Vučić: Imaćemo oružja da niko ne pomisli da nas napadne


Blic, Agencije | 25. 10. 2015. - 11:15h   
<http://www.blic.rs/resources/images/icons/cat_icn_more.png>  13:48h | Foto: 
O.Bunić |  
<http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601040/Vucic-Imacemo-oruzja-da-niko-ne-pomisli-da-nas-napadne/komentari>
 Komentara: 721

Premijer Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas novinarima pred odlazak u 
Brisel, i povodom godinu i po dana Vlade. On je istakao da Srbija neće podizati 
zidove prema susedima, da vodi miroljubivu politiku i da je zadovoljan zbog 
dijaloga sa Prištinom. Premijer se osvrnuo i na optužbe sa kojima se suočava 
gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

 

- Imamo četiri osnovna cilja, prvi je politička stabilnost, u odnosu na celu 
situaciju u Evropi i svetu, dok je druga tačka borba sa bankrotom i 
zaustavljanje ekonomske propasti Srbije i sprečavanje ekonomske propasti naše 
zemlje nakon godina neodgovog ponašanja - reči su kojima je premijer Aleksandar 
Vučić počeo konferenciju za štampu u Vladi Srbije.

 

- Napredovali smo, počeli smo da radimo, bolje je ali nije dovoljno dobro - 
rekao je premijer istakavši da se "samo nesposobni dokazuju u sukobu, a jaki 
kroz mir, stabilnost i rad".

 

Premijer se osvrnuo i na planove vezane za odnos Srbije i Rusije. 

 

- Moramo da pokrenemo preduzeća, važni su razgovori sa ruskom stranom koji 
slede. Za neki dan dobijamo izveštaj. Naš napredak je veliki, da još poboljšamo 
situaciju, nećemo biti zadovoljini dok Srbija ne bude među prvih 30, 40 zemalja 
sveta - rekao je Vučić.

 

Premijer je istakao da je Srbija uspela da postane jedna od najznačajnijih 
zemalja u istočnoj Evropi.

 

- Svi mogu da kibicuju, debatuju a neko mora da donosi odluke na dnevnom 
niovou. Mi moramo da donosimo odluke na dnevnom nivou, koje se tiču našeg 
odnosa sa Prištinom, ekonomske situacije, zakona o radu. Zadovoljan sam brojem 
teških i hrabrih odluka koje smo morali da donesemo, a one su dovele do toga da 
Srbija postane jedna od najuglediniji zemalja u regionu - rekao je Vučić.

 


"Srbija neće podizati zid"


 

Vučić je na konferenciji za novinare rekao da je Srbija uputila svoje primedbe 
na predstavljeni nacrt deklaracije o kojoj će danas raspravljati EU, da su i 
druge zemlje iznele svoje, kao i da je nešto izmenjen plan stigao jutros.


Kako je rekao, poslata su suprotstavljena rešenja različitih zemalja sa Balkana 
i mi se prilično slažemo sa Hrvatskim, a i oni sa našim, a u potpunosti se 
slažemo sa onima koje je prosledila Bugarska.


On je dodao da se nada da će biti nađeno zajedničko rešenje, da svi vide šta se 
dešava u regionu, ali i među članicama EU , a u celoj toj situaciji Srbija je 
uspelasd da sačuva stabilnost.


"Imaćemo teške razgovore, nikome prijatne...Nadam se sveobuhvatnom rešenju. U 
te razgovore ne ulazimo sa ostrašćenošću, niti se plašimo svoje odgovornosti... 
Ono čega se plašimo je destabilizacija regiona i to nema veze sa ovim sastankom 
i to me brine" rekao je Vučić.

 


"Ako je lagao, Siniša Mali neće biti gradonačelnik"

 

- Siniša Mali nema 24 stana, i to je istina. Drugim stvarima se nisam bavio, i 
ako postoji bilo šta što je protivzakonito i nemoralno Mali neće biti 
gradonačelnik - rekao je premijer.

 

Opširnije pročitajte  
<http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601067/Vucic-Ako-je-Sinisa-Mali-lagao-nece-biti-gradonacelnik>
 OVDE.

