politika.rs <http://www.politika.rs/rubrike/uvodnik/Gernika.lt.html>  

Gernika

 

http://www.politika.rs

 

Pariz u podne i „Marseljeza”. Buđenje je vrlo bolno i neprijatno. Gernika je u 
aprilu 1937. bila pravi šok za sve, prvi put se stanovništvo našlo na meti 
aviona, koji su leteli tako visoko da su jedva mogli da se vide. Do tada, u 
ratu se jedna vojska borila protiv druge. Ubijanja je, naravno, bilo, ali 
poštovalo se osnovno pravilo da se civili zaštite. Ovu vojničku čast zamenila 
je besramnost sveta u kome će samo vojnik biti zaštićen i u kome će jedino 
civili biti istovremeno taoci i žrtve.

Beograd je 1999. bombardovan da bi se, navodno, zaštitila ljudska prava na 
Kosovu. Koliko znam, vojnici nisu ginuli kod Valmija da bi zaštitili ljudska 
prava, već da bi zaštitili nacionalne granice. A svako ko je izgubio osećaj za 
odbranu granica izgubio je razum.

Onog dana kada se Evropa, u ime nadsuvereniteta, odrekla granica između država 
koje je čine i kada je humanost zamenila politikom, kad je pristala da se prvi 
put posle 1945. bombarduje jedan evropski grad – Beograd, ona je potonula u 
nered i bezumlje. Jer, rat u Evropi 1999, rat protiv Srbije, vodio se u ime 
nadnacionalne Evrope. Krvavi apsurd, na koji bi jedino Sviftova ironija i 
Volterov humor mogli adekvatno da odgovore.

I sada su, gle čuda, svi u Evropi iznenađeni tragedijom u Parizu. Kancelarka 
Merkel u crnini daje izjavu o solidarnosti, Obama izjavljuje da su svi 
solidarni u tuzi sa Francuskom. I treba da budu. No, da li je bilo solidarnosti 
sa Rusijom oko Beslana, oko pozorišta u Moskvi ili sada, oko rušenja civilnog 
aviona sa turistima na Sinaju? Je li neko od Evropljana izašao u crnini da 
izrazi žalost za poginulim ruskim turistima? Je li neka zgrada osvetljena u 
bojama ruske zastave? Nije toga bilo, ili barem ne onoliko koliko sada svi žale 
sa Francuskom. Ne bih da merim količinu međunarodne tuge, škakljiv je to posao, 
ali sam očaran tom atmosferom hiperbezbednosti koja već dugo vlada na Zapadu. 
Nešto kao kult večno mladog tela koje ne sme da ostari, infantilni san o 
besmrtnosti ili svemoći, sve ispod lažnog sjaja nepodnošljivog čistunstva.

„Francuska je u ratu”, kažu sada francuski političari. Nije valjda ono 
bombardovanje Libije 2011. bilo dečja zabava, pa umešanost u sukobe u Siriji? 
Da li to francuska elita već duže vreme opasno lebdi u nestvarnom? Ako bacate 
bombe po drugima daleko od svoje teritorije, morate da očekujete da će vam 
protivnik ponekad i odgovoriti. Pošto protivnik nema avione i podmornice, 
odgovoriće jedino onim čime raspolaže – terorizmom. A kako su civili najlakša 
meta, udariće po njima. Pošto su civili i birači na izborima.

Ne pomažu sada apeli, deklaracije i saopštenja o potrebi zajedničke borbe 
protiv terorizma. Jer, prvo bi svi morali politički da se slože šta je to 
terorizam. Kako to nije moguće, jer terorizam je nekima pomoćna strategija, to 
će se Pariz ponoviti. Na nekom drugom mestu. Pošto teroriste finansiraju iz 40 
država... 

objavljeno: 19.11.2015.

 

Miroslav Lazanski

objavljeno: 19.11.2015.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ed01d122d1%24077432e0%24165c98a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to