bizlife.rs 
<http://www.bizlife.rs/vesti/82158-evo-zasto-ne-treba-prodavati-telekom>  

Evo zašto ne treba prodavati Telekom

Ekonomski analitičar i konsultant za investicije Mahmud Bušatlija smatra da 
treba odustati od prodaje Telekoma, sve dok se kompanija ne restruktuira i 
pripremi za privatizaciju u okvirima demokratskih i slobodno tržišnih normi.

Bušatlija je agenciji Beta rekao da prodaja Telekoma nije od javnog interesa 
jer bi privatni vlasnik imao monopol u sferi telekomunikacija i fiksne 
telefonije, smanjio bi broj zaposlenih, poskupeo usluge i iznosio začajni 
profit iz zemlje.

"Jedini motiv bilo kog investitora, pa i kupca Telekoma, stvaranje je profita 
po svaku cenu. Građani od kupca Telekoma ne mogu očekivati da se on ponaša kao 
dobri samarićanin, koji će na račun svog profita poboljšati i pojeftiniti svoje 
usluge, a naročito zadržati visoku zaposlenost", rekao je Bušatlija.

Iz Vlade Srbije više puta je obrazloženo da je prodaja Telekoma neophodna zbog 
prevremenog vraćanja kredita sa visokom kamatom i ulaganja u profitabilnije ili 
korisnije projekte, podsetio je Bušatlija i istakao da to nije dovoljan razlog 
za prodaju i da trenutno profitabilniji projekti od telekomunikacija ne postoje 
u našoj ekonomiji, niti će postojati za dugi period ispred nas.

 
<http://www.bizlife.rs/vesti/82111-sta-slovenci-i-ameri-predali-ponudu-za-telekom>
 >>>>STA: Slovenci i Ameri predali ponudu za Telekom

Korisnijim projektima bi se mogli smatrati industrijski koji bi zapošljavali 
radnike, ali takvih projekata nema, dodao je on.

Bušatlija je podsetio da se prodajom Telekoma prodaje Mt:s operater mobilne 
telefonije, koji i po broju priključaka i prihodu premašuje 50 odsto od 
tržišnog udela, ima dominantan položaj na tržištu mobilnih telekomunikacionih 
usluga.

Zatim, dodao je on, prodaje se operater fiksne telefonije koji drži 95 odsto 
fiksnih priključaka u Srbiji, dakle apsolutni monopol koji će omogućiti novom 
vlasniku da i dalje povećava cenu usluga, smanjuje broj zaposlenih, potpuno 
zanemari investicije i tako stečeni profit iznosi van ove zemlje, kao što je 
iskustvo okolnih zemalja pokazalo.

"Uostalom, jedini gori monopol od državnog je privatni monopol", ocenio je 
Bušatlija. Stoga navodi da je neophodno je restrukturiati preduzeće i to tako 
što će se formirati nekoliko privrednih subjekata.

"Iz Telekoma se moraju izdvojiti najmanje dva operatera fiksne telefonije, da 
bi se razbio monopol i nedozvoljena koncentracija i da bi se stvorio ambijent 
za tržišnu konkurenciju. Takođe, mora se izdvojiti i lokalni mobilni operater. 
Po okončanju restrukturiranja i formiranja holdinga, svako izdvojeno preduzeće 
može biti delimično privatizovano", rekao je Bušatlija.

Privatizacija svakog od novih privrednih subjekata moguća je, kaže Bušatlija, 
ali pod uslovom da se stvore čvrsti okviri kontrole nezavisnog regulatornog 
tela, koje bi propisivalo obim, kvalitet i maksimalnu cenu usluga, kontrolisalo 
sprovođenje i sankcionisalo nepridržavanje i zloupotrebu tih odredbi.

"Ovim načinom privatizacije postiže se apsolutna zaštita javnog interesa, bez 
prodaje i trajnog gubitka državnog kapitala", ocenio je Bušatlija.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01ae01d11fb1%24229752f0%2467c5f8d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to