Na pitanje novinara o tome kakav je njegov stav o podizanju zidova na 
granicama, Vučić je istakao:

 

- Šta god da se desi, i ćuskije da počnu da padaju s neba neće se promeniti moj 
stav - Srbija neće da podiže zidove - rekao je premijer.

 

On je istakao da će Srbija preduzeti odgovornost za probleme u regionu.

 

On je dodao i da smo do sada dobili pomoć u vrednosti svega od 560.000 evra...

 

- Od svojih obaveza i odgovornosti ne bežimo, a to ću reći i na današnjem 
sastanku. Srbija neće da preuzme svu odgovornost za probleme u regionu. U 
migrantskoj krizi su nam dali para kao za jednu seosku svadbu u blizini Šapca - 
rekao je on, dodajući da su se oni koji su taj novac dali "za svaki dinar 
naslikali".

 


Srbija vodi miroljubivu politiku prema susedima


 

"Zadovoljan sam što je Srbija vodila politiku dijaloga sa Prištinom, 
miroljubivu politiku prema susedima. Smatramo da Vlada ne sme da bude Vlada 
sukoba. Vlade postoje da bi probleme rešavali", rekao je Vučić na konferenciji 
za novinare u Beogradu.

 

Vučić je rekao da je posebno zadovoljan radom MUP-a i Ministarstva odbrane.

 

Na konferenciji za štampu na pitanja novinara odgovarao je i  
<http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601061/Dacic-o-Kosovu-Nastavljamo-nasu-borbu-za-istinu>
 ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. 
 


"Poluhisterija vlada u celoj Evropi"

 

Premijer nije želeo da komentariše sinoćnje događaje u Podgorici.

 

- Nadam se da će sve uploviti u regularne političke tokove. Važno je da se 
stvari rešavaju mirnim putem, i interes Srbije je da bude mir i stabilnost u 
regionu - rekao je premijer.

 

Prema njegovim rečima, poluhisterija vlada u celoj Evropi.


Vučić je rekao da se nada da će Makedonija i BiH uspeti da izbegnu probleme 
koji sada postoje u Crnoj Gori i dodao da će i Srbiji utoliko biti lakše, 
ukoliko se to desi.


"Pogledajte šta se dešava oko nas. Mislite da će posle ovokvih odluka biti 
velike stabilnosti u Makedoniji, Crnoj Gori, u Prištini... U Prištini 'piju' 
suzavac kao što ja pijem vodu. Pogledajte kako se to odrzava na odnose Hrvatske 
i Slovenije, ili Hrvatske i Mađarske. MIslite da je u Bosni situacija idealna - 
pa nije. Treba da uspemo naš brod kroz to da provučemo", rekao je Vučić.

 


"Srbija posle Vučića biće bolja od Srbije pre Vučića"


 

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da građani znaju da će "Srbija posle 
Vučića biti mnogo bolja nego Srbija pre Vučića".


"To građani koji imaju korektan i pošten odnos, oni koji hoće da vide, a ne oni 
koji žmure i sebe vraćaju u devedesete, jer samo tako mogu politički da 
prežive, nedvosmisleno i vide", rekao je Vučić na konferenciji za novinare.


Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da poštuje odluku Vojno 
disciplinskog suda, ali da za njega generali Ranko Živak i Predrag Bandić nisu 
krivi.

 

Opširnije pročitajte  
<http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601071/Vucic-Za-mene-Zivak-i-Bandic-nisu-krivi>
 OVDE.

On je tako odgovorio na molbu da prokomentariše najavu potpredsednika DS 
Borislava Stefanovića da će objaviti knjigu o Srbiji posle Vučića.


Vučić je rekao da kao premijer ne želi da komentariše ozbiljnost DS i Borislava 
Stefanovića.


"Možda, nekada, ako budem imao vremena kao stranački funkcioner da se tim 
velikim i uspešnim ljudima pozabavim", rekao je Vučić.

 


Nema vremena za rekonstrukciju, ni za izbore


  
<http://www.blic.rs/data/images/2015-10-25/684138_aleksandar-vucic-foto-oliver-bunic-1_f.jpg?ver=1445775306>
 

Vučić i ministri na današnjoj konferenciji


Vučić je izjavio da u ovom trenutku ne razmišlja o rekonstrukciji vlade, kao ni 
o izborima, jer se Srbija suočava sa brojnim izazovima i poluhisterijom koja 
vlada u čitavoj Evropi.


