iskra <http://iskra.co/svet/americko-licemerje-zasto-su-panamski-papiri-u-redu-a-vikiliks-ne/> .co
АМЕРИЧКО ЛИЦЕМЕРЈЕ: Зашто су „Панамски папири“ у реду, а Викиликс не? 09.04.2016. - 17:53 Фото: ИН4С Портпарол Стејт дипартмента Марк Тонер остао је начисто збуњен на молбу новинара да објасни у чему је разлика између објављивања „Панамских папира“ и докумената „Викиликс“, будуц́и да је став САД о Џулијану Асанжу и Едварду Сноудену увек био чврст и карактерисао их као криминалце, а обелодањивање тајних докумената као крађу. Многи медији у САД су после објављивања „Панамских папира“ постали сумњичави, будуц́и да се у њима нису спомињали држављани Америке, док су стручњаци њихов изостанак протумачили као недостатак финансијске транспарентности, оцењујуц́и да не постоји потреба да грађани своје паре чувају у иностранству кад ионако могу да их крију код куц́е. „Ви подржавате објаву „Панамских папира“, међутим, у случају „Викиликса“ и Едварда Сноудена, власти САД су говориле о крађи. Зашто?“, упитао је новинар АП Мет Ли Тонера за време редовног брифинга у Стејт департменту. Иако је потврдио да је питање апсолутно легитимно, Тонер није могао да одговори на њега, рекавши да ће се о томе изјаснити нешто касније. „Ми смо говорили о томе да свака професија, укључујући и правни сектор, треба да има одређену дозу поверљивости. Сада не могу да кажем да ли ћемо и овај случај посматрати као крађу информација“, рекао је Тонер. Власти САД су у случају „Викиликса“ заузеле веома чврст став, називајући обелодањивање тих докумената крађом, а представница Стејт департмента Џен Псаки својевремено је говорила да ниједан патриота не би објављивао тајне информације своје земље и подвргавао људе опасности. „Очигледно је да је у питању класичан пример лицемерја. Са једне стране, америчке власти покушавају да подрже обелодањивање тајних докумената, док у случајевима када су они на тапету, одговорне за то називају издајицама. У питању је тренд, изгледа“, објаснио је бивши агент ФБИ Колин Роули. ИН4С Тагови: <http://iskra.co/tag/vikiliks/> Викиликс, <http://iskra.co/tag/mark-toner/> Марк Тонер, <http://iskra.co/tag/panamski-papiri/> Панамски папири, <http://iskra.co/tag/sad/> САД, <http://iskra.co/tag/stejt-dipartment/> Стејт дипартмент -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/006501d19296%246d7cf330%244876d990%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
