fakti
<http://fakti.org/serbian-point/predsednik-sanu-razbija-srbiju-iznutra-kao-sto-su-radili-komunisti>
.org
Председник САНУ разбија Србију изнутра – као што су радили комунисти
ПРЕДСЕДНИК СНП НЕНАД ПОПОВИЋ У ИНТЕРВЈУУ „ДАНАС”: ЗИД ПРЕМА МАКЕДОНИЈИ СВЕ
ИЗВЕСНИЈИ
* СНП већ три месеца упозорава да ће миграната на нашој територији бити
све више, а да ће путева којим они могу да напусте Србију, бити све мање.
Морамо да се заштитимо на време. Србија не сме да постане резервна држава и
карантин за мигранте пред вратима ЕУ
* Избеглице су они који који бежећи од рата пребегну у прву сигурну
земљу. А овде у највећем броју случајева имамо људе који су по две или три
године боравили у Турској, да би сада одлучили да крену у Европу. Ми морамо да
нађемо решење за жене и децу, али већину миграната, чак 80 одсто њих, чине
војно способни мушкарци. Ако би они остали у Србији, то би била велика претња
за нашу националну безбедност
* Владимир Костић није добио прилику да говори у медијима зато што се
зове Владимир Костић, већ зато што је председник САНУ. Он разбија Србију
изнутра, као што су радили комунисти. Таквима је све што је национално и српско
- назадно. И као што су некада живели за лажно братство и јединство у
Југославији, тако сада живе за лажно братство и јединство у ЕУ. У свакој кожи
им је боље него у српској
- СА ЕСКАЛАЦИЈОМ мигрантске кризе наш предлог о изградњи зида на
граници са Македонијом постаје све реалније решење. Пре или касније сви ће доћи
на позицију Српске народне партије по питању миграната, јер је то државничка и
одговорна позиција која на прво место ставља безбедност државе и грађана,
истакао је у разговору за дневни лист Данас Ненад Поповић, председник Српске
народне партије.
* Али, наша влада је саопштила изричито да неће бити изградње зида?
- И Хрватска је до пре две недеље одлучно одбацивала могућност
изградње зида, а сада су најавили да ће зид ипак градити. Словенија је подигла
ограду и извела војску на границу са Хрватском. Цела ЕУ говори о неопходности
јачања граница и заустављања неконтролисаног прилива миграната. Ми треба да
гледамо шта раде државе чланице ЕУ и да радимо исто што и оне. СНП већ три
месеца упозорава да ће миграната на нашој територији бити све више, а да ће
путева којим они могу да напусте Србију, бити све мање. Морамо да се заштитимо
на време. Србија не сме да постане резервна држава и карантин за мигранте пред
вратима ЕУ.
* То су ипак избеглице који беже од рата, наша обавеза као државе је да
им пружимо сигурност и уточисте.
- Највећи број миграната нису избеглице, већ су економски мигранти
који су кренули у потрагу за послом и бољим животом. Избеглице су они који који
бежећи од рата пребегну у прву сигурну земљу. А овде у највећем броју случајева
имамо људе који су по две или три године боравили у Турској, да би сада
одлучили да крену у Европу. Ми морамо да нађемо решење за жене и децу, али
већину миграната, чак 80 одсто њих, чине војно способни мушкарци. Ако би они
остали у Србији, то би била велика претња за нашу националну безбедност.
* Да ли мислите да је читава идеја Европске уније пала на овом тесту?
- Нормално је да у кризи свака земља води рачуна о сопственим
интересима. Заштита граница је највиша уставна обавеза и суверено право сваке
земље. То су европске вредности које су неприкосновене и које су старије од
идеје Европске уније.
Српска народна партија је данас највећи чувар традиционалних европских
вредности у Србији.
* Веома оштро сте реаговали као партија на изјаву председника САНУ
Владимира Костића да “Косово ни де факто ни де јуре више није у нашим рукама”
иако он тврди да је у питању само његов лични став.
- Молим вас, па Владимир Костић није добио прилику да говори у
медијима зато што се зове Владимир Костић, већ зато што је председник САНУ.
Срамота је да неко ко води институцију са таквом традицијом и националним
значајем може да изјави тако нешто. Он разбија Србију изнутра, као што су
радили комунисти. Таквима је све што је национално и српско - назадно. И као
што су некада живели за лажно братство и јединство у Југославији, тако сада
живе за лажно братство и јединство у ЕУ. У свакој кожи им је боље него у
српској.
Гласање у Унеско показало
ко су нам пријатељи
* Како коментаришете гласање у Извршном савету Унеско и да ли мислите да
Србија може да спречи улазак Косова у Унеско?
- То гласање је оголило чињеницу ко су данас пријатељи Србије. Ми
можемо и морамо да сарађујемо са свима, али пријатељима можемо да зовемо само
оне земље које нам пружају искрену подршку у одбрани наших најважнијих државних
и националних интереса. Србија нема ближег и искренијег пријатеља од Русије.
Руси су увек били ту да подрже Србију у најтежим тренуцима, као што ће нас
најснажније подржати у нашој борби да спречимо пријем Косова у Унеско. Али, и
ми морамо да имамо искрен однос према Русији, и да будемо уз Русију онда када
смо јој потребни. Зато Србија никада не треба да уведе санкције Русији, колико
год били јаки притисци из Брисела да то учинимо.
--
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
---
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње,
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите
https://groups.google.com/d/msgid/siem/017601d10f30%24e206fa50%24a614eef0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.