U knjizi "izdajem" Dodika, za njegovo i srpsko dobro!

 

15.11.2015. • 12:47h • Press / Saša Bižić

 

Emil Vlajki, potpredsjednik Republike Srpske u periodu od 2010. do 2014. 
godine, doktor političkih nauka i profesor emeritus Univerziteta u Banjaluci, 
nedavno je objavio novi roman "Druga Judina izdaja"! 

 

Foto: Emil Vlajki 
<http://pressrs.ba/sites/default/files/styles/single_article_featured_image/public/a/t/2015/11/14/emil-vlajki.jpg>
  

 

Ova knjiga poznatog intelektualca sigurno će privući značajnu pažnju javnosti, 
a zasad se može pronaći u banjalučkim knjižarama "Kultura" i "Libra". Izdavači 
su Partija ekonomske i socijalne pravde, čiji je Vlajki lider, te banjalučka 
"Besjeda" i frankfurtske "Vesti".

Za čitaoce će posebno atraktivna biti činjenica da se Vlajkijev novi roman 
odnosi na dvije ličnosti koje on ima u sebi i koje se međusobno ne slažu, zatim 
na predsjednika Republika Srpske Milorada Dodika, te na Isusa i Judu. Upravo 
zbog toga, razgovor za Press započeo je pitanjem u kakvoj vezi je njegova 
podijeljena ličnost sa proteklom decenijom postojanja RS, ključnim figurama 
Srpske i događajima iz Svetog pisma.

- Dobro ste primijetili da u meni postoje bar dvije ličnosti. Jedna je 
racionalna, naučna, "luciferska", faustovska. Druga je puna obzira prema 
bližnjem svom, bez obzira na razlike u obrazovanju, socijalnom statusu, 
nacionalnosti i vjeri. U svakodnevnom životu, moja druga, idealistička ličnost 
prevladava nad onim što je najvažnije u ovom društvu, nad profitnom 
racionalnošću. Drugim riječima, nema tih para na svijetu kojima bih mogao da 
budem kupljen i korumpiran, tako da odustanem od svojih ubjeđenja i da radim 
nešto nečasno, nemoralno, a isplativo. Zbog toga sam bio i ostao siromašan kao 
"crkveni miš". Za vrijeme mog mandata kao potpredsjednika RS, u više navrata 
bio sam izložen pokušajima političke i materijalne korupcije, što sam, naravno, 
odbijao. Kao takav, "neprilagodljiv", bio sam blaćen i vrijeđan sa svih strana 
- kaže Vlajki.

 

*       Ko vas je i zbog čega osporavao dok ste bili potpredsjednik RS?

- Bošnjaci su me vrijeđali jer sam se borio protiv političke islamizacije ovih 
prostora, dakle ne protiv islama kao vjere. Hrvati su to isto radili jer nisam 
pripadao katoličkim i HDZ-ovskim strukturama i njihovom načinu mišljenja. 
Vladajuće srpske strukture u RS napadale su me jer sam oštro kritikovao njihovu 
socijalnu i ekonomsku politiku. "Međunarodna zajednica" nije mogla da me smisli 
jer sam razotkrivao njenu imperijalističku politiku, kako na globalnom, tako i 
na lokalnom nivou, posebno onu protiv srpskog naroda. Sve u svemu, nisam nikom 
odgovarao, pa sam konačno bio politički eliminisan. I Isusov lik, gledajući 
istoriju, nije nikada nikome bio po volji, iako su se svi uvijek kleli u 
njegova načela.

Možda moje vrijeme tek dolazi!

 

*       Vidimo da je vaša književna aktivnost u punom zamahu. S druge strane, 
da li je, završetkom vašeg mandata potpredsjednika RS, okončana i vaša 
politička karijera, ili je to samo "zatišje pred buru"?

- Nemojte me provocirati i tjerati me da sam sebe previše hvalim. Vi znate da 
se unutar političke elite u RS ističem svojim kvalitetima, poštenjem, 
obrazovanjem, idealizmom, kao i međunarodnom prepoznatljivošću, budući da se 
moje naučne knjige nalaze u oko 250 biblioteka širom svijeta. Za vrijeme mog 
mandata, narod se uvjerio da sam bio potpredsjednik svih građana RS i ljudi me 
zbog toga cijene. Osim toga, znam kako efikasno izaći iz ekonomske i socijalne 
bijede u kojoj se nalazimo. Ne šalim se kada to kažem, ja to "čudo" mogu da 
postignem. Polit-ekonomista po obrazovanju, ja sam strateg, razmišljam 
globalno, građanski, socijalkapitalistički, i potrebna mi je jedino dobra 
ekipa, "trust mozgova" koji bi mogao realizovati moje zamisli. U sadašnjem 
patološkom, bolesnom, banditskom, feudalnom sistemu, apsolutno sam beskoristan. 
Ali ko zna? Možda moje vrijeme tek dolazi.

