Refuz
Teodor Baconsky, Dilema veche, Nr. 166, 13-19 aprilie 2007
Iata ca trecura si Sfintele Pasti. Sintem in Saptamina luminata. Personal, am
resimtit mai tragic decit oricind fractura, dedublarea societatii noastre.
Inainte de 89 si dupa. Inainte de integrare si dupa. Pentru generatia mea,
acestea vor fi fost cele doua praguri capitale. Doua cicluri istorice, la
storcator. Primul s-a petrecut sub semnul rupturii dintre valorile mele si
valorile puterii. Al doilea, exact la fel. Concluzia e una singura: in tara
unde m-am nascut si pe care am iubit-o mereu, nu ma pot bucura de onestitate
interioara decit cu pretul unui refuz. Felul meu de a-mi imagina o societate
normala s-a dovedit, in ambele cazuri, gresit. Simt ca am ramas reprezentatul
solitar al propriei minoritati. Am lucrat cu iluzia ca raul minciunii
generalizate poate fi vindecat prin exercitiul libertatii. De acum inainte, voi
plati printr-un judicios pesimism adevarul ca, pe durata vietii mele, nu
voi apuca sa vad o alta Romanie. Voi vedea blocuri-turn, fabrici, masini
de lux, resedinte somptuoase si ghetouri mizere. Vor continua sa apara sute de
ziare, televiziuni-ciuperca si carti lansate la tirg. Forma practicilor sociale
va fi tot mai asemanatoare cu aceea recomandata de Bruxelles. Oamenii vor face
vacante in strainatate si isi vor plati ratele pentru casele noi unde au reusit
sa se mute, precum occidentalii din anii 60. Sub guvernari de vertiginoasa
mediocritate, viata noastra de consumatori va fi din ce in ce mai groasa.
Democratia, golita de inteles si efect, va functiona confuz, la marginea
atentiei publice. Nimeni nu se va simti parte a unei comunitati nationale,
sudate printr-un credo. Vom fi electroni fara nucleu. Fire de praf in parcarea
unui mall. Poate ca dezagregarea noastra morala va reflecta fidel insasi
decadenta Europei, unde lipsa identitatii spirituale se resimte deja cu
patetismul unei agonii.
In noaptea pascala, curtea bisericii Mavrogheni gemea de lume. Marea de
festile nemtesti (modelul acela, in tub rosu) era si mai animata gratie
telefoanelor mobile, care incasau sonor sms-uri si tacaneau harnic la pozat.
Multimea aceea de chipuri se strinsese acolo pentru ca Hristos a inviat... E
cu neputinta sa spui nu... Vrei si tu sa nu dispari definitiv intr-o groapa. Sa
ai parte de viata vesnica, sub pavaza unui trup incoruptibil. Dupa doua
milenii, oferta continua sa genereze cerere. Si e foarte convenabila. Te
prezinti la parohie, intre 23,45 si 00,30, asteptind ca dira de lumina sa se
intinda, din mina in mina, pina la tine. Intonezi din toti plaminii cintarea
atit de familiara, stiuta inca din copilarie. La intoarcere, ai mare grija sa
nu ti se stinga luminarea, ca e semn rau. Gata, te-ai mintuit. E frumos la
biserica. Iti aduci aminte de alte Invieri, traite odinioara. Pastorala
seamana si ea, leit, cu cea din anii trecuti. Ce-i drept, n-ai tinut post decit
in Saptamina mare, dar abundenta mesei spre care te grabesti e suficient de
pasionanta pentru a eclipsa orice scrupul. Din fericire, firava legatura intre
asceza si redemptiune are o perfecta acoperire calorica.
Nu ma rastalmaciti. Reportajul meu vrea doar sa va reaminteasca in ce tara
traim. O tara ortodoxa. Profund cucernica. Majoritar confesionala. Ecumenica
(vizita Papei). Detinatoare a unor nobile traditii, mai mult sau mai putin
isihaste. Veneram pretioasele relicve din lacasuri ctitorite de stramosi,
voievozi, boieri, precupeti. Credinta noastra e romaneasca (ne-am nascut
crestini) si apolitica (Biserica nu se baga in treburile societatii decit pe
usa orfelinatului). Laolalta ne mintim pios, il fentam smechereste pe Dumnezeu,
ne scuipam valorile ca pe seminte, caci nimeni nu ne poate scoate din portia
fagaduintelor ceresti. Sintem de toate pentru toti: pastratori, moderni,
europeni sadea (tocmai am revenit in familie). La putere si in opozitie, cu
sufletul in rai. Noi si ai nostri. Mai justitiari decit s-ar zice (sa nu ne dea
lectii Frattini) si mai ingaduitori decit parem pe strada (doar i-am iertat din
oficiu pina si pe calaii Romaniei). Ne vedem la Inviere!
---------------------------------
Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
Check outnew cars at Yahoo! Autos.
[Non-text portions of this message have been removed]