gdeinvestirati.com <http://gdeinvestirati.com/tanjug-izgubljen-u-zamoru/>  

Tanjug izgubljen u žamoru - Gde investirati

 

Poslednjih dana povela se žučna rasprava o prestanku rada agencije Tanjug. Da 
li smo u opštem žamoru izgubili fokus?



Ko je kriv što Srbija ostaje bez novinske agencije? Po glasovima iz vlasti, 
medija, te istaknutih društvenih činilaca, čini se da nevinih nema. U 
beskrajnom prebacivanju odgovornosti,  javnost se po običaju nije dotakla 
ključnih pitanja. Na žalost, ni vlast se nije dotakla suštine kada je usvajala 
Zakon o javnom informisanju i medijima. I kako to obično biva, tek na marginama 
društva ili među retkim pojedincima, sasvim daleko od medijske halabuke, može 
se čuti suvisao komentar.

Šta margina šapuće?

Ispada da smo usvojili Zakon koji odgovara Briselu, a da pre toga, po običaju, 
nismo razmislili kakav je Zakon adekvatan u našem slučaju. Nije pitanje da li 
će Tanjug opstati, već da li će Srbija imati novinsku agenciju sposobnu da 
izveštava objektivno-agenciju oslobođenu pritisaka partikularnih interesa 
stranog kapitala i centara moći.

Otuda, stoji tvrdnja koja kaže, da povlačenje države iz medija ima smisla, ali 
tek pošto iz medija izgura sve ostale uticaje, od stranaca, preko bezbednosnih 
i poslovnih centara moći, pa do mafije. Samo država  ima obavezu i samo država 
može, da neutrališe sve druge uticaje pre nego se sama povuče (Ž.C.)

Ako navedeno nije moguće, sme li država izaći iz Tanjuga i ima li to ikakvog 
smisla? Njeno prisustvo, zasad, garantuje da ta Agencija ipak deluje 
kolko-tolko ozbiljno. Nema dileme da su mnoge javne ličnosti, udruženja, kao i 
nevladine organizacije, prizivale ovakav Zakon, te da je vršen pritisak na 
vlast da ga usvoji. Sasvim izvesno da mnogi, baš među zagovornicima briselskog 
„copy-paste“ Zakona, danas najviše žale za Tanjugom, ne razumevajući da javno 
izgovorena reč povlači odgovornost i posledice.

Bez odgovora šta dalje

Prosto govoreći, u rukama vlasti  su “ i nož i pogača“. Ko je hteo da vlada, 
trebalo je da zna da vladavina ne donosi samo komfor.

Primedba pristigla iz opozicionog Dss 
<http://dss.rs/predsednik-vlade-neistinama-pere-odgovornost-za-gasenje-tanjuga/>
  je otuda sasvim na mestu:

„Predsednik Vlade je znao kakva sudbina čeka Tanjug od momenta kada je Vlada 
predložila, a Narodna skupština usvojila Zakon o javnom informisanju i 
medijima…Da zaista smatra da je prestanak rada Tanjuga štetan za državu, 
predsednik Vlade bi predložio hitnu izmenu Zakona o javnom informisanju i 
medijima i omogućio dalji rad Tanjuga“

 

novosti

Zaista, dužnost vlade je da iznalazi rešenja, jer ih samo vlada može 
implementirati.

Ostaje pitanje šta dalje, hoće li biti predložena izmena Zakona? Nije Tanjug 
svetinja, ruku na srce i danas u svom imenu nosi naziv države koje više nema, a 
kalitet izveštavanja (ma koliko bio bolji od drugih) nije onakav kakav bi mogao 
biti. Ipak, njen puki opstanak pod upravom nekog tajkuna ili stranog 
investitora, za naše već oslabljeno društvo teško da može imati pozitivan 
efekat. Zato su funkcija koju ta novinska agencija obavlja u društvu, te način 
na koji informiše javnost, pitanje prvog reda. Svaka rasprava koja ignoriše 
budući kvalitet rada  ovako važne agencije, deluje bezmalo nesuvislo.

Gordana Marinković

Izvor: Gdeinvestirati, Standard, Dss

Advertisements

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00af01d11af4%24e4f63c60%24aee2b520%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to