pressonline.rs 
<http://www.pressonline.rs/info/srbija/367100/kontrola-letenja-zeli-da-povrati-nebo-nad-kosovom.html>
  

Kontrola letenja želi da povrati nebo nad Kosovom

inbox-online.com

Kontrola letenja želi da povrati nebo nad Kosovom

 

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore preduzeće sve zakonske korake da povrati 
punu kontrolu vazdušnog prostora nad Kosovom i Metohijom, jer ispunjava sve 
tehničke, organizacione i kadrovske uslove, izjavio je danas direktor kontrole 
letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) Radojica Rovčanin.

 

              Ukazujući da se o toj osetljivoj temi pregovara sa Kforom, koji 
od 1999. godine, prema Kumanovskom sporazumu, kontroliše vazdušni prostor KiM, 
Rovčanin je za Novosti rekao da je prirodno da se taj posao vrati SMATSI.

On je dodao da bi kontrola letenja mogla taj posao da obavlja već sada, ali da 
o tome treba da se dogovore predstavnici Srbije i međunarodnih institucija.

"Kada bi se politika stavila na stranu, ovo bi bilo i najjeftinije rešenje, jer 
su za pružanje usluga daleko manji troškovi SMATSA nego bilo kog drugog 
provajdera", kaže Rovčanin.

Navodi je da je od prošle godine, Kfor kontrolu letenja u gornjim slojevima 
vazdušnog prostora, iznad 8.700 metara, na KiM delegirao mađarskom 
"Hungarkontrolu", a dodaje da su za isti posao bile zainteresovane i Albanija, 
Makedonija, Italija i Austrija.

Prema njegovim rečima, kosovska štampa bavi se već neko vreme pitanjem ko će 
kontrolisati vazdušni prostor nad KiM kada istekne ugovor mađarskoj firmi.

Rovčanin kaže da postoje spekulacije da bi to mogla biti Tirana i ističe da je 
SMATSA daleko iznad albanskog provajdera, ako su merila kvalitet i stručan 
kadar.

"Ona je i po oceni krovne organizacije Eurokontrola najbolji pružalac usluga u 
vazdušnoj plovidbi u ovom delu Evrope. Ako, međutim, na stvar gledamo kroz 
političku prizmu, iza takvih spekulacija mogu biti namere da se Kosovo preko 
"neba" spoji sa Albanijom u jednu državu", rekao je Rovčanin.

Izvor: Tanjug.rs 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/022201d12d18%247a802ae0%246f8080a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to