b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=11&dd=06&nav_category=12&nav_id=1060185>
  

2015: Skoro 25.000 Srba tražilo azil u Nemačkoj - B92.net

 

Azil u Nemačkoj do oktobra ove godine zatražilo je oko 24.500 državljana 
Srbije, a samo njih troje je dobilo status izbeglice. 

 

Izvor: Tanjug petak, 6.11.2015. | 20:03 

 

To je izjavio je ambasador te zemlje u Srbiji Aksel Ditman koji je sa ministrom 
unutrašnjih poslova Srbije Nebojšom Stefanovićem obišao romsko naselje u 
Zemunu. 

Ditman je novinarima nakon razgovora sa Romima, rekao da im je poručio da put 
za poboljšanje njihovih životnih uslova nije da traže azil u Nemačkoj. 

Ditman je dodao da Ambasada Nemačke zajedno sa državnim institucijama Srbije i 
nevladinim organizacijama radi na tome da se poboljša status Roma u Srbiji. 

Kako je precizirao, u pitanju je niz projekata koji se odnose na poboljsanje 
životnih uslova, zapošljavnje, bolji pristup obrazovnom sistemu. 

Romima je poručio i da je Nemačka pooštrila propise za tražioce azila, među 
kojima su i da im se više ne isplaćuje novčana pomoć, smeštaj u posebnim 
prihvatnim centrima, bez prava na rad u Nemačkoj, kao i zabrana ponovnog ulaska 
u Nemačku i uopšte šengen prostor za one čiji zahtev bude odbijen. 

"Podneti zahtev za azil u Nemačkoj nije rešenje. Dajte da zajedno radimo na 
poboljšanju uslova života Roma u Srbiji", porucio je Ditman. 

Ministar Stefanović je kazao da država čini sve što može da pomogne Romima, od 
poboljšanja infrastrukture do zapošljavanja, ali je Romima poručio da se od 
njih očekuje da budu deo tog tima. 

Stefanović je rekao da je posao države i Roma da zajednički grade njihovu 
budućnost u ovoj zemlji i istakao da azil nije rešenje. 

Uz napomenu da je Nemačka pooštrila propise za azilate, Stefanović je kazao da 
azilanti time prave štetu i sebi, ali i državi Srbiji. 

Najavio je angažovaniju kampanju za poboljšanje života Roma, pa i između 
ostalog i zapošljavanje više romskih policajaca. 

Stefanović je Romima poručio da će se država truditi da rastom ekonomije, čemu 
su Vlada Srbije i premijer Aleksandar Vučcih posebno posvećeni, da se Romima 
omoguće jednake šanse.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/006f01d118e4%2484a3c330%248deb4990%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to