politika.rs <http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Srbija-vise-treba-da-se-plasi-Evrope-nego-Amerike.lt.html>
Srbija više treba da se plaši Evrope nego Amerike http://www.politika.rs Vašington godinama priča da Asad mora da ode, ali istina je da će pre otići Obama nego Asad Da li Amerika treba da prestane da ratuje svuda po svetu? Zar njene vojne avanture nisu strancima donele užasne nesreće? Može li novac kojim finansira intervencije u inostranstvu iskoristiti pametnije, za unapređenje života sopstvenih građana? Odgovor na sva tri pitanja je „da” i daje ga poznati američki politikolog i stručnjak za međunarodne odnose Ijan Bremer u novoj knjizi „Supersila, tri moguće uloge Amerike u svetu”, zbog koje je došao u Beograd. Kaže da je spoljna politika SAD rasplinuta, prenapregnuta u konfliktima širom planete, da joj nedostaje jasan pravac. Zato ga u razgovoru koji smo s njim vodili pred promociju, u organizaciji srpskog izdavača knjige, Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD), pitamo da li je njegova zemlja i dalje zainteresovana za naš region. Naša spoljna politika poslednjih godina se svodi na određivanje ne onoga što želimo već onoga što ne želimo da uradimo. Nećemo da promovišemo demokratiju na Bliskom istoku jer nam to nikada nije uspevalo, ne želimo da pritiskamo Kinu zbog ljudskih prava jer ne možemo da držimo lekcije sopstvenom bankaru, ne bismo da svakoga špijuniramo jer se posle Edvarda Snoudena zbog toga prilično stidimo. Ne postoji artikulisana američka strategija u spoljnoj politici. SAD je manje zainteresovana za Evropu i očigledno se ni zbog čega, pa ni zbog Ukrajine, neće zainteresovati ni za Srbiju. Danas je važan Bliski istok zbog četvorogodišnjeg rata u Siriji koji sada neposredno utiče na Srbiju, ali mi i dalje ne znamo šta da radimo, kaže osnivač Evroazijske grupe, firme koja savetuje kompanije da li da negde ulažu ili ne u zavisnosti od političkog rizika u dotičnoj zemlji. Kako ocenjujete uloge SAD i Rusije u Siriji? Donekle se ponašaju isto: gledaju da nikako ne izlože svoje vojnike riziku i da neko drugi obavi teži posao (borbe na kopnu), zbog čega i formiraju koalicije. Razlika je u tome što Rusija podržava zvaničnu vladu koja ima vlast na izvesnoj teritoriji. Nema mnogo ljudi koje SAD mogu da podrže. Jedan kongresmen mi je nedavno kazao da u Vašingtonu postoji sledeći konsenzus: mrzimo Bašara el Asada, Islamsku državu (ID), Ruse i Irance. Taj nam konsenzus ne daje baš mnogo mogućnosti! Piše Jelena Stevanović Opširnije u štampanom i digitalnom izdanju objavljeno: 02.11.2015. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ea01d1157a%247d981f90%2478c85eb0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
