rs 
<http://rs.sputniknews.com/autori/20151109/1100913215/mediji-reforma-pink-kurir-informer-sukob-verica-barac-orvel.html>
 .sputniknews.com 

Ко је лопов, а ко рекеташ

Sputnik

„Страшно је кад човек мора да се упушта у детаље међустраначких полемика; то 
подсећа на зарањање у септичку јаму“.

Џорџ Орвел — „Каталонији у част“, 1938.

 

Да је Орвел био визионар и пре него је написао „1984“ показује и овај цитат од 
пре 77 година, актуелнији него икад у данашњој Србији у дану кад је кулминирао 
сукоб на релацији Пинк/Информер против Курира.

Можда ће неко добронамеран и необавештен помислити да је пре свега реч о 
медијском сукобу, али политика је одавно ушла у све поре српског друштва, тако 
да је и медијски сукоб на врху (по тиражу/рејтингу) — првенствено политички. 
Као што је Маркс приметио, медији су огледало друштва.

За разлику од дана које је Орвел провео у Каталонији за време шпанског 
грађанског рата, кад се знало ко којем пливачком тиму у септичкој јами припада, 
односно који медиј подржава коју странку, у данашњој Србији се са сигурношћу не 
може рећи које гласило коју партију подржава или, прецизније, коју струју 
унутар које странке.

Зато политичко-медијска ситуација у Србији данас подсећа на природно стање из 
Хобсовог „Левијатана“ — рат свих против свих. У коме су сва средства дозвољена.

Интересантно је да је рат букнуо само неколико дана по „успешно окончаној 
реформи медијске сфере“ што је еуфемизам за пропаст Танјуга (има ли му спаса) и 
пре тога слање више од 1.000 новинара на шалтере Националне службе за 
запошљавање. А биће их још.

Злобници би рекли — шта сте тражили то сте и добили, а то је излазак државе из 
медија и „поштена тржишна битка“ за тираже и рејтинге која се у Србији 
претворила у порнографију за све узрасте. У трајању од нула до 24.

Све ово чему данас присуствујемо само је последица успешно спроведене „реформе 
медијског сектора“, која по том моделу не би успела ни у кудикамо сређенијим 
државама заснованим поштеној утакмици на слободном тржишту (ако игде тога има).

Узроци су још дубљи и сежу неколико деценија уназад.

Пре четири године, Савет за борбу против корупције, на чијем челу је тада била 
Верица Бараћ, објавио је „Извештај о притисцима и контроли медија у Србији“, 
штиво за које је Љиљана Смајловић рекла да се чита у једном даху, попут 
најузбудљивијег детективског романа.

Комплетан извештај можете прочитати  
<http://www.antikorupcija-savet.gov.rs/Storage/Global/Documents/mediji/IZVESTAJ%20O%20MEDIJIMA,%20PRECISCENA%20VERZIJA.pdf>
 ОВДЕ.

У том узбудљивом извештају, као кључни проблем све горе ситуације на тадашњој 
(2011. година) медијској сцени апострофирана је спрега политике, 
(контроверзног) бизниса и медијског менаџмента, која се остварује преко 
монопола политичара на тржишту рекламног простора, преко кога се врши утицај на 
медије нетранспарентног власништва.

Укратко — спрега политике, (контроверзног) бизниса и медија. На мафијашки 
утицај у медијима наводно је стављена тачка после акције „Сабља“.

У то време извештај је испочетка био упадљиво игнорисан да би после неког 
времена актери поменути у њему провукли Верицу Бараћ кроз „медијског топлог 
зеца“. После смрти Верице Бараћ, последњи Извештај који је сачинио Савет за 
време њеног мандата пао је у заборав.

Почетком ове године, Савет је објавио још један извештај о медијима, који се 
суштински не разликује много од оног из 2011. Само су неки актери промењени. По 
систему — сјаши Курта да узјаше Мурта. Али овај извештај је пратила 
громогласнија тишина него претходни.

Међутим, трећи извештај о медијима који би ускоро требало да буде представљен 
јавности има шансу да постане популаран попут романа Агате Кристи, јер ће, нема 
сумње, све стране у „медијском“ сукобу до изнемоглости експлоатисати делове 
који се односе на конкуренцију. И тако ће опет бити замагљена суштина извештаја.

А читаоцима, гледаоцима и слушаоцима остаје да се у паузама „Фарме“ и „Великог 
брата“ забављају медијским игранкама на тему ко је већи лопов, а ко већи 
рекеташ. На медијској сцени коју краси спрега политике, (контроверзних) 
бизнисмена и медијских менаџера.

У земљи у (полу)колонијалном статусу у којој су све значајни и политички и 
медијски играчи и експоненти великих сила. И на тржишту које би се могло 
описати као све мања бара (новца и политичког утицаја) са све више крокодила.

Ако се ова ситуација не пресече, наша медијска будућност лако је предвидива — 
гомилање афера и све више порнографије. А медији су огледало друштва.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/011801d11af9%249a5fe610%24cf1fb230%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to