dw.com 
<http://www.dw.com/sr/demokratija-je-samo-re%C4%8D-i-ni%C5%A1ta-vi%C5%A1e/a-18822746?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  

„Demokratija je samo reč – i ništa više“ | Politika | DW.COM | 03.11.2015

Deutsche Welle (www.dw.com)

„Osećam se vrlo frustrirano kao građanka u odnosu na političare i sve mi to 
izgleda kao da nema baš nikakve veze između njih i ljudi koji glasaju na 
izborima, koji se svaki dan muče da zarade za svoj hleb“ – rekla nam je gospođa 
Ida koju smo u okviru kratke ankete na zagrebačkim ulicama zamolili da za Dojče 
vele opiše svoj utisak o stanju demokratije u Hrvatskoj, o političkom sistemu i 
samim političarima. Ostalo je svega još nekoliko dana do parlamentarnih izbora 
u Hrvatskoj, do onoga što se ne tako davno nazivalo i „praznik demokratije“. 
Ali čini se da u takav kvalitet izborne manifestacije demokratske volje malo ko 
još veruje.

 

Gospođa Ida izgubila je i veru i nadu u politički sistem

„Kao da je neka zabuna u pitanju, neki nesporazum ili podvala“, nastavlja naša 
sagovornica, „tako mi izgleda čitav taj sistem. Malo kome je jasno o čemu sve 
raspravljaju, uvek je iza svega skriven neki drugi interes. A i kad nabodu 
određeni, realni problem, onda i to često zakomplikuju beskorisnim raspravama 
ili intelektualističkim prepucavanjem, umesto jednostavnih i delotvornih 
rešenja.“ Ona se zato, prema sopstvenom iskazu, više ne nada u skoro 
poboljšanje stanja, misleći pritom „na mogućnost pristojnog življenja i rada, 
na javne službe, na zdravstvo, školstvo i slično.“ Kaže i da pomišlja „da bi 
čitav taj cirkus trebalo već jednom da se raspadne“, jer ne veruje da ga je 
moguće popravljati, s obzirom na to da su to „samo uzaludna šminkanja“.

Elitu ne interesuje narod

Početkom oktobra u Zagrebu je promovisana i jedna studija tamošnjeg Instituta 
za društvena istraživanja, pod naslovom „Istraživanje percepcije i stavova 
ispitanika o građanstvu“. Javnost je pritom, a posredstvom medija, obratila 
pažnju uglavnom na određene aspekte koji se tiču obrazovanja i informisanosti, 
dok je tema odnosa prema stanju demokratije ostala donekle u senci. Danas 
međutim, kako se približavaju izbori, aktualizuje se upravo taj segment. A 
pokazalo se da su ispitanici drastično skeptični prema trajno zabrinjavajućoj 
situaciji, naročito prema mizernoj responzivnosti vlasti – njenom kapacitetu da 
reaguje na konkretne podsticaje iz ugla interesa naroda.

 

Lav Lukačić: Ideologije im služe samo kao izgovor

Sledeći naš anketirani građanin zove se Lav Lukačić i smatra da glasači i dalje 
izlaze na izbore zato što su zbog svakodnevnih, realnih okolnosti prinuđeni da 
funkcionišu unutar sistema, a ne zato što misle da sistem iole valjano odgovara 
potrebama najšire zajednice. „Naravno, kada bismo nekako došli do toga da ga 
vode ljudi koji bi zaista predstavljali opšti interes, rešili bismo mnogo toga. 
Ali sve poluge moći u njihovim su rukama, a njima više niko zapravo ne veruje – 
ni da znaju svoj posao, niti da žele da ga rade onako kako bi trebalo. Kao da 
su namerno ogadili ljudima politiku i ujedno zatvorili sve pristupe drugima do 
tih nivoa odlučivanja“, kaže Lukačić.

On smatra da je očigledno prisutna i negativna selekcija kroz stranke i ukupni 
mehanizam vlasti, pa je među njima nastala prilično neprobojna „kasta 
povlašćenih“. Izdvojili su se kao elita, dakle, predstavljaju samo svoje 
interese ili interese onoga od koga imaju neku direktnu korist. „Ideologije im 
služe samo kao izgovor, ali stvarne i stvarno sadržajne ideološke razlike, među 
njima gotovo i da ne postoje. To je u najvećoj meri kulisa za odvlačenje javne 
pažnje“, zaključuje Lukačić i dodaje da suština problema leži u onome što njih 
spaja – političare u različitim strankama – ono u čemu su isti, a naspram 
ostatka naroda na drugoj strani.

Glas tajkuna odlučuje

Ipak, naša prva anketirana osoba upozorila nas je i da bi o svemu tome trebalo 
govoriti u kontekstu EU. „Evropska unija se nepovratno menja i ne znamo kako će 
ona već sutra da izgleda. Kad vidim kako su izbeglice naterane da preplave ovaj 
kontinent, pomišljam da smo svi zajedno obični mravi bez uticaja u nečijoj 
velikoj igri“, kaže gospođa Ida.

 

„Eno ih gore, na Gornjem gradu. Slobodno me snimite, tamo su lopovi.“

Na koncu smo zaustavili i prolaznika koji se predstavio imenom Mišel i odmah 
upro prostom u glavne institucije državnih vlasti: „Eno ih gore, na Gornjem 
gradu. Slobodno me snimite, tamo su lopovi. Kako mislite 'koga predstavljaju'? 
Svoje fotelje predstavljaju, da ne kažem još nešto prosto.“

„Svi stalno pričaju o tome da se neće vraćati na stare teme; molim vas, pa opet 
non-stop pričaju o crnokošuljašima i udbašima, nikako da se rešimo toga. To 
nekome odgovara, neko sasvim sigurno ima koristi od toga. Dok se narod tera u 
prepirku oko tih stvari“, izgovorio je u dahu: „Moćnici mu uzimaju novac ispred 
nosa, a svi zajedno smo i neobrazovani o političkoj kulturi.“ Saznali smo još i 
da „niko od običnih ljudi nije toliko lud da misli da će njegov glas i volja na 
tobože slobodnim i demokratskim izborima, da vredi koliko i volja nekog 
tajkuna“. I šta je onda preostalo od demokratije u Hrvatskoj, upitali smo za 
kraj gospodina Mišela. „Samo jedna fina i već dosadna reč – ništa više“, 
odgovorio je. I na odlasku, umesto pozdrava, poželeo je „svima ipak sve 
najbolje – možda jednog dana“.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/000e01d11649%2400c047c0%240240d740%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to