politika.rs
<http://www.politika.rs/sr/clanak/352835/Obelezeno-secanje-na-zrtve-ustaskog
-pogroma-u-NDH>  


Obeleženo sećanje na žrtve ustaškog pogroma u NDH


U Jugoslovenskoj kinotici je obeleženo sećanje na žrtve ustaškog pogroma u
nacističkoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj koja je strvorena na današnji dan
pre 75 godina.

U okviru ciklusa "Vreme zločina" danas su prikazani dokumentarni filmovi o
stvaranju u NDH i logoru Jasenovac - "Jasenovac" Bogdana Žižića (1966),
"Gospa - kraljica Hrvata" Krsta Škanate (1992) i "Krv i pepeo Jasenovca"
Lordana Zafranovića (1983).

Nakon intoniranja himne Srbije, skupu su se obratili premijer Srbije
Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i direktor
Kinoteke Jugoslav Pantelić.

Dodik je rekao da je Jasenovac najveće stradanje Srba u istoriji i da je
vreme da se snimi film o tom logoru, kako bi buduće generacije na razumljiv
način shvatile šta se tamo dešavalo.

On je dodao da je važno da se smogne snage i pronađu finansijska sredstva,
kako bi se stradanje Srba u NDH tokom Drugog svetskog rata proglasilo
genocidom.

Predsednik RS je podsetio da je i njegova porodica stradala u Jasenovcu, kao
i da u pograničnim opštinama pored Jasenovca, 25 godina kasnije, nije bilo
vojnika, niti se rodilo dete.

Filmovi "Jasenovac" , "Gospa - kraljica Hrvata", "Krv i pepeo Jasenovca"
prikazali su najteže trenutke istorije srpskog naroda i njegovog stradanja
pre 75 godina u Nezavisnoj državi Hrvatskoj i simbolu tog stradanja -
zloglasnom logoru Jasenovac.

Skupu su osim premijera Srbijije, predsednika RS, prisustvovali svi članovi
Vlade Srbije, načelnik Generalštaba Ljubiša Diković, predsednik Srpskog
nacionalnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac, predstavnici Saveza jevrejskih
opština, predstavnici Roma, predstavnici muslimanske zajednice, preživeli
logoraši.

U okviru ciklusa "Vreme zločina" sutra će biti prikazani filmovi "Đeca iz
pakla" Suada Mrkonjića iz 1967. godine, film Gojka Kastratovića "Evanđelje
zla" iz 1973, "Kula smrti - Stara Gradiška logor br. V" Vladimira Tadeja iz
1987, a 12. aprila biće prikazan film Zdravka Šotre "Braća po materi"
(1988), prenosi Tanjug.

--------------------------------------------------------

Nemojte da sanjate osvetu, sanjajte život, poruka je koju je premijer
Aleksandar Vučić uputio, na godišnjicu stvaranja zločinačke NDH, uputio
svima, pa i žrtvama.

Dodik: Stradanje Srba u Drugom svetskom ratu je genocid

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je važno da se
smogne snage i pronađu finansijska sredstva, kako bi se stradanje Srba u NDH
tokom Drugog svetskog rata proglasilo genocidom.On je, na obeležavanju
sećanja na nevine žrtve ustaškog pogroma u nacističkoj tvorevini NDH u
Jugoslovenskoj kinoteci rekao da su Hrvati u Jasenovcu formirali dečje
logore i da su Srbi, zaneseni Jugoslovenskom idejom, najviše
stradali.Govoreći o Srebrenici, Dodik je istakao da je to bilo veliko
stradanje i veliki zločin, ali da se ne može prihvatiti kvalifikacija kao
što je genocid, prenosi Tanjug.

Premijer je, u govoru u Kinoteci, zapitao da li bi promoteri i akteri
zločina koji je, u slučaju logora Jasenovac, strašno mesta genocida,
prevazišao nacističke snove o istrebljenju naroda, imali grižu savesti da su
pobedili, istakao:

"Nemam odgovor na to. I ne znam da li ga iko ima. Ali znam da je, baš danas,
kada sanjamo ujedinjenu Evropu, i kada se borimo za ljudska prava, kada
pokušavamo da se odupremo mržnji i zlu, to pitanje, pitanje griže savesti,
možda i ključno za mir i stabilnost Balkana".

Na pitanje - šta i kako dalje - premijer je poručio:

"Danas svima, pa i onima koji su žrtve, jasno poručujem: nemojte da sanjate
osvetu. Sanjajte život. Život jeste i mora da bude naš odgovor. Zemlja u
kojoj živimo, i koja nam je svima majka, mora da bude naš odgovor".

