pcnen.com 
<http://www.pcnen.com/portal/2015/10/30/balkanska-ruta-kao-evropsko-smetliste/> 
 

Balkanska ruta kao evropsko smetlište

 

Objavio/la PCNEN

 

Drugi pišu <http://www.pcnen.com/portal/category/drugi-pisu/>  30. Oct. 2015. | 
08:34 

 

Piše: Marinko Čulić   

 

Južnoevropske zemlje se osiromašuje istim ili sličnim mehanizmom eksploatacije 
kao i arapske, prvenstveno kroz jednosmjerne financijske tokove koje kontrolira 
evroatlanski svijet, a sada još moraju zbrinjavati i ratne izbjeglice iz 
arapskog svijeta. Kada je već tako, to im daje pravo da postavljaju ključna 
pitanja koja drugi ne postavljaju.

Registriranje izbjeglica. Ovo je nakon dugog razmišljanja, koje u ovom slučaju 
nije najpouzdaniji znak mudrosti, jedino što su smislili u Bruxellesu nakon što 
je izbjeglička kriza dodirnula plafon. To, razumije se, nije dovoljno da se 
problem riješi, ali je sasvim dovoljno da se kaže kako Evropska unija sigurno 
putuje prema najvećoj sramoti u svojoj povijesti. Sramota nije ravnomjerno 
raspoređena. Svrha spomenutog registriranja očito je da se uspori izbjeglički 
val balkanskom rutom, kako ne bi ovako žestoko i frekventno zapljuskivao 
Njemačku.

Nije, dakle, teško dokučiti da je Berlin iskoristio svoj snažan, patrijarhalni 
utjecaj da bi ovo progurao kao službeni stav EU. Ali, kako je Njemačka, barem 
zasad, pokazala daleko najviše širokogrudnosti u prihvaćanju arapskih 
izbjeglica, zaslužuje da joj se uzvrati odgovarajućim razumijevanjem. No zato 
nikakvo razumijevanje ne zaslužuje EU, sa svojom autističnom birokracijom i 
svim članicama, dakle ovaj put i s Njemačkom. Kažem Njemačkom zato što ona 
ekonomski i politički utjelovljuje ono što danas čini bogati Sjever Evrope, a 
taj Sjever se u posljednje vrijeme dva puta silnički kopitnuo na siromašni 
evropski Jug.

Najprije se to dogodilo s kulminacijom ove ekonomske, preciznije dužničke 
krize, za koju su, suprotno prevladavajućim stereotipima, krivlji sjeverni 
vjerovnici nego južni dužnici. Ali se ona svalila samo na grbaču Grčke, s 
neskrivenom prijetnjom da će tako proći i ostali. A onda se sve ponovilo i u 
ovoj izbjegličkoj krizi, za koju je također odgovorna afro-azijska politika 
evropskog Sjevera i još više njegovog američkog saveznika. Ali je kažnjen opet 
evropski Jug, koji je imao peh da se našao na ukletom koridoru bezbrojnih 
prijašnjih seoba koji se sada činovnički kratko naziva balkanskom rutom.

I bez obzira na sve, Jug se s time časno nosi. Stotine hiljada ljudi prošlo je 
proteklih tjedana ovim prostorom bez ijednog organiziranog i masovnog 
ksenofobnog ispada kakvi se događaju u Mađarskoj i sjevernije. Kao da su se 
ovdašnji narodi očistili od etničke mržnje kroz ratove devedesetih, iako znam 
da to preoptimistično zvuči, i sada se pokazuju gostoljubivijim domaćinima od 
većine ostalih evropskih zemalja. Istinabog, prema izbjeglicama se ponašaju kao 
protočni bojler, koliko ih s jedne strane prime toliko ih s druge otpreme, 
ponašaju se dakle pragmatično i proračunato. To ne izgleda jako simpatično, 
iako bi bilo pametno kada bi tako uredili i svoje međusobne odnose.

Ali, nisu ih tako uredile, nego se stalno svađaju, teško optužuju, čak i sočno 
“balkanski” vrijeđaju. A to je, jasno, melem za uši onima u Bruxellesu koji 
mogu reći, a između redaka već i govore, da je teško upravljati ovom krizom 
kada imaju posla s tim južnjačkim “barbarima”, kako ponekad i sami sebe 
nazivaju. Naravno da je to beskrajno licemjerno jer ti barbari danas izgledaju 
kao tovarni konji Evrope, koji tegle glavni teret izbjegličke krize, a sada im 
se uvođenjem obavezne registracije priprema još i veći. O da, bude tu i poneka 
pohvala, ali selektivno, jednoj zemlji da, drugoj ne, valjda zato da im ne 
padne na pamet da se udruže i zajednički istupe.

