dw.com
<http://www.dw.com/sr/evropski-strah-od-donalda-trampa/a-19089690?maca=ser-n
ewsletter_serbian-2425-html-newsletter>  


Evropski strah od Donalda Trampa | Evropa | DW.COM | 03.03.2016


Deutsche Welle (www.dw.com)

"Da sam Amerikanac glasao bih za Donalda Trampa", napisao je pre par dana na
Tviteru francuski desničarski ekstremista i osnivač Nacionalnog fronta
Žan-Mari Le Pen. Ta poruka nije iznenadila: vodeći političari Nacionalnog
fronta stalno podržavaju Trampa. Među njima je i predsednica stranke Marin
Le Pen. "Tramp i Sanders ostavljaju dobar utisak i na republikanskoj i na
demokratskoj strani. To pokazuje da je i u Americi establišment pred
izazovom", izjavio je uoči takozvanog "Super-utorka" potpredsednik
Nacionalnog fronta Florijan Filipo.

 

Glasao bi za Trampa: Žan Mari Le Pen

San o autentičnom narodu

Svojim izjavama Le Penova i Filipo potvrdili su svojim izjavama strahovanja
u vezi sa evropskom podrškom, u međuvremenu, sve uspešnije predsedničke
kandidature Donalda Trampa. Ukoliko Tramp na kraju pobedi i 2017. godine
zaista uđe u Belu kuću, evropski desničarski populisti mogli bi da dobiju
vetar u leđa, strahuje francuski list "Mond". U tom slučaju, moralo bi da se
računa s tim da će populizam poput Trampovog zahvatiti i političku kulturu
starog kontinenta, a to bi moglo i da dovede u pitanje političku
raznolikost, tako tipičnu za Evropu poslednjih decenija. Kada je neko
populista, ocenjuje "Mond", onda on samo svoj lični program smatra
ispravnim: "Pravi populista se neće zadovoljiti samo sa kritikovanjem elita.
Jer on je anti-pluralista. On smatra da je on jedini koji primereno zastupa
autentičan narod."

Sličnosti sa Berluskonijem

Takve tendencije već neko vreme se šire i Evropom. "Evropski populisti
redovno sumnjaju u demokratski proces, iz kojeg populisti ne izlaze kao
jedini pravi." Poput Gerta Vildersa koji holandski parlamenta označava kao
"pogrešan parlament". Kao i Donald Tramp koji svog republikanskog konkurenta
Teda Kruza nakon njegove pobede u Ajovi optužuje za izbornu prevaru.

 

Rezultati nakon "Super-utorka" 

Povodom Trampovog izbornog manevra, italijanska novinarka Glorija Oriđi za
list "Il fato kvotiđijano" piše da je on podseća na Silvija Berluskonija.
Poput bivšeg italijanskog premijera i Tramp gaji imidž autsajdera -
istovremeno koristeći svaku šansu koju mu nudi politički sistem. Kao
Berluskoni nekada, i Tramp prvenstveno radi na "fasadi". "Ne zna se kako bi
politički mogao da iskoristi svoj uspeh. To sasvim sigurno nema nikakve veze
s onim što građani u svakom trenutku očekuju ili pretpostavljaju, kada
ushićeno i omađijano ponavljaju Trampovo ime" - poput eliksira koji njihove
želje stavlja van snage. Tramp ne prodaje ništa drugo do imena 'Tramp' - i
što ga bolje sada prodaje, to će ga bolje i ubuduće prodavati."

Nejasan politički program

Zaista ništa ne govori o konkretnoj politici Trampa, ocenjuje britanski list
"Spektejtor". "Nemamo predstavu kako bi Trampova vlada mogla da izgleda",
citira taj list američkog politikologa Entonija Kordesmana. Do sada je Tramp
samo iznosio zahteve. Međutim, u slučaju pobede na izborima, on bi vladao
zemljom. "Da li će on da poveća ili da smanji vojni budžet? Ko to zna? Čas
je za to da se baca više bombi na Siriju, čas protiv toga". Ali kako god -
njegove odluke bi imale velikog uticaja i na Evropu.

Tramp neguje retoriku egoizma i ograđivanja, piše britanski list "Gardijan".
On propoveda da je čovek u stanju da postigne sve - ukoliko ga drugi u tome
ne spreče. "I Tramp insistira na tome da su ti drugi - imigranti, muslimani,
Meksikanci ili šta već." U Velikoj Britaniji ne postoji figura koja bi mogla
da se uporedi s Trampom, zato što se ograđivanje tamo artikuliše u nešto
finijoj formi. Ali ga ima i ono je usmereno protiv Evropske unij.

 

Sa njim odlazi i njegova doktrina: Barak Obama i Hilari Klinton 

"Politika straha"

Na ograđivanje je ukazao i nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter
Štajnmajer kada je - bez da je naveo ijedno ime - postavio dijagnozu da u
SAD postoji "politika straha". To da bi širenje straha moglo da zahvati i
stari kontinent, najveća je briga evropskih političara. Gotovo u čitavoj
Evropi danas postoje stranke koji se zalažu za logiku ograđivanja.

Međutim, nezavisno od ishoda izbora u SAD sledeće godine, Evropljani bi
morali, piše "Mond", da se pripreme na još nešto: rastanak sa Obaminom
doktrinom. Ona naime postoji, i vidljiva je u relativno uzdržanoj spoljnoj
politici koja zagovora saradnju. Do tada bi Evropljanima moralo da postane
jasno šta od Amerikanaca očekuju, piše "Mond". "Jer 20. januara 2017. sa
Barakom Obamom će nestati i njegova doktrina."

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/007301d17583%240981eb90%241c85c2b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to