"Treba da uspemo da naš brod provučemo kroz takvu situaciju i ja se bavim time 
kako da se suočimo sa svim tim izazovima i da u svemu tome imamo što više. Kad 
budemo uplovili u mirnu luku, videćemo", rekao je Vučić novinarima u Beogradu.


Vučić je naglasio da Srbija nema vremena za izbore i rekonstrukcije vlade.


"Mi na izbore ne idemo ne zato što se plašimo rezultata, već i o tome i o 
rekonstukciji ne razmislsjamo zato što se bavimo rešavanjem problema običnih 
ljudi", rekao je Vučić.

 


"Potrudićemo se da imamo dovoljno naoružanja"


  
<http://www.blic.rs/data/images/2015-10-25/684136_aleksandar-vucic-foto-oliver-bunic-2_f.jpg?ver=1445775367>
 

Vučić i Dačić na današnjoj konferenciji

Premijer je na konferenciji najavio i put u Moskvu u ponedeljak, gde će se 
zadržati tri dana.

 

- Želimo da unapredimo saradnju sa Rusijom. Zahvalni smo na podršci koju nam 
pruža Rusija u zaštiti suverinetata i integriteta Srbije – objasnio je Vučić.

 

On je izjavio da će Srbija imatu uvek dovoljno oružja i oruđa da niko ne 
pomisli da može da izvrši agresiju na našu zemlju, i podvukao da Vlada Srbije 
na tom pitanju ozbiljno i dobro radi, i da će to biti jedna od tema razgovora u 
Moskvi.


- Ne smemo da narušimo odnos snaga u region, to ne znači da nećemo da radimo 
ništa. Da oružje bude proizvedeno u Srbiji, loše je stanje sa helikopterima, 
tražićemo pomoć od Rusije na tu temu. Bavićemo se kupovinom od Rusa i Nemaca, 
ali će se većina proizvoditi ovde. Mi smo mala zemlja, ali ćemo se potruditi da 
imamo dovoljno naoružanja da bismo mogli da se odbranimo od mogućih napada i 
zaštitimo našu zemlju.

 

Vučić je dodao da, međutim, kada pravimo haubicu "Noru" mora da se uzme 
Kamazova šasija, jer ona može da nosi više od 35 tona, što je jedan od razloga 
i osnova da o tome razgovaramo sa Rusima, drugi je top 242 koji stavljamo na 
kupolu borbeno vozilo "Lazar".


Premijer je rekao da smo već naručili dva transportna helikoptera, ali da ćemo 
morati i počeli smo, da razmiljamo i o borbenim helikopterima "jer su neki u 
okruženju dobili 16 Kiova helikoptera".


"Moramo da razmišljamo i o odgovorima na balističke rakete, ne želeći sukob 
nigde i nikada i ni sa kim ali jednostavno moramo da budemo spremni i da znamo 
da Srbija ima tu vrstu odvraćajuće snage za svakoga ko bi pomislio da je Srbija 
lak plen" rekao je Vučić.


Kako je rekao, jedan od dva helikoptera, a novac je obezdeđen bi trebalo da 
stigne pre karaja godine.
 

Premijer se susreo sa novinarima neposredno pred put u Brisel, na samit, koji 
je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker sazvao kako bi se grupa lidera 
EU dogovorila o kratkoročnim merama za rešavanje krize migranata na Zapadnom 
Balkanu.

 

Osim šefova država i vlada Grčke, Rumunije, Bugarske, Makedonije, Srbije, 
Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije i Nemačke, na samitu će učetvovati 
najviši funkcioneri EU - predsednici Evropskog saveta, Komisije i Parlamenta, 
kao i visoki komesar za izbeglice Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša.

 

Shinas je novinarima u sedištu Evropske komisije rekao da se očekuje da se 
samit, koji je sazvao predsednik EK Žan-Klod Junker, završi usvajanjem 
zajedničke deklaracije o rešavanju migrantske krize.

 

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601040/Vucic-Imacemo-oruzja-da-niko-ne-pomisli-da-nas-napadne

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01b201d10f36%24e7606580%24b6213080%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to