novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:578056-Najpre-NATO-pa-majka-Rusija>
  

Najpre NATO, pa “majka” Rusija

V. KADIĆ

| 23. novembar 2015. 22:55 | Komentara: 0 

 

Crnogorski zvaničnici sedam dana pre konačne odluke (ne)očekivano menjaju 
retoriku u stavovima prema Moskvi kojoj su minulih godina "delili packe"

 

PODGORICA - Rusija će opet biti "majka" Crnoj Gori pošto se završi priča o 
pozivu u članstvo u NATO, a đetići postanu deo te vojne alijanse! Crnogorski 
zvaničnici sedam dana pre konačne odluke (ne)očekivano menjaju retoriku u 
stavovima prema Moskvi kojoj su minulih godina "delili packe", uvodili sankcije 
i predstavljali je remetilačkim faktorom crnogorskog društva. Prvi je 
progovorio premijer Milo Đukanović:

- Rusija ima pravo da vodi politiku protiv širenja NATO, ali je Crna Gora kao 
nezavisna država, izabrala put u EU i NATO. Ubeđen sam da nisu u pravu oni koji 
tvrde da Rusija vodi strateški, politički, ili bilo kakav rat protiv Crne Gore, 
nema ništa od toga, jer Rusija ima pravo da bude protiv NATO, to je njen 
politički interes, ali mi smo odabrali svoj put ka Alijansi - izjavio je 
Đukanović.

U međuvremenu, ruska Duma usvojila je rezoluciju kojom se protivi ulasku Crne 
Gore u NATO, upozoravajući da to može imati negativne tendencije u oblati 
turizma, investicija i ekonomske saradnje dveju zemalja.

Crnogorski predsednik Filip Vujanović podseća da je Crnoj Gori poznat stav 
Rusije o proširenju NATO.

- Bezbednosni, ekonomski, politički i strateški cilj Crne Gore je da bude deo 
tog saveza. Očekujemo poziv 1. decembra. Naše članstvo nije protiv Rusije, ni 
protiv tradicionalno dobrih odnosa sa tom zemljom, već odabir Crne Gore koji 
joj pripada.

Nova srpska demokratija pozdravila je rezoluciju Dume i podseća da je Rusija 
bila "vekovna zaštitnica Crne Gore".

AMFILOHIJE O ALIJANSI

- NATO je totalitarna militaristička organizacija i nije bilo gore organizacije 
te vrste otkad postoji svet. Uzme ti obraz, uzme ti dušu, uzme ti moral, uzme 
ti zemlju, otruje ti vodu i još treba da mu kažeš - hvala ti, da ti se klanjam. 
Ti si meni spasitelj i izbavitelj - kazao je mitropolit Amfilohije. - Podsećam 
ove naše glavare da bez duhovnog i moralnog preporoda nema spasa Crnoj Gori. 
Inače, ostaće sve - sjaši Kurta da uzjaše Murta.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/029c01d1263e%24ffb1df50%24ff159df0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to