Bura oko NATO, bura i oko ruskih humanitaraca Beograd -- Posle bure zbog srpskog sporazuma s NATO, na pomolu je bura zbog sporazuma o rusko-srpskom humanitarnom centru.
Izvor: B92 četvrtak, 3.03.2016. | 16:25 List Danas saznaje da premijer Vučić neće potpisati sporazum kojim bi pripadnici ovog centra u Srbiji dobili ista prava kao i pripadnici NATO-a. B92 saznaje da će ovaj sporazum biti tema i na sastanku predsednika Nikolića sa Vladimirom Putinom u Moskvi 9. marta. Diplomatske povlastice za ruske humanitarce u Nišu i dalje su na čekanju. Tako je i pored poziva predsednika Nikolića da budu odobrene za vreme buduće posete Dmitrija Medvedeva Beogradu. Predsednica skupštinskog odbora za odbranu i članica SNS-a tvrdi da evrointegracije, kao glavni cilj vlade, ni potpisivanjem sporazuma ne bi bile ugrožene. "Totalno je nonsens, da upotrebim taj izraz. To su pojmovi i relacije koje nemaju nikakve veze. Ne znam zašto bi postojanje Ruskog humanitarnog centra, odnosno davanje posebnog diplomatskog statusa pripadnicima u tom centru bilo u vezi sa našim evropskim putem", kaže Marija Obradović. Novi koalicioni partneri naprednjaka, Srpska narodna partija Nenada Popovića, koja se zalaže za bliže odnose sa Rusijom, nije imala nikog ko bi govorio o nepotpisivanju ovog sporazuma. Evropa zato pažljivo prati šta će Srbija uraditi i po pitanju ovog segmenta odnosa sa Rusijom. "Mi očekujemo da Srbija u dogledno vreme preuzme spoljnu politiku Evropske unije, a jednom kada bude članica, učestvovaće i u kreiranju te spoljne politike. Mislim da ne treba praviti preveliku polarizaciju oko odnosa prema Rusiji. Mi poštujemo tradicionalne prijateljske veze Srbije i Rusije", navodi ambasadorka Francuske Kristin Moro. Ovaj sporazum poredi se sa sporazumom sa NATO, kojim je omogućena razmena poverljivih informacija i opreme sa srpskom vojskom, a svim pripadnicima NATO-a u Srbiji garantuju se imunitet i diplomatske privilegije. I baš u danu kada se priča o sporazumu koji se tiče Rusije, ambasador ove zemlje bio je prvi gost premijera u Vladi. Ipak, u saopštenju je tek poslednja rečenica posvećena vojnoj neutralnosti, dok se u najvećem delu govori o izvozu Fijatovih vozila i ekonomskoj saradnji. http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=03&dd=03&nav_category=1 1&nav_id=1103420 -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e401d17621%246cf970a0%2446ec51e0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