Taj odgovor i Hrvatska, ocenio je duguje svojoj budućnosti, a ne Srbiji.

"Mi ćemo, svakako, moći da živimo i bez njega. I da budemo dovoljno veliki
da niko ne može da nas uplaši. I da nikada više ne dozvolimo bilo čiju
politiku istrebljenja", poručio je.

Da zaboravimo nećemo i ne smemo, ali sa Hrvatskom hoćemo mir i dobre odnose,
rekao je Vučić.

On je podsetio da je na današnji dan, "pre tačno 75 godina stvorena monstrum
država, država zločina, država koja je prevazišla sve nacističke snove o
istrebljenju nižih naroda I rasa, pre 75 godina rođena je Nezavisna država
Hrvatska", podsetio je Vučić.

Grobnica najvećeg broja Srba ikada stradalih u svim dotadašnjim ratovima I
sukobima. Država čiji je smisao postojanja bio da bude samo velika jama za
Srbe, I to samo zato sto su Srbi. Srbi,kako su ih nazivali, trofazni,
pravoslavni, remetilački I nepokorni ološ, morao je da bude uništen.

Srbi nisu ljudi, oni su Srbi, a to je gore od svega. To je bila i ostala
jedina ideologija zločinačke, nacističke Nezavisne države Hrvatske. Da,
ubijali su I Jevreje I Rome. Nisu bili čiste hrvatske krvi, a I ličili su na
Srbe, podsetio je na tu ideologiju.

Prema njegovim rečima, u toj monstrum državi, jedino u njoj, i nigde više u
Evropi, postojali su organizovani logori za decu.

"Jasenovac, to strašno mesto u kojem se I danas čuje tišina, tišina glasnija
od svake buke. Jasenovac, najstrašniji logor smrti porodila je NDH. Jame
smrti, koje su preplavile Liku, Dalmaciju, Baniju, Kordun, Hercegovinu I
Bosnu porodila je NDH. Ubijali su I klali sa sladostrašću, ne zato što su
bili naterani. Ubijali su I klali, jer to je bila državna politika".

Vučić je podsetio i da je na teritoriji današnje Hrvatske, kada je 10.
aprila 1941. godine ustaški pukovnik Slavko Kvaternik u Zagrebu proglasio
NDH, živelo više od milion Srba.

"Danas, kada govorimo o tom 10. aprilu i čudovištu koje se u njemu pojavilo,
broj Srba u Hrvatskoj je za osamdeset odsto manji".

On je, gledajući ta dva podatka, svedočanstvo o desetkovanju čitavog jednog
naroda, koje se dogodilo za samo 75 godina, dakle, tokom trajanja prosečnog
ljudskog veka, rekao da se setio Izveštaja Hane Arent o banalnosti zla,
napisanog povodom suđenja Adolfu Ajhmanu, i njenog pitanja - "A da su
pobedili, da li bi iko od njih imao grižu savesti?"

"Nemam odgovor na to. I ne znam da li ga iko ima. Ali znam da je, baš danas,
kada sanjamo ujedinjenu Evropu, i kada se borimo za ljudska prava, kada
pokušavamo da se odupremo mržnji i zlu, to pitanje, pitanje griže savesti,
možda i ključno za mir i stabilnost Balkana", istakao je predsednik srpske
vlade.

Na to pitanje, koje je, kaže, i sam postavio sebi, jasan odgovor dao je kada
je osudio zločine koji su činjeni u naše ime:

"I to je pitanje na koje odgovor, povodom 10. aprila i brojki koje sam
naveo, mora da da ona građanska i evropska Hrvatska. Evropska unija,
takođe".

Mora, dodao je, ne zato što je na to tera neko iz Srbije, nego je opominju
njena istorija i njena obaveza da ne zaboravi sopstvenu prošlost, zbog
sopstvene budućnosti i budućnosti čitavog regiona i same Evrope.

"Zato što je danas, više nego ikada, svima nama, u Evropi, potrebna istina,
i to ona koja otrežnjuje, upozorava i upućuje".

Istina, koja može biti gora od laži, ako je izgovorimo u pogrešno vreme, a
za NDH i njene zločine danas ne samo da je pravo, nego i poslednje vreme,
rekao je Vučić i primetio da će sutra biti kasno, ne samo za njih, već za
sve nas.

I zato, prema njegovim rečima, danas, i ovde, moramo otvoreno da govorimo o
onome što jeste bila politika NDH, a to je istrebljenje čitavog jednog
naroda. Moramo da ga sačuvamo od zaborava, jer je i taj zaborav, kako je
rekao Bodrijar - deo istrebljenja.

