Zoran Kesić: Autocenzure ima više nego cenzure! 10.11.2015. • 14:21h • Press / Andrijana Pisarević
Zoran Kesić, autor i voditelj emisije "24 minuta" na TV B92, koju svake subote sa nestrpljenjem iščekuju gledaoci sa obje strane Drine, kaže da uživa u blagodetima slobodnog novinarstva, a da ga pogađaju optužbe da je režimski igrač koji pleše po notama vladajuće stranke, zezajući ih taman toliko da nikoga ne povrijedi. Odbacujući ovakve optužbe, Kesić u intervjuu za jubilarni Press objašnjava da je njegova emisija posvećena onom čega i koga ima najviše u medijima. Kesić kaže da će, ako se i kada se konačno popne na glavu vladajućim, pa ga ukinu, kao i "Utisak nedelje", da nađe termin u nekoj drugoj državi. - Probaćemo na drugoj televiziji. Možda dođemo u Banjaluku. Možemo preskočiti ogradu i snimati emisiju u Mađarskoj. Ili u Bugarskoj, ali samo ako nađemo neki smještaj. Ima nas mnogo, pa nam treba više stanova, recimo 24. Već mi se dešavalo da ostanem bez posla na televiziji. Pune dvije godine između "Fajront republike" i "24 minuta" bio sam bez posla, pa sam pravio "Fajront republiku 3D" u kino-salama i domovima kulture. Ako nas prognaju sa televizije, idemo sa javnim nastupima. Slabija je kinta, ali bitno je da se radi - kaže Kesić. Znaš li da je ovo intervju za naš 3000. broj? - Fino, boga mi! Malo ko doživi toliko! Čestitam vam! Šta misliš, ko bi dao dušu da bude kod tebe "na tapetu"? - Da ne upotrijebim neki grublji izraz koji počinje sa "d" za ono što bi dali da se pojave kod mene. Mislim da bi to želio dobar dio opozicije. To bi značilo da imaju kredibilitet i da nisu luzeri. Onog koga nema u našoj emisiji, on je ispod radara. Opoziciji bi bilo drago da im damo malo prostora "na kašičicu", više i ne zaslužuju. Zahvale kada ih pomenemo. Obradili smo "Program u 24 tačke" Borka Stefanovića, koji je "enfant terrible", odnosno "brbljivac" Demokratske stranke. Povod je bio sajt dizajna kakav nije postojao ni 1993. godine i kojem smo se smijali do suza. Sve bijelo i gore u uglu tri male stavke. Nakon naše emisije, u kojoj smo ga pošteno "oprali", dopisao je: "Hvala drugu Kesiću za promociju pobjedničkog programa"! To i danas tamo stoji. Smijemo li da pomenemo riječ na "c" u kontekstu medija? - Teško mi je da sa pozicije autora emisije u kojoj se prilično slobodno govori dam komentar. Kažem "prilično", što ne znači da imamo potpunu slobodu. Borimo se za svaki minut emisije. Pravimo i mi kompromise. Znate li ko je prvi ovdje izašao u medije sa teorijom da je "24 minuta" alibi vlasti da nema cenzure? Jedan čovjek, zove se Zoran, a preziva isto kao ja. I onda su se na to uhvatili ljudi koji i danas tvrde da smo alibi vlasti. U ovih 70 epizoda ništa se nije promijenilo. I dalje smo kritični i zabavni, a opljujemo šta mislimo da treba. Da li je internet posljednji slobodni medijski prostor? - Nije, ali je najpristupačniji. Ima medija koji zaista rade svoj posao: „Nedeljnik", NIN, RTV Vojvodina, N1. Nisam depresivan u pogledu medijskih sloboda. Mislim da ima više autocenzure nego cenzure. Niko nama nije rekao da ne smijemo, ali otkud znam?! Vjerujem da mnogi rade upravo po toj mantri. Istovremeno, aktuelna vlast panično i opsesivno prati medije. Delikatna je situacija, a režim pomno prati šta se piše i objavljuje, da se ne pretjera. Svjesni su moći medija. Volio bih da u medijima ima više kritike, a bojim se da su vladajući toga nesvjesni. Tako velika doza šlihtanja šteti. Moguće je da ih, na primjer, upravo zato ne podržavaju intelektualci, za kojima posebno pate. Jesi li nekada nadrljao na poslu? - Odbili su mi 15 odsto od plate kada sam u "Ozbiljnim vijestima" TV Metropolis objavio da je uhapšen patrijarh Pavle i još 30 uglednih ličnosti. Bez nekog posebnog razloga, samo da šokiram javnost. Razmišljao sam šta je najluđe što može da se desi. Zato sam i izmislio da je jedno jutro beogradska policija uhapsila Duleta Savića, Dragana Džajića, Ljubišu Samardžića, patrijarha Pavla i brojne druge. Nabrojao sam ih sve, onda pustio džingl, pa sam dodao da se intenzivno traga za još 15 njih, i onda i njih nabrojao. Začudo, neki su kasnije