dw.com 
<http://www.dw.com/sr/veliki-gubitak-za-nema%C4%8Dku-i-evropu/a-18842700?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  

„Veliki gubitak za Nemačku i Evropu“ | Izbor iz štampe | DW.COM | 11.11.2015

Deutsche Welle (www.dw.com <http://www.dw.com> )

 

Nirnberger nahrihten (Nirnberg): „Helmut Šmit više neće dići glas. Ostaje nam 
da se nadamo da njegovo političko nasleđe neće da se raspline kao dim njegovih 
mentol-cigareta.“

Der noje tag (Vajden): „Što je bio stariji, sve su ga više poštovali. Njegov 
miran način izlaganja, mudre rečenice, promišljene izjave, sve će nam to 
nedostajati.“

Eslinger cajtung (Eslingen): „Helmut Šmit možda nije bio najbolji nemački 
kancelar. Ali je bio najbolji bivši kancelar koga su Nemci ikada imali. Čovek 
opomene, patrijarh i tumač sveta. Figura stoleća. Njegov glas, njegova mudrost, 
njegovo dostojanstvo, sve će nam to nedostajati.“

Tiringer algemajne (Erfurt): „Helmut Šmit je hteo da se u politici govori 
istina i samo istina. Uključujući i neprijatne istine.“

Rajn-cajtung (Koblenc): „Bio je disciplinovan do bola. Često je delovao hladno, 
ponekad otresito i arogantno. Ali, Nemci su ga cenili kao mahera, kriznog 
menadžera, vođu države, vodiča kroz vreme. sa Helmutom Šmitom je otišao jedan 
od poslednjih velikih državnika prošlog stoleća.“

Noje osnabriker cajtung (Osnabrik): „Divljenje njemu je bilo veliko. Je li to 
uvek bila i ljubav? Kao čovek je bio hladan, jasan u analizi, sažet u izrazu. 
Bio je ličnost iz nekog drugog vremena.“

Badiše cajtung (Frajburg): „Bio je na granici između idejno vođene posleratne 
politike i političkog menadžmenta na način Šredera i Merkelove.“

Nordvest-cajtung (Oldenburg): „Jedan veliki Nemac više nije među živima.“

Švarcvelder bote (Oberndorf): „Njegov mandat nije bio obeležen epohalnim 
događajima. Ali, socijaldemokratski kancelar je proveo Nemačku kroz teška 
vremena. Šta bi čovek više poželeo?“

Rajnpfalc (Ludvigshafen): „Kako jedan kancelar može da se dostojanstveno povuče 
sa funkcije? – To je Helmut Šmit pokazao 1. oktobra 1982. u Bundestagu. Bio je 
to trenutak divljenja dostojne jednostavnosti koji ostaje u pamćenju. Veličine 
jednog političara često postajemo svesni tek kada on više nije na funkciji.“

Hanoverše algemajne cajtung (Hanover): „Smrt Helmuta Šmita je gubitak ne samo 
za Nemačku, već i za čitavu Evropu.“

Flensburger tageblat (Flensburg): „Helmut Šmit spada u velike ljude, a imajući 
u vidu kasnije kancelare (i današnju kancelarku) ne smemo zaboraviti da je on 
takav bio i zato što je umeo da se suprotstavi i sopstvenom političkom taboru.“

Nordbajerišer kurir (Bajrojt): „Spadao je u one koji nisu štedeli svoju 
okolinu. Ali, imao je sreću da su mnogi popravili svoje mišljenje o njemu i 
počeli da cene njegovo oštroumlje.“

Majn-post (Vircburg): „Ostaće u sećanju kao veliki Evropejac, značajan državnik 
i angažovani borac za ljudskost.“

General-ancajger (Bon): „Šmit je uvek bio veran sebi i nikada se nije ulagivao 
nikome, pa ni duhu vremena.“

Landescajtung (Lineburg): „Nikada nećemo saznati šta bi rekao o izbegličkoj 
krizi. Ali sigurno je da bi političarima – pa i onima iz njegove stranke – 
postavio ogledalo onako kako je to uvek činio: nepokolebljivo i oštro 
formulisano.“

Manhajmer morgen (Manhajm): „Imao je čudovišnu harizmu koja se ogledala u 
jasnom stavu i izražavanju – setimo se njegove legendarne izjave: onaj ko ima 
vizije, morao bi da ode lekaru – i ništa nije moglo da ga pokoleba.“

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/002601d11c94%24819295a0%2484b7c0e0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to