--- In [email protected], Oana Radulescu <[EMAIL PROTECTED]> 
wrote:
>
> Sfera semantica a politetii e mult mai larga si se este centrata 
in jurul ideii de respect fata de celalalt; din punctul meu de 
vedere, nu poti pune semnul egalitatii intre ipocrizia blanda si 
politete. Dar cand, constient sau nu, traiesti intr-un turn de 
fildes.....  
> 
> "LORELEI, Lorelei" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:          "N-am crezut 
niciodata in specificul national, in "sentimentul romanesc al 
fiintei", in tot ceea ce filozofii culturii si psihologii maselor ne-
au atribuit ca sa ne distinga de alte popoare. Nu cred ca suntem mai 
ospitalieri decat altii, mai harnici sau mai hoti.
> Nu-mi pare nici bine, nici rau ca sunt roman. Uneori regret ca nu 
m-am nascut elvetian, dar imediat imi aduc aminte ca as fi putut sa 
ma nasc ugandez. Suntem si noi, romanii, undeva "la mijloc de rau si 
bun", cum scria Ion Barbu, un neam sub soare, nici prea-prea, nici 
foarte-foarte. Daca n-am luat nici un premiu Nobel, in schimb am 
inventat stiloul. Daca zidul ni s-a prabusit peste noapte, ne-am 
apucat cuminti, a doua zi, sa-l ridicam la loc, si tot e ceva. Am fi 
putut, in definitiv, sa-l lasam in plata Domnului de zid si sa ne 
caram cu totii in alta parte... Cu toate astea, exista ceva specific 
romanesc, ceva atat de adanc in firea noastra, a celor care traim 
azi pe acest plai de dor,incat m-as hazarda sa 
> spun ca este insasi esenta "romanismului" in acest moment istoric. 
Este cercul vicios al isteriei provocate de stres si al stresului 
provocat de isterie. Dati-mi voie sa fiu, in continuare, mai 
explicit. 
> 
> Daca traiesti numai in Romania, e posibil sa nu-ti dai seama ca e 
ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti 
o data cu el. Esti una cu toti ceilalti. Dar daca te intorci, dupa o 
vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de 
anormala e umanitatea de aici. De cat de chinuiti sunt oamenii si de 
cat de rai devin din cauza asta. Nu se poate sa nu fii uluit de 
faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de 
supravietuire e mitocania agresiva. In orice tara civilizata oamenii 
incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult. Sunt 
prevenitori unii fata de altii in forme duse aproapepana la 
caricatura. Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact 
care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand 
cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to disagree" 
("am cazut de acord ca nu suntem de acord"). Cand cineva te calca pe 
picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze. O ipocrizie blanda
> si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina 
toate ranile si satisface toate susceptibilitatile. Aceasta 
ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru 
fluidizarea substantei sociale. Romanul nu este asa pentru ca nu 
poate fi, obiectiv, asa. Pentru ca la noi, daca esti bun, esti 
calcat in picioare. Sa ne imaginam o tanara care devine vanzatoare. 
Isi iubeste meseria si isi propune sa fie cat mai draguta si
> mai serviabila cu clientii. Zambetul profesional, acel zambet care 
vinde marfa, i se va sterge insa curand de pe fata dupa ce vreo 
cinci-sase insi ii vor tranti cate-o badaranie sau vor incepe sa 
urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate 
sansele ca dupa o luna de zile zambetul sa-i dispara complet, iar 
dupa un an sa avem vanzatoarea noastra standard, acra si scarbita, 
care te repede de nu te vezi. Badaranii de care-am vorbit nu sunt 
nici ei badarani din nastere. Si ei sunt bieti oameni la care s-a 
urlat si care-au fost umiliti de cand se stiu. Au devenit scarbosi 
pentru ca au simtit pe pielea lor ca nu tine sa fii dragut cu 
ceilalti. Pentru ca, la toate ghiseele, au rezolvat numai 
urland.Pentru ca doar fiind mitocani au avansat social, calcand 
peste cei blanzi. In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in 
perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii 
chinuiesc pe noii recruti si mai abitir. Si tot asa, in toate 
straturile sociale
> si la toate nivelurile, romanii isi sunt propriii calai si 
propriile victime intr-o societate profund alienata psihic, o 
societate isterica. Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la 
ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea 
continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. 
Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun 
prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta 
saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea 
maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor 
orase. Pot fi si alte explicatii obiective. Dar e inca ceva, mai 
subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea 
in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai. 
Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate. Incepem 
sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, 
ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate
> ale publicului. Curand, devenim la fel de cinici, la fel de 
incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele, securistii si 
noii imbogatiti. Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra 
sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei noastre. Iar 
cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o 
lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, 
scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite 
deocamdata."
> 
> Lorelei
> 
> ---------------------------------
> Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
> Check outnew cars at Yahoo! Autos.
> 
> [Non-text portions of this message have been removed]
> 
> O radiografie perfecta a societatii romanesti,realitate cruda,la 
fel si radiografia dar cat se poate de profesionist facuta.
Nu cred ca se poate comenta.Doar sa dam cateva exemple care ies din 
tiparele mentalitatilor,comportamentului societatii romanesti de 
ieri,de azi si dintotdeauna.

Pentru comentariul Dnei Radulescu:Politetea(respectul fata de cei 
din jur)caracterizeaza societatile din tarile civilizate ale Europei.
Si este foarte confortabil sa fii tratat cu politete.Indiferent de 
ce faci,ce meserie practici,ce haine porti.
Exista politetea gesturilor,a cuvintelor,dar aproape intotdeauna
poti pune egal intre "ipocrizia blanda) si politetea 
mentala,educationala.Nu cred ca exista persoana care sa fie de acord 
cu toata lumea,sa accepte orice de la cei din jur,sa gandeasca la 
fel cu ceilalti.Si totusi educatia il determina sa fie 
politicos=ipocrit bland .Politicos,ipocrit bland,dar 
placut,odihnitor si confortabil pt cei din jur ,confruntati la 
randul lor cu stresul cotidian,probleme sociale ,personale si care 
la randul lor se simt sau sunt obligati sa se comporte si sa 
raspunda la fel.
Nu e cazul -deocamdata-in societatea romaneasca de cele mai multe ori
de la intelectuali,politicieni,pana la taranul de rand.
In general incurabila povara,boala cronica .
                              C. Morosanu
> 
>          
> 
>        
> ---------------------------------
> Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
>  Check outnew cars at Yahoo! Autos.
> 
> [Non-text portions of this message have been removed]
>




***Apeluri umanitare
George Cuzuc:        website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm  
Emilia Baba-Paun:   website http://www.help-ema.puls-il.ro


-------------------------------------------------------------
**[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu"
-------------------------------------------------------------
http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa
 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/

<*> Your email settings:
    Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join
    (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
    mailto:[EMAIL PROTECTED] 
    mailto:[EMAIL PROTECTED]

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 

Raspunde prin e-mail lui