vesti-online.com 
<http://vesti-online.com/Vesti/Srbija/534985/Bulatovic-Sloba-nije-bio-zlocinac> 
 

Vesti online / Vesti / Srbija / Bulatović: Sloba nije bio zločinac

A. Čukić

 

I dalje veruje u Miloševića

- Naravno da žalim zbog ratova ali se ne osećam lično odgovornim. Pokušao sam 
sve. Svu svoju pamet i želje sam uložio u to da do toga ne dođe a kada je došlo 
da se završi - istakao je Bulatović na N1 i dodao da mu se čini da generalno 
nigde nije napravio neku veliku grešku. 

On je bio jedan od učesnika pregovora u Dejtonu a na pitanje kako se dve 
decenije kasnije oseća i šta mu prvo padne na pamet kad pomisli na to, ističe 
da sa jedne strane oseća da je urađeno nešto značajno i dobro jer je 
zaustavljen rat a sa druge strane je osećaj da je to moglo biti urađeno i 
ranije i da je moglo biti mnogo manje prolivene krvi. - To je ono što vas 
opterećuje. Morate da provučete žrtve kroz glavu posle 20 godina. 

Bulatović podseća da je pregovorima u Ohaju prethodila šatl diplomatija koju je 
vodio Ričard Holbruk. - U Dejtonu smo bili smešteni u oficirskim zgradama i 
zajedničko je bilo dvorište. Jedna zgrada za Amerikance, druga za predstavnike 
bosanskih vlasti, treća za Hrvatsku i četvrta za Jugoslaviju. Onda gledate kroz 
prozor, ništa se ne dešava, samo nastavlja šatl diplomatija Holbruka. 

 

Reuters

Da smo znali za Srebrenicu, ne bi bilo Dejtona

On ističe da niko nikada od učesnika Dejtonskih pregovora nije bio svestan 
razmera zločina u Srebrenici iako su oni vođeni četiri meseca kasnije. 

- Da smo bili svesni razmere tog zločina mi ne bismo mogli da izboksujemo bilo 
kakve rezultate, bilo kakve pregovore za Republiku Srpsku. Posle se desila 
konstrukcija. Činjenica koja je iznedrena iz Dejtona a to je postojanje 
Republike Srpske želi osporiti zločin koji se nesporno desio a koji da je tada 
bio na stolu mi ne bismo mogli da odbranimo RS. Ne bi bilo pregovora da se za 
to znalo - kaže Bulatović. 

Prema njegovim rečima, u pregovore se ušlo sa istim očekivanjima sa kojima je 
započet rat. - U jednom trenutku kad je trebalo da se napravi presek, a pričalo 
se samo o mapama, rezimirani su zahtevi. Muslimanska tj. bosanska strana je 
ispostavila zahtev za 70 odsto teritorija, a Republika Srpska za 60 odsto. 
Ključ je bio da se podeli 51:49 odsto teritorije - navodi Bulatović. 

Karte su bile u fokusu Dejtonskog sporazuma ali one za Jugoslaviju nisu bile 
toliko bitne. - Ja sam godina posle Dejtona imao averziju i prema običnoj 
automapi. Miloševiću i meni te karte nisu značile toliko koliko Momčilu 
Krajišniku i Radovanu Karadžiću. Mi nismo bili involvirani u sukob. … Jedan 
potez olovkom na karti se odražava kao kilometar na teritoriji. Tu imate sela i 
zaseoke gde su ljudi ginuli za parče teritorije. Kad god biste došli do nekog 
kompomisa to je kompromis da vi svojim biračima morate da objasnite zašto ste 
neko selo gde vam je poginulo 20 momaka dali drugoj strani. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01a401d126fb%248e686c70%24ab394550%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to