politika.rs 
<http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Srbija-vise-treba-da-se-plasi-Evrope-nego-Amerike.lt.html>
  

Srbija više treba da se plaši Evrope nego Amerike

 

http://www.politika.rs

 

Vašington godinama priča da Asad mora da ode, ali istina je da će pre otići 
Obama nego Asad

 

Da li Amerika treba da prestane da ratuje svuda po svetu? Zar njene vojne 
avanture nisu strancima donele užasne nesreće? Može li novac kojim finansira 
intervencije u inostranstvu iskoristiti pametnije, za unapređenje života 
sopstvenih građana?

Odgovor na sva tri pitanja je „da” i daje ga poznati američki politikolog i 
stručnjak za međunarodne odnose Ijan Bremer u novoj knjizi „Supersila, tri 
moguće uloge Amerike u svetu”, zbog koje je došao u Beograd. Kaže da je spoljna 
politika SAD rasplinuta, prenapregnuta u konfliktima širom planete, da joj 
nedostaje jasan pravac. Zato ga u razgovoru koji smo s njim vodili pred 
promociju, u organizaciji srpskog izdavača knjige, Centra za međunarodnu 
saradnju i održivi razvoj (CIRSD), pitamo da li je njegova zemlja i dalje 
zainteresovana za naš region.

Naša spoljna politika poslednjih godina se svodi na određivanje ne onoga što 
želimo već onoga što ne želimo da uradimo. Nećemo da promovišemo demokratiju na 
Bliskom istoku jer nam to nikada nije uspevalo, ne želimo da pritiskamo Kinu 
zbog ljudskih prava jer ne možemo da držimo lekcije sopstvenom bankaru, ne 
bismo da svakoga  špijuniramo jer se posle Edvarda Snoudena zbog toga prilično 
stidimo. Ne postoji artikulisana američka strategija u spoljnoj politici. SAD 
je manje zainteresovana za Evropu i očigledno se ni zbog čega, pa ni zbog 
Ukrajine, neće zainteresovati ni za Srbiju. Danas je važan Bliski istok zbog 
četvorogodišnjeg rata u Siriji koji sada neposredno utiče na Srbiju, ali mi i 
dalje ne znamo šta da radimo, kaže osnivač Evroazijske grupe, firme koja 
savetuje kompanije da li da negde ulažu ili ne u zavisnosti od političkog 
rizika u dotičnoj zemlji. 

Kako ocenjujete uloge SAD i Rusije u Siriji?

Donekle se ponašaju isto: gledaju da nikako ne izlože svoje vojnike riziku i da 
neko drugi obavi teži posao (borbe na kopnu), zbog čega i formiraju koalicije. 
Razlika je u tome što Rusija podržava zvaničnu vladu koja ima vlast na izvesnoj 
teritoriji. Nema mnogo ljudi koje SAD mogu da podrže. Jedan kongresmen mi je 
nedavno kazao da u Vašingtonu postoji sledeći konsenzus: mrzimo Bašara el 
Asada, Islamsku državu (ID), Ruse i Irance. Taj nam konsenzus ne daje baš mnogo 
mogućnosti! 

Piše Jelena Stevanović

Opširnije u štampanom i digitalnom izdanju 

objavljeno: 02.11.2015.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ea01d1157a%247d981f90%2478c85eb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to