zaista i hapšeni, a ja sam završio na ribanju kod direktora. Često su me ribali, i sada mi se to dešava. Doduše, manje, jer su ukapirali da je lakše da me puste da divljam nego da me ukinu. Za kojim medijima žališ što su nestali? - Žalim za Studiom B, gdje sam počeo. Krivo mi je zbog "Utiska nedelje". Dvije godine sam bio bez posla na televiziji, a onda dobio termin nakon Olje Bećković. Imali smo ozbiljan pregled kod nje, a onda sam išao ja sa mojim opuštenim sadržajem. To je bio savršen paket. Volio sam Oljin cinizam i insistiranje na odgovoru. Iako radim na televiziji koja je ukinula tu emisiju, ne ustručavam se da kažem da mi nedostaje. Koji ti je najgluplji trač o tebi? - Taj da radimo po diktatu Aleksandra Vučića. Pročitao sam na nekoliko mjesta da on nama instruiše šta smijemo, a šta ne. Većina uživa u voajerizmu! Ko su tvoji gledaoci, obožavaoci "Parova" ili "Trezora"? - Ne želim da nas pravim višim nego što jesmo. Želim da vjerujem da i gledaoci "Parova" gledaju naše emisije, koliko to rade i drugi. Većina naših građana nalazi veliko zadovoljstvo u voajerizmu, zagledanju ispod porkivača, tučama, svađama i primitivizmu uopšte. Ne znam da objasnim, ali ljudima to prija. Ne znam nikoga iz mog okruženja ko je glasao za sadašnji režim, ali su oni ubjedljivo pobijedili. I onda se ja pitam i čudim - ko to gleda, ko glasa za njih, ko kupuje knjige nekih modnih blogerki? Svi se nešto iščuđavamo i počinjemo rečenice sa: "Pa, jebo te, ko to radi"? Umjesto da prihvatimo stvarnost. Više je čudno naše iščuđavanje. Zar nije tako? Pola emisije mu je zagarantovano svake subote. - Mi reagujemo na ono što je najviše pred očima naroda. On je definitivno ličnost koja zauzima najviše mjesta, pažnje i pojavljuje se u najviše vijesti. Možemo da počnemo emisiju i pričom o Zoranu Živkoviću, ali ni nama nije zanimljivo da pišemo šale na njegov račun, jer nemaju nikakvu težinu. Vučić ima težinu. Uočavamo gluposti, patetiku, nelogičnost i nedosljednost i narugamo joj se. Kad ćeš konačno da pustiš premijera da radi svoj posao? - Ja ga ne držim. Nama odgovara da on radi svoj posao 25 sati dnevno, jer nam daje mnogo materijala. Zastrašujuće je predan i opsesivno zna sve o svemu. Imam osjećaj da čita svaki komentar na društvenim mrežama. I stalno nam skreće pažnju na to koliko radi, pominje da spava tri sata na podu u Briselu i slično. Ne znam da li ste vidjeli kako je na konferenciji za novinare pričao i odgovarao na pitanja, a onda se izgalamio kada je novinar postavio pitanje Dačiću. Šta god mi mislili o Dačiću, iz tog nastupa postalo je jasno kakav odnos premijer ima prema saigračima. Gledam to i pitam se: da li bi Mesi mogao da bude to što jeste da nije okružen dobrim saigračima? Moj stav je da tamo gdje ima strahovlade nema tima. Koja emisija ti je bila pun pogodak? - Ona u kojoj sam imao intervju sa Vedranom Rudan. Nemam tremu odavno, ali imam odgovornost i veću spremnost kada očekujem opasnog sagovornika. A ona to jeste. Taj razgovor je bio kao pingpong, ona meni, ja njoj. Dobro sam se držao, čak sam uspio da je nasmijem. Međutim, u komentarima sam kasnije vidio da gledaoci to nisu doživjeli na isti način, pitali su zašto toliko psuje. Kojim riječima bi opisao Tomislava Nikolića? - Žalosna vrba. On je toliko žalostan i tunjav, da ne znam kako bih ga drugačije nazvao. Najbolji mi je bio kada je igrao kolo u nekom vrtiću i pokazivao srce prstima. Toliko je operisan od bilo kakve predsjedničke spontanosti, za razliku od Borisa Tadića koji je, čini mi se, samo to i imao. Pratiš li situaciju preko Drine? - Slabo. Nisam u toku, iako je gospodin Dodik naš veliki prijatelj i uvijek je tu kad god je neka žurka i proslava. Zašto nisi kupio novu knjigu Mire Marković? - Neću da prljam ruke. Kada smo radili prilog o tome, pozajmili smo od koleginice Jovane njen primjerak, a i ona je morala da ga kupi po službenoj dužnosti. http://pressrs.ba/magazin/dzet-set/zoran-kesic-autocenzure-ima-vise-nego-cenzure-09-11-2015 -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/020901d11bce%24814c9df0%2483e5d9d0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
