novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:579479-Zbog-bankrota-u-satoru>
  

Zbog bankrota u šatoru!

J. Novaković

| 02. decembar 2015. 15:24 | 

Komentara:  <http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/> 5 

 

Reporteri "Novosti" sa 50 građana zaduženih u "švajcarcima" koji ovih dana 
protestuju ispred Vlade. Pozajmica od 70.000 evra, a posle sedam godina -100.000

DOGORELO je do nokata. Pokreću nam se hipoteke i počeli su da izbacuju ljude iz 
njihovih stanova. Morali smo da razapnemo šatore i pokažemo da ćemo na kraju u 
njima početi da živimo. Oko dve do 3.000 članova je pred izbacivanjem i u 
narednih godinu dana završiće na ulici.

Ovako za "Novosti" u dahu govori Igor Ljubinković iz udruženja "Efektiva" koje 
okuplja oko 20.000 sugrađana zaduženih u švajcarskim francima.

- Početna rata mi je bila, prevedena na evropsku valutu, oko 370 evra - 
predočava svoju dramu Ljubinković. - Sad je oko 550 evra, a bila je i više od 
600. Trenutno kasnim sa isplatom dve godine, jer se nakupilo. Bilo je ili da se 
zadužujem na drugoj strani ili da prestanem da plaćam.

Naš sagovornik je u utorak sa više od 50 ljudi kojima se krov nad glavom 
"klima" stajao satima ispred zgrade Vlade. Malo dalje u Finansijskom parku pet 
razapetih šatora. Na platnu ispred jednog ispisano "Migranti u svojoj zemlji", 
a na drveću razapeti papiri sa porukom "Stop zelenašenju".

- Ako prodam stan, on vredi kao i kada je kupljen 2007. godine, oko 70.000 
evra, koliko sam tada dobio od banke, a sad joj dođem 100.000. - beznadežno će 
Ljubinković.

 

REŠENjE U EVRIMA - NAJBOLjE rešenje je da i za nas važe uslovi koji su važili 
za one koji su na isti dan kada i mi uzeli kredite u evrima - siguran je 
Ljubinković. - To jest da se i nama "švajcarci" preinače u evre.

Prema rečima revoltiranih građana, na ovaj način oni su zapali u vrzino kolo iz 
koga samo država može da ih iščupa. Mada rade i ovo im ugrožava posao, deo 
članova "kampovaće" danonoćno do petka, a možda i duže, ako se do tada ne 
donese odgovarajuća odluka vlade. Dužnici najavljuju i svakog narednog dana 
radikalizaciju protesta. 

 

NE TRAŽIMO PARE

IZ UDRUŽENjA "Efektiva" ističu da su uplaćivali novac Nacionalnoj korporaciji 
za osiguranje stambenih kredita. Tako da su banke ako neko od zaduženih ne može 
više da isplaćuje rate mogle odatle da nadoknade dug. Međutim, pare u tom fondu 
su se potrošile, jer su nameti mnogo narasli.

- Mi ne tražimo pare od države, tražimo da banka prestane sa zelenašenjem, jer 
mi smatramo da je u redu da se plaćaju kamate, ali ne da se one udvostruče, kao 
što se desilo.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027001d12d22%24c962d310%245c287930%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to