"I ne smemo da pristanemo na bilo kakvu reviziju, niti da se igramo
brojkama, jer za sve nas jeste osnovno pitanje ono koje se tiče elementarne
griže savesti i pukog saosećanja nad činjenicom da je danas, u Hrvatskoj,
Srba deset puta manje nego pre 75 godina, i da oni nisu jednostavno
isparili, ili otišli na neki duži odmor. Istrebljeni su, uglavnom tokom
postojanja NDH".

I to, kako je istakao, u želji da sam ne upadne u zamku brojeva, prema
svedočenjima onih koji su ih istrebljivali. Vjekoslav Maks Luburić, ustaški
zapovednik sistema koncentracionih logora, je sam, podsetio je Vučić, naveo
da je za četiri godine NDH ubijeno oko 500.000 hiljada Srba.

"I da jednu dušu ne dodam tom njegovom spisku, a drugi izvori tvrde da je
konačna brojka oko sedam stotina hiljada, pitanje ostaje isto - da li je,
ili nije, to istrebljenje.

Ono važi i za svedočenje fra Vjekoslava Filipovića, koji je kasnije promenio
ime u Miroslav Majstorović, i koji je rekao da je samo tokom njegovog
upravljanja Jasenovcem, a bio je zapovednik nepuna četiri meseca, tokom
jeseni i zime 1942. godine, tamo ubijeno između 20 i 30 hiljada Srba.

Za četiri meseca. I samo da se na tome završilo, a nije, jer je Jasenovac
proizvodio smrt pune četiri godine, neko bi morao, ponovo da kaže: da li je
to dovoljno? Bar za grižu savesti.

O ciframa i zločinima dalje gotovo da ne smem. Neki od njih su nepojamni,
poput onog u selu Šiprage, srez Kotor Varoš, 7. februara 1942. godine, kada
su ustaše, u osnovnoj školi ubile šesdesetoro dece, i to tako što su im,
svima, odsekli glave. Ili onog u u rudniku Rakovac, gde su pijukom ubili
pedset dva radnika. Ili onih u Livnu, Bugojnu, Kupresu, Konjicu, Bradini..."

Vučić je rekao da je najstrašnije u svemu činjenica, i ona mora da bude
priznata, da to nije bio zločin, niti delo nekog pomahnitalog ludaka, već
jasno proklamovana politika jedne države, koja je ozakonila zločin, kao
način čišćenja sopstvene teritorije od nepoželjnog elementa - Srba,
pravoslavaca, a onda su dodali Jevreje i Rome.

A toj politici, ponovo su, kaže, najbolje svedočili njeni predstavnici,
često i mnogo preciznije nego same žrtve.

Vučić je podsetio na reči fra Dionizija Juričeva, pročelnika Vjerskog
odsjeka Državnog ravnateljstva za ponovu, onima koje je terao da se
pokatoliče:

"U ovoj zemlji ne može više da živi nitko osim Hrvata, jer ovo je zemlja
Hrvatska, a ko se ne pokrsti, mi znademo kuda ćemo s njim. Ja sam u ovim
krajevima davao očistiti od pileta pa do starca, a, ako bude potreba, učinit
ću i ovđe, jer danas nije grehota ubiti i malo dijete od sedam godina, a
koje smeta ustaškom poretku...I nemojte misliti što sam ja u svećeničkoj
odori, ali da znadete da ja, kada je potrebno, uzmem strojnicu i tamanim sve
do koljevke".

Podsetio je i na reči doglavnika Mile Budaka, koji je rekao da trećinu Srba
treba pokrstiti, trećinu proterati, a trećinu pobiti, i na banjalučkog
stožernika dr Viktora Gutića, koji je nedvosmisleno poručio Srbima: "U
Drinu, ili preko Drine".

Uzgred, primetio je, Budak i danas ima svoju ulicu u jednom velikom
hrvatskom gradu.

Da sve bude još gore, rekao je premijer Vučić, ta politika je imala i svoj
kontinuitet.

"Više od dve stotine hiljada Srba ponovo je isti izbor, u Drinu, ili preko
Drine, imalo u avgustu 1995. godine, više od pedeset godina posle Gutića.

I to nije samo kontinuitet nečega što je zločin, a proterivanje to svakako
jeste, nego je to i kontinuitet bavljenja tim nepoželjnim elementom, i
remetilačkim faktorom - Srbima".

