dnevne.rs 
<http://www.dnevne.rs/nesto-drugacije/lazanski-e-to-je-nova-nato-drzava-zato-i-obozavam-crnu-goru>
  

Lazanski: E to je nova NATO država, zato i obožavam Crnu Goru

Foto: republikasrpska.net

Neko je davno rekao kako su bivši komunisti najbolji kapitalisti. Crna Gora je 
za to najbolja potvrda. Bivši komunisti, koji su i dalje na vlasti, najlakše 
uvode države u NATO. Pošto su bivši uvek pokajnici. Oni koji se dokazuju.

Elem, Crna Gora je dobila poziv da kao 29. država uđe u NATO. „Veliki dan za 
NATO i za Crnu Goru”, reče generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg. A on 
je prvi sladoled u životu probao u Beogradu. I time  dokazao da nam je 
prijatelj. Uloga sladoleda u prijateljstvu nacija? Ministar spoljnih poslova 
Crne Gore gospodin Igor Lukšić reče, zahvaljujući gospodinu Stoltenbergu na 
pozivu za NATO, „kako je to dobra vest za zapadni Balkan, jer to znači više 
bezbednosti i stabilnosti u regionu”. Ne znam kako je to zaključio gospodin 
Lukšić, koji je civilni vojni rok služio u Osnovnoj školi „Jugoslavija” u Baru, 
brisao tablu i donosio krede… I sad, odjednom, on zna šta je to bezbednost na 
zapadnom Balkanu. No, nije on usamljen, u Srbiji ima i bivših konobara i 
električara koji sve znaju o NATO-u.

Ulazak Crne Gore u NATO znači da će dodatna grupa crnogorskih oficira i 
diplomata biti na deviznim platicama. Što se tiče bezbednosti, Crnoj Gori ni do 
sada niko nije pretio, niti ugrožavao njen teritorijalni integritet, osim onih 
bacača suzavca iz „Samoopredeljenja” u Prištini, koji ne priznaju sadašnju 
granicu Kosova prema Crnoj Gori. Tek sada ćemo da vidimo da li NATO više voli 
Crnu Goru – ili Kosovo i Albaniju?

U vojnom smislu, NATO ulaskom Crne Gore ne dobija skoro ništa. Možda najviše 
300 vojnika za „topovsko meso” u operacijama širom sveta i pod stranom 
komandom. Aerodromi i luke Crne Gore nemaju veliki kapacitet prihvata, pošto su 
standardi NATO-a, da bi im neka luka ili aerodrom bili i stalne baze, mogućnost 
prijema i logistike najvećeg broda i najvećeg aviona. A to su nuklearni nosač 
aviona klase „nimic” od 100.000 tona i transportni avion tipa „galaksija”. Jer 
„nimic” nema gde da pristane u Crnoj Gori. Može samo da ostane ispred luke. 
Ipak, NATO-u je politički važan ulazak Crne Gore, jer ako se ne širi – on 
stagnira. Poput svake multinacionalne kompradorske kompanije. Novi prostor i 
novo tržište. To je ono što Crna Gora unosi u alijansu. Kakve reforme i 
demokratija.

Vladavina prava i pravna država? Prošlog četvrtka sleteo sam na međunarodni 
aerodrom u Tivtu. Svi putnici stali u red radi pasoške kontrole. Prvi u redu 
predsednik FSS gospodin Tomislav Karadžić, odmah iza njega legenda fudbala 
gospodin Ivan Ćurković. Stojimo 35 minuta, pao kompjuterski sistem. Niko ni 
makac, policajci smrtno ozbiljni. Odjednom, iza policijske kućice pojavljuje se 
čovek u civilu i povika: „Đe si, striko”. I izvede strika iz reda i bez pasoške 
i bilo kakve druge kontrole striko uđe u Crnu Goru. Ostadosmo i Karadžić i 
Ćurković i svi mi bez teksta.

E to je nova NATO država, zato i obožavam Crnu Goru.

(Politika)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/037f01d12d6b%246888a030%243999e090%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to