S druge strane, nakon što su u početku izrekli ponešto bezvoljnih kritika na 
račun Viktora Orbana i njegovog žičanog zida, to se više ne spominje. Bio 
skandal, prošao skandal. Orbanovi ljudski torovi dobili su prešutnu podršku, 
jer se očito procjenjuje, iako se ni za živu glavu ne želi priznati, da oni 
najefikasnije štite “staru” Evropu od arapskih izbjeglica, ali i same “nove” 
Evrope. Možda je prerano reći da je Orban već postao i prikriveni miljenik 
Bruxellesa, ali svakako nije prerano za zaključak koji je i bez toga bjelodan. 
To je da se zemlje južnije od Mađarske kažnjava za njihovo humano ponašanje 
otprilike onoliko koliko se gleda kroz prste nehumanom ponašanju Budimpešte.

Zato bi te zemlje naprosto morale, iako se ne vidi i da hoće, osnovati neku 
vrstu regionalnog pakta o izbjeglicama, koji bi definirao zajedničke interese i 
ciljeve, i to ne samo kratkoročno nego i dugoročno. To znači da bi najprije 
inzistirale na rasterećenju balkanske rute, u smjeru već više puta spominjane 
ideje da se izbjeglice prevozi ne samo kopnom nego i brodovima i avionima. Time 
bi ih se poštedjelo čekanja na hladnoći, blata, rijeka i svega što sada 
gledamo, što Bruxelles sa svojim svilenim živcima teško podnosi. Odmah zatim 
stavio bi se na stol generalni položaj južnoevropskih zemalja, koje su 
stjecajem okolnosti postale most između Evrope i Afro-Azije. Da bi se sada, 
kada vidimo kako taj most izgleda, ozbiljno postavilo pitanje da li su one 
statusno bliže prvoj ili drugoj.

Prije, puno prije drugoj, jer je riječ o zemljama koje se osiromašuje istim ili 
sličnim mehanizmom eksploatacije kao arapske zemlje, prvenstveno kroz 
jednosmjerne financijske tokove koje kontrolira evroatlanski svijet, a sada još 
moraju zbrinjavati i ratne izbjeglice koje odande dolaze. Ali, kada je već 
tako, to im daje pravo da postavljaju ključna pitanja koja drugi ne 
postavljaju. Prvenstveno, zašto ove rijeke izbjeglica bježe s Bliskog i 
Srednjeg istoka te iz Magreba, tko je porušio tamošnje često uzorno sekularne 
države i zašto mu se dopušta da se sada “pravi Englez”, pa se o njemu uopće ne 
govori. Ali se zato govori, čut ćete to i kod nas, zašto sirijske izbjeglice 
napuštaju zemlju umjesto da se za nju bore.

A za koga da se bore?! Ne valjda za ISIL i frakcije Al Kaide, koji su spustili 
terorističke metode ratovanja niže nego ikada. Ako se to isključi, ostaje samo 
regularna vojska Bašara al Asada, ali i on je u očima Zapada zločinac i sve 
donedavno se odbijala i pomisao da bi on mogao biti dio rješenja. Pitanje je, 
međutim, da li se rješenje u Siriji uopće želi. Očito ne. Da se želi odavno bi 
bio pokrenut mehanizam Ujedinjenih naroda, otprilike onako, evo jedne 
sugestije, kako je to učinjeno u slučaju mirne reintegracije istočne Slavonije 
koncem devedesetih godina. Tamo su Hrvati i Srbi zakopali ratne sjekire, što je 
bila najviša točka njihovog sazrijevanja, ali tek nakon što su ih pritisnuli 
njihovi međunarodni sponzori, koji u Siriji sjede prekriženih ruku.

Eto, nije balkanska ruta samo evropsko smetlište na kojem Zapad odbacuje trule 
posljedice svoje politike. Može se tu doći i po poneki koristan savjet.

H-alter <http://www.h-alter.org/vijesti/balkanska-ruta-kao-evropsko-smetliste> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009101d114b1%2455759070%240060b150%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to