 

*       Budući da živimo u politički oštro polarizovanom društvu, šta u "Drugoj 
Judinoj izdaji" mogu da nađu oni koji očekuju apologetski odnos prema prvom 
čovjeku RS, a šta oni koji pretpostavljaju da je riječ o kritici iz 
(ne)očekivanog pravca?

- Bio sam i ostao "apologeta" Dodikove spoljne politike usmjerene protiv 
američkog "novog svjetskog poretka", kao i napora Milorada Dodika za jačanje i 
osamostaljivanje RS u smislu izvornog Dejtona. S druge strane, osuđivao sam 
njegovu unutrašnju, počesto štetnu ekonomsku i socijalnu politiku i njegov 
nedostatak strategije za ovaj entitet. Istovremeno, protiv sam onog dijela 
opozicije koja, paktirajući sa antisrpskim Zapadom i ekstremnim bošnjačkim 
krugovima, (ne)svjesno ruši RS, a mogu se složiti sa mnogim njenim kritikama 
Dodikove unutrašnje politike. Napominjem da ovo društvo jeste pljačkaško i 
banditsko, ali za to su odgovorne sve političke elite, od Dejtona do danas, 
koje su šurovale sa strancima i sa mafijom. Tragično je, međutim, što taj dio 
opozicije pokazuje neukusno sluganstvo.

 

*       Možete li da takvu tvrdnju ilustrujete konkretnim primjerima?

- Nedavno je, zamislite, britanski ambasador došao iz Sarajeva u Banjaluku da 
bi promovisao neki petparački film o Džejmsu Bondu! U stvari, on je tu došao da 
simbolički pokaže britansku moć koja će, u vidu poznatog britanskog špijuna, 
srušiti srpsku "Spectru", dakle "zlu RS" i Dodika, koji se opiru "humanom" 
Zapadu. Pritom je ambasador pozvao dio političke elite, posebno viđenije 
opozicionare, da prisustvuju ovoj svinjariji, dakle projekciji filma. I umjesto 
da pozvani bojkotuju taj poziv, dajući Britancima na znanje da ne smiju da se 
miješaju u unutrašnje stvari RS, pogotovo nakon njihovog pokušaja da se u UN 
Srbi proglase genocidnim narodom, oni su, naivno ili ne, pogazili svoj ponos i 
time naznačili sadašnjim antisrpskim mešetarima na ovim prostorima da se na 
njih uvijek može računati. Da bi vam bilo jasnije, zamislite situaciju da su 
Britanci u UN pokušali da Hrvate prikažu kao ustaško-genocidne. Da su, nakon 
toga, u Zagrebu organizovali projekciju istog filma i pozvali probranu 
političku elitu da tome prisustvuje, ko bi im od Hrvata došao na tu projekciju?!

 

*       Bez želje da čitaocima otkrivamo zaplet romana, pitamo vas: kakvu ulogu 
ima tema žrtvovanja u vašoj novoj prozi, a kakvu težinu može imati u 
neizvjesnim danima i mjesecima bliske političke budućnosti u RS?

- Dodik će, svakako, otići 2018. godine, ali bi bilo dobro za RS, pa i za 
njega, da ode prije tog roka. Ne zato što je, kako tvrdi opozicija, on pljačkao 
ovu zemlju: nisam ni policija, ni tužilaštvo da bih nešto takvo mogao da 
tvrdim. Jednostavno, zemlja je blokirana stvorenom političkom netrpeljivošću iz 
koje se ne vidi izlaz, a narod, bez obzira na to ko je kriv za tu blokadu, 
predstavlja najveću žrtvu takvog stanja.

U mom romanu, dakle fikciji, izmišljenim događajima, ja "izdajem" Dodika kako 
za dobro naroda, tako i za njegovo dobro. Čini mi se, naime, da će u 
najskorijoj budućnosti uslijediti hapšenja bliskih Dodikovih saradnika da bi se 
ubrzao njegov pad. Po meni, bolje je da on ne doživi takav kraj. Pa ako je, 
simbolično posmatrano, potrebno da ja kao Juda, budem kriv za sve nevolje RS, a 
da on koliko je to moguće, što časnije ode i da na taj način, uz moju žrtvu, 
ujedini srpski narod, ja sam i na to spreman. Smatram da je, u jednom takvom 
scenariju, apsolutno nužno sljedeće: oni koji su stvarali RS, dakle izvorni SDS 
i borci, zajedno sa inteligencijom, kojima će se priključiti svi rodoljubi iz 
svih stranaka, moraju se politički organizovati da bi, nakon njegovog odlaska, 
preuzeli rukovođenje ovom zemljom.

 

*       U realnosti, vrh Republike Srpske, bar deklarativno, ide prema 
referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH. Da li predstojeći rasplet te situacije ima 
sudbinsko i prelomno značenje, baš onakvo kakva je i atmosfera vaše knjige, ili 
postoji mogućnost da to bude tek još jedan dnevnopolitički "hit za jednu 
sezonu"?

