nspm 
<http://www.nspm.rs/hronika/blic-tajkuni-oteli-580.000-hektara-drzavne-zemlje.html>
 .rs 

Блиц: Блиц: Тајкуни отели 580.000 хектара државне земље

Блиц

субота, 21. новембар 2015. 

Србија годишње губи чак 100 милиона евра због неиздавања у закуп више од 
580.000 хектара државног пољопривредног земљишта.

 

То не значи да ово земљиште нико не обрађује, већ је у највећој мери реч о 
злоупотребама и корупцији у коју су умешани тајкуни, велике компаније и локалне 
самоуправе. Тачније, општине тајкунима дају земљу на обрађивање без 
евидентирања и званичне наплате закупа.

Међутим, нови закон о пољопривредном земљишту, који је у скупштинској 
процедури, требало би да уведе ред у давање земљишта у закуп.

- Закон предвиђа да ће општине остати без средстава из буџета Србије ако не 
донесу програм давања земљишта у закуп. Биће уведене и ригорозне казне за 
узурпаторе, а нелегални усеви биће одузети - кажу у Влади Србије.

Држава је по основу узурпирања за девет година наплатила 29 милиона евра, док 
се још око 22 милиона евра потражује кроз судске поступке.

Нови закон омогућиће малим пољопривредним произвођачима да унапреде производњу 
кроз откуп земљишта.

- Искључиво произвођачи који у поседу имају до 30 хектара моћи ће да купе до 20 
хектара на територији општине на којој имају пребивалиште најмање три године - 
објашњавају у Влади.

(Блиц)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/018701d12463%24d3504370%2479f0ca50%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to