Ono na čemu je NDH nastala, "rešavanje srpskog pitanja", nije, rekao je, bar
ne sasvim, ili u potpunosti, na žalost, prestalo sa prestankom NDH.

Iz prostog razloga što je nečija sloboda bila vezana za neslobodu onog
drugog. I što je nečiji opstanak uslovljen nestankom onog drugog.

Sve zajedno, danas imamo taj gadni rezultat: tokom jednog jedinog životnog
veka, svaki deseti Srbin je ostao u Hrvatskoj.

"Takođe, danas, pred sobom, mi, u Srbiji, imamo još jedno pitanje:

Šta i kako dalje?", rekao je Vučić i dodao da ni sam, kao dete izbeglice
čiju su, gotovo celu porodicu, pobile ustaše, a ostale proterali preko
Drine, nije siguran da zna da odgovori.

Mnogi Srbi su, rekao je, maštali o revanšu, "da vrate krv", ali, srećom,
istakao je, to nisu uradili.

"I nismo to uradili, niti ćemo", rekao je Vučić, pretpostavlja i zato što
smo jasno videli, ovde u Srbiji, rezultat svake mržnje, i naše i tuđe, i
nesreću koju ona donosi.

"I na kraju, sasvim lično, sigurno, kao premijer ove zemlje imam osnovni
zadatak da je držim daleko od svakog pakla.

Pakao je tuđ posao, ne moj", istakao je premijer Srbije.

"Rat, osveta, mržnja, jesu pakao, pa i onda kada se ka njemu kreću putem
posutim dobrim namerama".

"Zato i danas svima, pa i onima koji su žrtve, jasno poručujem: nemojte da
sanjate osvetu. Sanjajte život. Život jeste i mora da bude naš odgovor.
Zemlja u kojoj živimo, i koja nam je svima majka, mora da bude naš odgovor",
rekao je predsednik Vlade Srbije.

I koliko velika, svetla i jaka bude bila, toliko će i bolje razumeti šta im
odgovaramo. Koliko se mi ne budemo bavili njima, nego sobom, toliko će i
njihovo bavljenje Srbima biti sve besmislenije, primetio je.

Sa Hrvatskom zato hoćemo mir i dobre odnose, ali da zaboravimo nećemo i ne
smemo, rekao je Vučić.

Prema tome, istakao je, jako je važno da zapamtimo.

Nemamo mi, prema njegovim rečima, danas ništa sa Nezavisnom drzavom
Hrvatskom.

"Mi imamo sa Srbijom da izađemo na kraj. I svako od nas, sa samim sobom. I
posao nam je da je promenimo, ubrzamo, osnažimo i učinimo oazom mira na ovim
prostorima", rekao je Vučić.

" Posao nam je da živimo i da radom, znanjem, hrabrošću i duhom pokažemo da
jesmo upravo ona država i onaj narod koji je, pre gotovo sto godina, i
drugima na ovim prostorima omogućio da postoje, da opstanu i da postanu
države".

Ističući da zna da to mnogima smeta, ali činjenica je, rekao je, da Srbija
nije velika po svojoj teritoriji i granicama, nego po svojoj mogućnosti da
pomogne, da prihvati i da bude dobar sused i sa onima koji još ne umeju da
se nose sa sopstvenom istorijom i da priznaju da su, ne tako davno, pre samo
sedamdeset pet godina, stvorili državu zločinca, nacističkog monstruma,
državu koja se bavila istrebljenjem.

A nju nisu stvorili ni vanzemaljci, ni Adolf Hitler, već Hrvati, za
Hrvatsku, sa jasnim opredeljenjem da je ona moguća samo bez Srba, podsetio
je.

Tim odgovorom biće, konačno, dat odgovor i na istrebljivačku politiku NDH,
na Jasenovac i Jadovno, na Rakovac i na Šiprage, kao i na ono što je mučilo
Hanu Arent.

Šta i kako dalje je, dodao je, i odgovor koja Hrvatska duguje svojoj
budućnosti, a ne Srbiji.

"Mi ćemo, svakako, moći da živimo i bez njega. I da budemo dovoljno veliki
da niko ne može da nas uplaši. I da nikada više ne dozvolimo bilo čiju
politiku istrebljenja", istakao je Vučić.

"Hteli su da nas nema, hteli su da nas više nikada I nigde ne bude. A,
Srbin, uprkos tome, živi i živeće. I nikome više neće dozvoliti ni
Jasenovac, ni Jadovno, ni Prebilovce.

Živela Srbija , živela Srpska, živela sloboda", zaključio je premijer, a
preneo Tanjug.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e301d1932c%24de0504d0%249a0f0e70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to