Mađarska izlobirala gradnju radioaktivnog reaktora

Ministarka ćuti, a na granici Srbije niče nuklearka 

 

Slađana Vukašinović | 17. 11. 2015. - 22:59h | Komentara: 82 
<http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/607077/Ministarka-cuti-a-na-granici-Srbije-nice-nuklearka/komentari>
  

 

Dok stručna javnost u Evropi bruji zbog štetnosti izgradnje nuklearke “Pakš 2”, 
u Srbiji se rasprava o ovom projektu završila u tišini.

 

Nedaleko od granice Srbije u tišini se proširuje već postojeća nuklearka Pakš

Iako će se graditi na samo 63 kilometra od naše granice, prema saznanjima 
“Blica”, tridesetak ljudi, uglavnom lobista, i nešto malo stručne javnosti dali 
su zeleno svetlo za nuklearni projekat u komšiluku. 


Stručnjaci upozoravaju da bi mogući akcidenti na ovom pogonu “đavolje energije” 
imali mnogo veće posledice na zdravlje ljudi, ali i životnu sredinu u Srbiji 
nego u nekim delovima Mađarske. 

  

Zabrana za izgradnju se morala staviti tim pre što su nuklearke i potencijalne 
mete terorističkih akcija fundamentalista, a dobro upućeni tvrde i da je 
izazivanje havarija na nekoj od 195 nuklearki u Evropi jedan od njihovih 
ciljeva.
  

- One su velika opasnost ukoliko bi teroristi krenuli na njih i zato bi država 
morala da vodi računa šta joj se dešava u komšiluku - kaže Zoran Dragišić, 
profesor bezbednosti.
  



Ministarka Snežana Bogosavljević Bošković nije alarmirala srpsku stručnu 
javnost već je u polutajnosti održala javnu raspravu samo sa delegacijom 
Mađarske

Za doktorku Draganu Janjić, radiologa, nuklearke u komšiluku su tempirana bomba 
za zdravlje ljudi i zato joj je nejasno zašto nadležna ministarka Snežana 
Bogosavljević nije alarmirala srpsku stručnu javnost. 
  

- Svi u Evropi su se digli na noge, a mi ćutimo iako je za nas najopasnije. Ako 
bi došlo do havarije, u roku od sat vremena povećala bi se radioaktivnost, koja 
bi ostavila nesagledive posledice po zdravlje stanovništva. Zato je Srbija 
morala mnogo žešće da reaguje - kaže Janjić koja nije ni znala za "javnu 
raspravu". 
  


Sporazum sa Rusijom

Mađarska je potpisala sporazum sa Rusijom o dva reaktora u novom pogonu “Pakš 
2”, koji naredne godine treba da se gradi. Projekat su osporavali stručnjaci i 
na mađarskom i na evropskom nivou jer predstavlja opasnost za životnu sredinu 
zemalja u okruženju i Evrope. 

Nadležna ministarka nije se oglasila na ove prozivke, ali jeste njena PR 
služba, koja je potvrdila da je rasprava održana 5. i 6. novembra i da su 
prisutni dobili iscrpne odgovore od delegacije Mađarske. 

  

Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede ne navode koje je primedbe srpska strana 
dostavila.
  

Ni Ivan Karić, poslanik Partije zelenih, nije učestvovao u ovoj raspravi. 


- Nismo hteli da učestvujemo jer se u ekološkoj politici ne ponaša po sistemu 
nezameranja. Takva politika može za Srbiju da bude katastrofalna. Za razliku od 
nas, zemlje u okruženju su se digle na noge - kaže Karić. 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/607077/Ministarka-cuti-a-na-granici-Srbije-nice-nuklearka

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010901d1220c%24c5b57310%2451205930%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to