- Vi ste, Saša, bili i ostali Nevjerni Toma. Što se mene tiče, daj bože da 
referenduma bude. Ako ništa drugo, a ono zbog toga da srpski narod, makar i 
simbolično, povrati samosvojnost i čast. Da svojim prkosom pokaže stranom 
okupatoru u vidu OHR-a i visokog predstavnika, da Srbi nisu obične marionete 
stranaca, te da mogu samostalno da odlučuju o svojoj sudbini.

 

*       U "Drugoj Judinoj izdaji", tzv. međunarodnu zajednicu, što je čest 
naziv za Vašington i njegove satelite, sarkastično zovete SS-om, uvodeći 
skraćenicu za navodni "slobodni svijet". Da li su se na toj adresi umorili od 
Srba s obje strane Drine ili su u proteklom periodu samo "punili baterije" za 
nove eksperimente nad RS i Srbijom, koje ćemo uskoro moći vidjeti?

- Iskreno se nadam da se takozvani slobodni svijet, SS-ovski po zlodjelima, 
umorio od Srba koje je bombardovao, satanizovao, ucjenjivao i otkidao im 
teritorije, tako da se konačno više nikada ne pojavi u srpskom vidokrugu. Ali 
to su, nažalost, puste želje, jer nakon SS-ovskih poraza u Ukrajini, Iranu, 
Siriji i njihovih poraza u nametanju sankcija Rusiji, teško da će oni htjeti da 
ispuste "lagan srpski zalogaj". Bili bi zauvijek osramoćeni, a to neće 
dozvoliti, osim ako ne budu prisiljeni.

 

*       Ima li SS alternativu, i u vašoj knjizi i u realnom životu? Da se 
poslužimo biblijskim metaforama: mogu li Srbi, kao Jevreji u Egiptu pod 
vođstvom Mojsija, da politički, a ne doslovno, krenu na istok? Šta ih čeka 
tamo, ako analiziramo odnos Moskve prema Banjaluci i Beogradu tokom posljednjih 
godina?

- Ljudi mi često kažu da su Rusi ovakvi i onakvi, da su nepouzdani i da im ne 
treba vjerovati. Sigurno u tome ima istine. Ali nisu, kao Zapad, bombama 
ubijali nevine srpske civile, uništavali dječja obdaništa, škole, vodovode, 
električna postrojenja i stambene objekte, niti su silom otkidali srpske 
teritorije. Naprotiv, Rusi u UN ne dozvoljavaju da samoproklamovano Kosovo uđe 
u ovu svjetsku organizaciju, ne dozvoljavaju da UN osudi Srbe kao genocidan 
narod, širom otvaraju svoje tržište srpskim proizvodima itd. Dakle, Srbi imaju 
izbor između jalove ideologije ljudskih prava i evroatlantskih integracija "bez 
alternative", što može da koristi tek uskom krugu elite, i jasne, konkretne 
ruske pomoći u svim važnim domenima života, što je od koristi čitavom srpskom 
narodu.

 

*       Ko aktuelnom predsjedniku RS najviše "radi o glavi", u smislu političke 
sudbine: vi kao autor "Druge Judine izdaje", njegova politička konkurencija iz 
opozicije, Sarajevo, Zapad ili "mangupi iz sopstvenih redova"?

- Bože, kako ste pametni! Vi u pitanju dajete odgovor, a ja treba da to 
potvrdim, pa da ispadne kao da sam ja to rekao. U nečem ste se ipak prevarili. 
Između svih nabrojanih, ja sam jedini koji mu ne radi o glavi i koji ga i dalje 
podržava u spoljnoj politici. S tim da u vaš nabrojani spisak treba da ubacite 
i njega samog, jer ponekad svojim nesmotrenim javnim nastupima i te kako škodi 
sam sebi. Daću vam najnoviji primjer. Na nedavnoj proslavi 40. godišnjice 
Univerziteta u Banjaluci, on ne samo da se nije pojavio, što može da bude 
opravdano, nego, kao predsjednik RS, nije čak ni poslao pozdravni telegram, što 
se ne može ni na koji način opravdati. Što se mene tiče, ponavljam, htio bih da 
on ostane u svijesti i postupcima mnogih u RS kao kohezioni faktor, čime će 
biti nastavljena borba za osamostaljivanje i jačanje RS. Čitava moja knjiga ide 
u tom pravcu.

 

http://pressrs.ba/info/vijesti/u-knjizi-izdajem-dodika-za-njegovo-i-srpsko-dobro-14-11-2015
 
http://pressrs.ba/info/vijesti/u-knjizi-izdajem-dodika-za-njegovo-i-srpsko-dobro-14-11-2015

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/021001d11fbd%241af467c0%2450dd3740%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to