dw.com <http://www.dw.com/sr/veliki-gubitak-za-nema%C4%8Dku-i-evropu/a-18842700?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
„Veliki gubitak za Nemačku i Evropu“ | Izbor iz štampe | DW.COM | 11.11.2015 Deutsche Welle (www.dw.com <http://www.dw.com> ) Nirnberger nahrihten (Nirnberg): „Helmut Šmit više neće dići glas. Ostaje nam da se nadamo da njegovo političko nasleđe neće da se raspline kao dim njegovih mentol-cigareta.“ Der noje tag (Vajden): „Što je bio stariji, sve su ga više poštovali. Njegov miran način izlaganja, mudre rečenice, promišljene izjave, sve će nam to nedostajati.“ Eslinger cajtung (Eslingen): „Helmut Šmit možda nije bio najbolji nemački kancelar. Ali je bio najbolji bivši kancelar koga su Nemci ikada imali. Čovek opomene, patrijarh i tumač sveta. Figura stoleća. Njegov glas, njegova mudrost, njegovo dostojanstvo, sve će nam to nedostajati.“ Tiringer algemajne (Erfurt): „Helmut Šmit je hteo da se u politici govori istina i samo istina. Uključujući i neprijatne istine.“ Rajn-cajtung (Koblenc): „Bio je disciplinovan do bola. Često je delovao hladno, ponekad otresito i arogantno. Ali, Nemci su ga cenili kao mahera, kriznog menadžera, vođu države, vodiča kroz vreme. sa Helmutom Šmitom je otišao jedan od poslednjih velikih državnika prošlog stoleća.“ Noje osnabriker cajtung (Osnabrik): „Divljenje njemu je bilo veliko. Je li to uvek bila i ljubav? Kao čovek je bio hladan, jasan u analizi, sažet u izrazu. Bio je ličnost iz nekog drugog vremena.“ Badiše cajtung (Frajburg): „Bio je na granici između idejno vođene posleratne politike i političkog menadžmenta na način Šredera i Merkelove.“ Nordvest-cajtung (Oldenburg): „Jedan veliki Nemac više nije među živima.“ Švarcvelder bote (Oberndorf): „Njegov mandat nije bio obeležen epohalnim događajima. Ali, socijaldemokratski kancelar je proveo Nemačku kroz teška vremena. Šta bi čovek više poželeo?“ Rajnpfalc (Ludvigshafen): „Kako jedan kancelar može da se dostojanstveno povuče sa funkcije? – To je Helmut Šmit pokazao 1. oktobra 1982. u Bundestagu. Bio je to trenutak divljenja dostojne jednostavnosti koji ostaje u pamćenju. Veličine jednog političara često postajemo svesni tek kada on više nije na funkciji.“ Hanoverše algemajne cajtung (Hanover): „Smrt Helmuta Šmita je gubitak ne samo za Nemačku, već i za čitavu Evropu.“ Flensburger tageblat (Flensburg): „Helmut Šmit spada u velike ljude, a imajući u vidu kasnije kancelare (i današnju kancelarku) ne smemo zaboraviti da je on takav bio i zato što je umeo da se suprotstavi i sopstvenom političkom taboru.“ Nordbajerišer kurir (Bajrojt): „Spadao je u one koji nisu štedeli svoju okolinu. Ali, imao je sreću da su mnogi popravili svoje mišljenje o njemu i počeli da cene njegovo oštroumlje.“ Majn-post (Vircburg): „Ostaće u sećanju kao veliki Evropejac, značajan državnik i angažovani borac za ljudskost.“ General-ancajger (Bon): „Šmit je uvek bio veran sebi i nikada se nije ulagivao nikome, pa ni duhu vremena.“ Landescajtung (Lineburg): „Nikada nećemo saznati šta bi rekao o izbegličkoj krizi. Ali sigurno je da bi političarima – pa i onima iz njegove stranke – postavio ogledalo onako kako je to uvek činio: nepokolebljivo i oštro formulisano.“ Manhajmer morgen (Manhajm): „Imao je čudovišnu harizmu koja se ogledala u jasnom stavu i izražavanju – setimo se njegove legendarne izjave: onaj ko ima vizije, morao bi da ode lekaru – i ništa nije moglo da ga pokoleba.“ -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/002601d11c94%24819295a0%2484b7c0e0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
