rtv.rs
<http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/revizija-istorije-u-hrvatskoj-na-vrhuncu_
708232.html>  


Revizija istorije u Hrvatskoj na vrhuncu


Javna medijska ustanova Radio-televizija Vojvodine

Ljudima koji su u manjini u nacionalnom i ekonomskom smislu, a i većini koja
ne deli te stavove, odbojno je to što se dešava, rekao je Markovina za
regionalnu N1.

Ističe da se problemi u ovom delu Balkana krajem 20. veka poklapaju sa
buđenjem nacionalne svesti i pobedom nacionalističkih opcija na političkoj
sceni.

"Nasleđe 90-ih se nije razrešilo, a nije došlo ni do svesti o potrebi
rešavanja. Atmosfera je danas, uz nešto blažu retoriku ista kao što je bila
pre 25 godina", kaže Markovina.

 

RTV (Ladislav Lazić)

Ljudi koji vode ova društva ne žele iskoračiti iz tog vremena, smatra on i
kaže: "To im odgovara. Bilo kakvo suočavanje, ili upoređivanje tadašnjeg
vremena s današnjim bi debelo negativno presudilo na ovo danas, pa bolje da
se ta pitanja ne postavljaju".

Brojne institucije sprovode revitalizaciju ustaške državer, poblem je
katarza većinske zajednice

Markovina smatra da je na ovim prostorima problem katarza većinske
zajednice.

"U Hrvatskoj imate godinama revitalizaciju ustaške države, koja se nameće
kao ravnopravna antifašističkom pokretu. To je grozna atmosfera, koja je
dovela do bojkota dela društva državne proslave (u Jasenovcu). Ali to je
nažalost prisutno na celom prostoru. Po Radovanu Karadžiću je nazvan
studentski dom na Palama. Nedostaje katarza, da se društva suoče sa
vlastitom odgovornošću", kaže on.

Markovina navodi da je u Hrvatskoj na snazi revitalizacija ustaške države.

"Sprovodi se revitalizacija ustaške države. Brojne konzervativno desne
institucije, od Matice Hrvatske i drugih, uz podršku HDZ i drugih
desničarskih partija, sprovode tu revitalizaciju ustaške države. Imate
udruženja koja otvoreno negiraju Jasenovac. Aktualna vlast je itekako
cinična prema tome. Ljudima koji su manjina u nacionalnom smislu, a i većini
koja ne deli stavove, odbojno je što se dešava", kaže Markovina.

Ukazuje da je postalo opasno za egzistenciju govoriti činjenice o Jasenovcu.

"Film Jakova Sedlara, koji je prepun falsifikata, je imao ozbiljnu premijeru
gde su bila i četiri ministra. I taj film koji je potpuni falsifikat je
stavljen u istu ravan s knjigom Slavka Goldštajna, gde se ozbiljno priča o
tome što se dogodilo u Jasenovcu", naveo je on.

Revizija istorije na vrhuncu, ona će se teško povući

Stalno se, kaže, govori o tezi o dva totalitarizma, o zločinima komunista,
kao da se treba zamagliti stvarnost koja se događala tokom ustaškog režima.

Prema njegovim rečima, negacija antifašizma je na vrhuncu, a najbolje
sarađuju revizionistički istoričari.

"Najbolje se razumiju nacionalisti, oni jedni druge hrane. Negacija
antifašizma je na vrhuncu. Ako kao dva ista zla postavljate kolaboracioniste
i partizane, to je sramotno do krajnjih granica", kaže Markovina i dodaje da
šireg otpora nema, zbog oportunizma.

I revizija istorije je sada na vrhuncu.

"Ona je na vrhuncu, ona će se teško povući. Ono čega su svi svesni, da se
partizanska baština ne može izbrisati. Nismo zemlje istočnog bloka, mi smo
imali autentičnu antifašističku borbu i pobedili smo u tome. To se ne može
izbrisati", rekao je Markovina.

Josipović takođe bojkotuje Jasenovac

Bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović izjavio je da će bojkotovati državnu
komemoraciju žrtvama jasenovačkog ustaškog logora jer se, uprkos snažnoj
antifašističkoj tradiciji, u Hrvatskoj toleriše pojava ustaštva.

Josipović je za beogradski Blic rekao da se u Hrvatskoj toleriše ustaštvo,
čemu je, kako kaže, znatno doprinela vlast u Zagrebu.

