dw.com 
<http://www.dw.com/sr/srbija-nije-zloupotrebila-oebs/a-18890596?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  

Srbija nije zloupotrebila OEBS | Izbor iz štampe | DW.COM | 03.12.2015

Deutsche Welle (www.dw.com <http://www.dw.com> )

 

„Oko šezdeset ministara spoljnih poslova zemalja članica Organizacije za 
bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS) sastaju se u četvrtak i petak na 
ministarskoj konferenciji u glavnom gradu Srbije. Tom prilikom neće biti samo 
obavljena srpsko-nemačka primopredaja predsedavajućeg mesta. Ukrajinski sukob i 
migrantska kriza, opasnost od terorizma i rat u Siriji biće neke od tema 
sastanka. Ti dalekosežni problemi i nova konfrontacija Istoka i Zapada, OEBS-u 
ponovo daju na težini“, piše dopisnik Andreas Ernst u uglednom švajcarskom 
dnevniku Noje cirher cajtung.

U tekstu se dalje osvrće na srpsko predsedavanje OEBS-om: „Bilans Beograda kao 
predsedavajućeg je veoma dobar. Srbija se, smatra jedan zapadni diplomata, ove 
godine pokazala kao pouzdan partner, povremeno delujući kao ozbiljan posrednik, 
koji se nije ustručavao ni pred Moskvom, ni pred Vašingtonom. To znači 
osvajanje prestiža za Srbiju, koja se nakon godina izolacije konačno oslobodila 
statusa parije. Upravo je to i bio cilj kada se Beograd 2011. godine, mnogo pre 
ukrajinske krize, prijavio za predsedavajuće mesto. U Vašingtonu i Berlinu bilo 
je protivljenja: Srbija planira, govorilo se, da zloupotrebi predsedavanje za 
svoju kosovsku politiku. Švajcarska je bila zamoljena da zaustavi Srbiju tako 
što će se sama kandidovati. Ali Bern nije naseo na tu igru. Umesto toga sa 
Beogradom se sporazumeo o dvostrukoj kandidaturi: predsedavajuće mesto 2014. 
godine preuzeo je Bern, a naredne godine Beograd. Uz argument da uključenje 
Srbije podstiče stabilnost na Balkanu i da konsekutivno predsedavanje stvara 
veći kontinuitet, skeptičari su potom utišani.“

 

Od marksiste do liberala

Povodom poziva Crnoj Gori za pregovore o članstvu u NATO, list Berliner cajtung 
donosi tekst o crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću pod naslovom: „Korumpiran, 
autoritaran i zapadno nastrojen“. „Balkanski vladari su korumpirani, 
autoritarni, sa pro-ruskom tendencijom, smatra svet. Lukavi balkanski vladari 
su doduše takođe korumpirani i autoritarni, ali su pri tom pouzdano prozapadni. 
Najbolji primer za to je crnogorski premijer Milo Đukanović. 53-godišnjak već 
četvrt veka u svojoj zemlji čvrsto drži sve konce u rukama – čas kao premijer, 
čas kao predsednik, ponekad samo kao šef socijalističke stranke. Onaj ko ovde 
želi da investira, mora da potpiše ugovore premijerove sestre. Onaj ko je hteo 
da digne kredit, do pre dve godine je bio upućen na njegovog brata – sve dok 
pod pritiskom njegov udeo nije prodat najvećim bankama u zemlji. Onaj ko hoće 
državni posao, mora da bude u partiji ili barem da joj se divi.“

 

O crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću, u tekstu naslovljenom „Čovek moći“, 
piše i list Frankfurter algemajne cajtung: „Đukanović je rođen 15. februara 
1962. godine u Nikšiću. Otac mu je bio sudija i prominentni crnogorski 
komunista. Veoma brzo je do izražaja došao talenat mladog čoveka da znake 
vremena brže prepozna od svojih prijatelja i rivala. Od mladog marksiste nastao 
je ekonomski liberal, od nekadašnjeg saveznika velikosrpskog nacionaliste 
Slobodana Miloševića nastao je otac crnogorske samostalnosti koji je potom 
svoju zemlju poveo na put ka EU i NATO“.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e901d12dde%2404a6e090%240df4a1b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to