blic.rs 
<http://www.blic.rs/Vesti/Svet/602431/Slovenija-Stanje-u-prihvatnim-centrima-za-izbeglice--katastofalno>
  

Slovenija: Stanje u prihvatnim centrima za izbeglice – katastofalno

 

Tokom protekle noći u slovenačku Dobovu stigla su četiri voza s više od 4.000 
izbeglica dovezenih iz istočne Slavonije, a slovenački mediji počeli su 
otvorenije da pišu o "katastrofalnom" stanju u takozvanim prihvatnim centrima u 
Dobovi i Brežicama koje se dodatno pogoršava usporavanjem prihvata migranata u 
Austriju.

 

Izbeglice na slovenačkom graničnom izlazu Šentilj

Nakon što su se u stranim medijima pojavila svedočenja o vrlo teškim i 

nehumanim prilikama kojima su izloženi migranti u Brežicama i Dobovi, nakon 
pristizanja iz Hrvatske, o tome danas u reportažama novinara koji su početkom 
sedmice bili sa izbeglicama, policajcima, aktivistima i humanitarnim radnicima 
pišu dva najveća slovenačka lista "Delo" i "Dnevnik". 


Neke od njihovih konstatacija su zajedničke - takozvana "registracija" 
izbeglica koja se tumači poštovanjem šengenskih propisa nema smisla pošto se 
ionako oslanja na "okvirne" podatke koje daju samo migranti bez dokumenata, a i 
zato jer se "registruje" samo deo pristiglih, a svi se upućuju u izbegličke 
centre i prema Austriji. 


"Delov" novinar koji je posetio izbeglički centar u Dobovi, odnosno prostore 
nekadašnje tekstilne fabrike u koju se dovode hiljade umornih i prestrašenih 
ljudi, tvrdi da je u nekim aspektima moguće složiti se s ocenom jedne 
slovenačke aktivistkinje koja je Dobovu opisivala premijeru Miri Ceraru - kao 
"koncentracioni logor". 


"Žene koje je dovezao voz Hrvatskih železnica nisu uspele tokom vožnje da odu u 
toalet i moraju čekati da li će imati sreću u slovenačkom vozu jer je i 
prihvatni centar bez toaleta, samo jedan lekar trebao bi da pregleda nekoliko 
hiljada ljudi, hrane je premalo, kao i humanitarnih radnika, a problem su i 
birokratski postupci", navodi "Delo". 


Što se tiče postupaka policije, list dodaje da je i ona nervozna jer im smene 
traju i po 12 sati ili duže, ali da to nije opravdanje što je među policajcima 
"dosta onih" koji naglas izriču "bezobrazne ksenofobične opaske" i koji "nisu 
vredni uniforme koju nose, jer sramote državu". 


Ljubljansji "Dnevnik", pak, opisuje stanje u novom "prihvatnom centru" uz 
granicu s Hrvatskom u kojem brojni policajci pod specijalnom opremom i s 
oružjem čuvaju masu od više hiljada izbeglica unutar ograđenog prostora. 


"Po vazduhu mašu pendrecima kao upozorenje, dok umorni prevodilac megafonom 
poziva ljude da budu strpljivi jer će svi doći na red za transport...No, to je 
laž jer autobusa kao i inače, ima premalo, pa nervoza jača", opisuje novinarka 
"Dnevnika" psihozu koja se zbog čekanja širi medju izbeglicama i policajcima 
koji ih čuvaju. 

U Dobovi sada zvanično boravi nešto više od 2.400 izbeglica, a četvrti voz sa 
oko hiljadu izbeglica, koje će biti upućene na Šentilj u kojem sada boravi oko 
3.400 ljudi, stigao je Dobovu jutros oko 6.00. 

 

U smeštajnom centru u Gornjoj Radgoni je jutros bilo 960 izbeglica, u Lendavi 
oko 190, dok su prihvatni centri Petišovci, Dolgi vasi, Središče na Dravi i 
Gruškovje trenutno prazni. 

Austrija zbog prevelikog broja izbeglica protekle noći nije primala izbeglice, 
ali se očekuje da će nastaviti danas. 

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e301d11308%2429f12270%247dd36750%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to