--- In [email protected], Oana Radulescu <[EMAIL PROTECTED]>
wrote:
>
> Sfera semantica a politetii e mult mai larga si se este centrata
in jurul ideii de respect fata de celalalt; din punctul meu de
vedere, nu poti pune semnul egalitatii intre ipocrizia blanda si
politete. Dar cand, constient sau nu, traiesti intr-un turn de
fildes.....
>
> "LORELEI, Lorelei" <[EMAIL PROTECTED]> wrote: "N-am crezut
niciodata in specificul national, in "sentimentul romanesc al
fiintei", in tot ceea ce filozofii culturii si psihologii maselor ne-
au atribuit ca sa ne distinga de alte popoare. Nu cred ca suntem mai
ospitalieri decat altii, mai harnici sau mai hoti.
> Nu-mi pare nici bine, nici rau ca sunt roman. Uneori regret ca nu
m-am nascut elvetian, dar imediat imi aduc aminte ca as fi putut sa
ma nasc ugandez. Suntem si noi, romanii, undeva "la mijloc de rau si
bun", cum scria Ion Barbu, un neam sub soare, nici prea-prea, nici
foarte-foarte. Daca n-am luat nici un premiu Nobel, in schimb am
inventat stiloul. Daca zidul ni s-a prabusit peste noapte, ne-am
apucat cuminti, a doua zi, sa-l ridicam la loc, si tot e ceva. Am fi
putut, in definitiv, sa-l lasam in plata Domnului de zid si sa ne
caram cu totii in alta parte... Cu toate astea, exista ceva specific
romanesc, ceva atat de adanc in firea noastra, a celor care traim
azi pe acest plai de dor,incat m-as hazarda sa
> spun ca este insasi esenta "romanismului" in acest moment istoric.
Este cercul vicios al isteriei provocate de stres si al stresului
provocat de isterie. Dati-mi voie sa fiu, in continuare, mai
explicit.
>
> Daca traiesti numai in Romania, e posibil sa nu-ti dai seama ca e
ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti
o data cu el. Esti una cu toti ceilalti. Dar daca te intorci, dupa o
vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de
anormala e umanitatea de aici. De cat de chinuiti sunt oamenii si de
cat de rai devin din cauza asta. Nu se poate sa nu fii uluit de
faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de
supravietuire e mitocania agresiva. In orice tara civilizata oamenii
incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult. Sunt
prevenitori unii fata de altii in forme duse aproapepana la
caricatura. Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact
care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand
cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to disagree"
("am cazut de acord ca nu suntem de acord"). Cand cineva te calca pe
picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze. O ipocrizie blanda
> si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina
toate ranile si satisface toate susceptibilitatile. Aceasta
ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru
fluidizarea substantei sociale. Romanul nu este asa pentru ca nu
poate fi, obiectiv, asa. Pentru ca la noi, daca esti bun, esti
calcat in picioare. Sa ne imaginam o tanara care devine vanzatoare.
Isi iubeste meseria si isi propune sa fie cat mai draguta si
> mai serviabila cu clientii. Zambetul profesional, acel zambet care
vinde marfa, i se va sterge insa curand de pe fata dupa ce vreo
cinci-sase insi ii vor tranti cate-o badaranie sau vor incepe sa
urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate
sansele ca dupa o luna de zile zambetul sa-i dispara complet, iar
dupa un an sa avem vanzatoarea noastra standard, acra si scarbita,
care te repede de nu te vezi. Badaranii de care-am vorbit nu sunt
nici ei badarani din nastere. Si ei sunt bieti oameni la care s-a
urlat si care-au fost umiliti de cand se stiu. Au devenit scarbosi
pentru ca au simtit pe pielea lor ca nu tine sa fii dragut cu
ceilalti. Pentru ca, la toate ghiseele, au rezolvat numai
urland.Pentru ca doar fiind mitocani au avansat social, calcand
peste cei blanzi. In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in
perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii
chinuiesc pe noii recruti si mai abitir. Si tot asa, in toate
straturile sociale
> si la toate nivelurile, romanii isi sunt propriii calai si
propriile victime intr-o societate profund alienata psihic, o
societate isterica. Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la
ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea
continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale.
Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun
prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta
saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea
maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor
orase. Pot fi si alte explicatii obiective. Dar e inca ceva, mai
subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea
in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai.
Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate. Incepem
sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei,
ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate
> ale publicului. Curand, devenim la fel de cinici, la fel de
incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele, securistii si
noii imbogatiti. Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra
sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei noastre. Iar
cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o
lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga,
scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite
deocamdata."
>
> Lorelei
>
> ---------------------------------
> Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
> Check outnew cars at Yahoo! Autos.
>
> [Non-text portions of this message have been removed]
>
> O radiografie perfecta a societatii romanesti,realitate cruda,la
fel si radiografia dar cat se poate de profesionist facuta.
Nu cred ca se poate comenta.Doar sa dam cateva exemple care ies din
tiparele mentalitatilor,comportamentului societatii romanesti de
ieri,de azi si dintotdeauna.
Pentru comentariul Dnei Radulescu:Politetea(respectul fata de cei
din jur)caracterizeaza societatile din tarile civilizate ale Europei.
Si este foarte confortabil sa fii tratat cu politete.Indiferent de
ce faci,ce meserie practici,ce haine porti.
Exista politetea gesturilor,a cuvintelor,dar aproape intotdeauna
poti pune egal intre "ipocrizia blanda) si politetea
mentala,educationala.Nu cred ca exista persoana care sa fie de acord
cu toata lumea,sa accepte orice de la cei din jur,sa gandeasca la
fel cu ceilalti.Si totusi educatia il determina sa fie
politicos=ipocrit bland .Politicos,ipocrit bland,dar
placut,odihnitor si confortabil pt cei din jur ,confruntati la
randul lor cu stresul cotidian,probleme sociale ,personale si care
la randul lor se simt sau sunt obligati sa se comporte si sa
raspunda la fel.
Nu e cazul -deocamdata-in societatea romaneasca de cele mai multe ori
de la intelectuali,politicieni,pana la taranul de rand.
In general incurabila povara,boala cronica .
C. Morosanu
>
>
>
>
> ---------------------------------
> Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
> Check outnew cars at Yahoo! Autos.
>
> [Non-text portions of this message have been removed]
>
***Apeluri umanitare
George Cuzuc: website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm
Emilia Baba-Paun: website http://www.help-ema.puls-il.ro
-------------------------------------------------------------
**[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu"
-------------------------------------------------------------
http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa
Yahoo! Groups Links
<*> To visit your group on the web, go to:
http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/
<*> Your email settings:
Individual Email | Traditional
<*> To change settings online go to:
http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join
(Yahoo! ID required)
<*> To change settings via email:
mailto:[EMAIL PROTECTED]
mailto:[EMAIL PROTECTED]
<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
[EMAIL PROTECTED]
<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
http://docs.yahoo.com/info/terms/