rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/2092620/Tanjug+se+gasi%2C+zaposlenima+samo+otpremnine.html>
  

Tanjug se gasi, zaposlenima samo otpremnine

RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

Prema nezvaničnim informacijama, agencija će raditi još samo do kraja ovog 
meseca.

25864371

Zgrada Tanjuga 

25864368

Istekao rok

Rok za privatizaciju 73 medija istekao je 1. novembra, a nove vlasnike dobilo 
je njih 36. Ostali mediji, za koje nije bilo zainteresovanih, trebalo bi da u 
narednih mesec dana ponude besplatne akcije zaposlenima. Ukoliko oni te akcije 
odbiju, kako nalaže zakon, taj medij se gasi.

 

"Zvanično nismo obavešteni, ali nezvanično smo dobili informaciju da je 
agencija Tanjug zvanično prestala da postoji i da će zaposlenima biti isplaćena 
oktobarska plata, kao i da će svi zaposleni dobiti otpremnine po zakonu. Visina 
otpremnine još nije definisana, jer ima različitih rešenja i sve to mora da se 
uskladi", kaže za Danas Marko Dragišić, predsednik sindikata Tanjuga, i dodaje 
da će oko 180 zaposlenih biti upućeno na biro rada.

Na pitanje da li su tačne informacije da se gasi Tanjug da bi sa radom otpočela 
nova agencija pri Vladi sa mnogo manje zaposlenih, Dragišić odgovara da nema 
takvu informaciju, ali da ima saznanje da bi Vlada Srbije na sednici trebalo da 
raspravlja o Tanjugu.

Zaključci sa tog sastanka ne moraju obavezno da budu deo saopštenja, ali će se 
sigurno naći na stranicama Službenog glasnika, ističe predsednik sindikata 
Tanjuga.

U Ministarstvu kulture i informisanja juče niko nije odgovarao na pitanja lista 
Danas ko je doneo odluku o gašenju Tanjuga i zašto zaposlenima nisu ponuđene 
besplatne akcije kao što je predviđeno zakonom za sve državne medije za koje ne 
bude bilo zainteresovanih kupaca u procesu privatizacije.

Udruženje novinara Srbije (UNS) saopštilo je juče da je zaprepašćeno što nije 
omogućeno da zaposleni u agenciji Tanjug, kao i ostali zaposleni u medijima, 
ostvare pravo na prenos kapitala bez naknade.

Prema tumačenju koje je UNS nezvanično dobio iz Vlade, prestankom važenja 
Zakona o novinskoj agenciji Tanjug, u ponoć 31. oktobra 2015. godine, 
formalno-pravno prestala je da postoji nacionalna novinska agencija, pa i sva 
prava na prenos kapitala bez naknade na koji bi zaposleni do tada imali pravo.

"Po Zakonu o javnom informisanju i medijima, da je postupak prenosa kapitala 
pokrenut odmah po okončanju drugog kruga privatizacije – 7. oktobra, a pre 
prestanka važenja Zakona o Tanjugu, zaposleni u ovoj agenciji mogli bi da 
ostvare prava koja im pripadaju po Zakonu o javnom informisanju i medijima", 
navodi UNS i podseća da je državni sekretar u Ministarstvu kulture i 
informisanja Saša Mirković 10. oktobra izjavio da je "besplatna podela akcija 
nešto što Zakon prepoznaje kao sledeću fazu kada je u pitanju Novinska agencija 
Tanjug".     

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/000001d116ac%242a4695f0%247ed3c1d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to