt Ema. Am vrut sa ii spun! 
Eu sunt Ema. Eu sunt mama. Eu sunt autista? 

Avea din nou apa in ochi mama. M-a luat de mana si a plecat cu mine printre 
oameni. Sunt eu si ea. Eu sunt Ema, autista, mama e Ema autista, sau Eu sunt 
Ema. Mama e Ema? Autista ? Azi ma joc cu fetele. Eu nu stiu sa ma joc. Ele ma 
invata. Daca ma joc mama ridica intotdeauna coltul buzelor. Ea mi-a spus ca 
atunci cand face asa inseamna ca e fericita. Mama mea e mama. nu e fericita. 
Daca ma joc primesc bomboane. Daca ma joc invat sa fiu normala. Fetele care vin 
dimineata asa mi-au spus. Mama mi-a spus ca ma iubeste. NU stiu de ce mi-a spus 
asta. Stiam. Pentru mine Mama e Ema. si Ema e mama. 

In Romania sunt 1700 000 de copii diagnosticati cu autism. Ema e unul dintre 
ei. Sansa ei este terapia ABA. Ema si cu mama ei trebuie sa se joace fortat. 
Acest joc costa 1000 de euro pe luna. Jocul fortat e singura sansa a Emei. 
Drumul catre normalitate trece prin Joc Fortat. 

Donatii se pot face in conturile deschise in Romania la:

RAIFFEISEN BANK S.A, Sucursala IALOMITA. Slobozia, b-dul Chimiei, nr 13. 

Titularul contului: Baba-Paun Mariana 

Cont in LEI: RO20 RZBR 0000 0600 0177 2029
Cont in EURO: RO98 RZBR 0000 0600 0777 3179
Cont in USD: RO87 RZBR 0000 0600 0777 3183


Mariana Baba-Paun 
tel 0729 12 45 96
mail [EMAIL PROTECTED]

[editat. informatii detaliate despre acest caz umanitar se gasesc la adresa web 
http://www.help-ema.puls-il.ro ]


         



 
---------------------------------
Need Mail bonding?
Go to the Yahoo! Mail Q&A for great tips from Yahoo! Answers users.

[Non-text portions of this message have been removed]

Raspunde prin e-mail lui