Mađarska izlobirala gradnju radioaktivnog reaktora Ministarka ćuti, a na granici Srbije niče nuklearka
Slađana Vukašinović | 17. 11. 2015. - 22:59h | Komentara: 82 <http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/607077/Ministarka-cuti-a-na-granici-Srbije-nice-nuklearka/komentari> Dok stručna javnost u Evropi bruji zbog štetnosti izgradnje nuklearke “Pakš 2”, u Srbiji se rasprava o ovom projektu završila u tišini. Nedaleko od granice Srbije u tišini se proširuje već postojeća nuklearka Pakš Iako će se graditi na samo 63 kilometra od naše granice, prema saznanjima “Blica”, tridesetak ljudi, uglavnom lobista, i nešto malo stručne javnosti dali su zeleno svetlo za nuklearni projekat u komšiluku. Stručnjaci upozoravaju da bi mogući akcidenti na ovom pogonu “đavolje energije” imali mnogo veće posledice na zdravlje ljudi, ali i životnu sredinu u Srbiji nego u nekim delovima Mađarske. Zabrana za izgradnju se morala staviti tim pre što su nuklearke i potencijalne mete terorističkih akcija fundamentalista, a dobro upućeni tvrde i da je izazivanje havarija na nekoj od 195 nuklearki u Evropi jedan od njihovih ciljeva. - One su velika opasnost ukoliko bi teroristi krenuli na njih i zato bi država morala da vodi računa šta joj se dešava u komšiluku - kaže Zoran Dragišić, profesor bezbednosti. Ministarka Snežana Bogosavljević Bošković nije alarmirala srpsku stručnu javnost već je u polutajnosti održala javnu raspravu samo sa delegacijom Mađarske Za doktorku Draganu Janjić, radiologa, nuklearke u komšiluku su tempirana bomba za zdravlje ljudi i zato joj je nejasno zašto nadležna ministarka Snežana Bogosavljević nije alarmirala srpsku stručnu javnost. - Svi u Evropi su se digli na noge, a mi ćutimo iako je za nas najopasnije. Ako bi došlo do havarije, u roku od sat vremena povećala bi se radioaktivnost, koja bi ostavila nesagledive posledice po zdravlje stanovništva. Zato je Srbija morala mnogo žešće da reaguje - kaže Janjić koja nije ni znala za "javnu raspravu". Sporazum sa Rusijom Mađarska je potpisala sporazum sa Rusijom o dva reaktora u novom pogonu “Pakš 2”, koji naredne godine treba da se gradi. Projekat su osporavali stručnjaci i na mađarskom i na evropskom nivou jer predstavlja opasnost za životnu sredinu zemalja u okruženju i Evrope. Nadležna ministarka nije se oglasila na ove prozivke, ali jeste njena PR služba, koja je potvrdila da je rasprava održana 5. i 6. novembra i da su prisutni dobili iscrpne odgovore od delegacije Mađarske. Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede ne navode koje je primedbe srpska strana dostavila. Ni Ivan Karić, poslanik Partije zelenih, nije učestvovao u ovoj raspravi. - Nismo hteli da učestvujemo jer se u ekološkoj politici ne ponaša po sistemu nezameranja. Takva politika može za Srbiju da bude katastrofalna. Za razliku od nas, zemlje u okruženju su se digle na noge - kaže Karić. http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/607077/Ministarka-cuti-a-na-granici-Srbije-nice-nuklearka -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/010901d1220c%24c5b57310%2451205930%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