 

Beta/AP

"Hrvatska nije ustaška zemlja. Ima snažnu antifašističku tradiciju, ali su
sada na neke pozicije došli ljudi koji misle drugačije. Ići ću na
komemoraciju proboja jasenovačkog logora, ali ne na onu državnu, već na skup
koji će organizovati zajednica jevrejskih opština i antifašističke
organizacije. Nadam se da će nam se priključiti i predstavnici Srpskog
nacionalnog veća", rekao je bivši hrvatski predsednik.

I bivši premijer Zoran Milanović i lider najuticajnije opozicione SDP
takođeje najavio da će bojkotovati obeležavanje godišnjice proboja Jasenovca
u organizaciji države.

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović izrazila je juče zabrinutost
zbog ponovnog jačanja ideoloških podela, posebno u vezi s obeležavanje
sećanja na jasenovačke žrtve te pozvala sve građane, stranke i organizacije,
vladu i Sabor da se ujedine oko temeljnih vrednosti društva i oko
zajedničkog obeležavanja Jasenovca.

"Veoma sam zabrinuta zbog ponovnog jačanja ideoloških podela u hrvatskom
društvu, posebno u poslednjih nekoliko dana u vezi s obeležavanjem sećanja
na nevine žrtve Jasenovca, ustaškog stratišta tzv. Nezavisne Države
Hrvatske", rekla je Grabar Kitarović.

Istoričar: Predsednica da razgovara sa onima koji rade na relativizaciji
ustaštva

Bojkot Dana sećanja, koji se ove godine organizuje pod pokroviteljstvom
države Hrvatske 22. aprila, od Koordinacije jevrejskih opština i Srpskog
nacionalnog veća, je loša vest za zvanični Zagreb, smatra istoričar Tvrtko
Jakovina.

Jakovina je komentarišući najavljeni bojkot za Al-džaziru Balkan rekao da je
predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović ranije trebalo da se oglasi
tim povodom i da, umesto s predstavnicima manjinskih grupa, prvo trebalo da
porazgovara s ljudima iz vrha hrvatske policije koji rade na relativizaciji
ustaštva.

"Bojkotovanje komemoracije je jako loša vest 2016. ali ne zbog toga što su
predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj, jevrejske zajednice ili
antifašisti učinili nešto što je nelogično ili nemoralno", naveo je
Jakovina.

 

Beta/Hina

Naprotiv, dodao je, upravo suprotno. Oni su poslali vrlo važnu poruku
većinskom narodu, čija bi dužnost svuda trebalo da čuva one koji su
malobrojniji i koji su ugroženiji.

Jer, oni se, kaže, osećaju ugroženo i ne rade ništa drugo, nego su samo
pobrojali sve ono što se u zemlji moglo čuti poslednjih nekoliko meseci.

"Ovo je logična odluka koja je zazvonila do neba, jer predsednica evo već
drugi dan daje izjave kakve od nje nismo čuli u zadnjih nekoliko godina",
rekao je Jakovina.

Smatra da adresa za razgovor nisu predstavnici manjina, već ljudi iz vrha
hrvatske vlasti i stranke koja ju je kandidovala.

"Predsednica je trebalo ovako kako je govorila zadnjih dana da govori pre
nego je bila izabrana. Mislim da nije adresa za razgovor niti Ognjen Kraus,
niti Milorad Pupovac, niti hrvatski antifašisti", rekao je Jakovina.

Adresa bi, prema njegovim rečima, trebalo da bude predsednik Sabora, koji je
u svom prvom inauguralnom govoru tražio povratak imena na ustaški parlament,
bili bi možda članovi vlade i njena stranka, to su adrese za razgovor.

"Možda bi mogla imati malo bolji sluh kad odlazi na fudbalske utakmice,
policija koja je bila tamo, to su ljudi s kojima treba razgovarati, a ne oni
koji su u strahu i koji su poslali opravdanu poruku", konstatovao je
Jakovina.

Strah od relativizacije ustaštva imaju i predstavnici većinskog naroda

Kaže da nisu samo manjine u strahu od relativizacije ustaštva.

"Strah od relativizacije ustaštva imaju i predstavnici većinskog naroda u
Hrvatskoj, to je nešto što je opasno za celu zemlju, ali i regiju. On je,
nažalost, opravdan i ovo je pokazatelj koliko se iz prošlosti ništa ne uči.
Ako niko nije naučio ništa iz prošlosti od 41. do 45. onda je barem morao
gledati kolike je Hrvatska probleme imala devedesetih godina kada je morala
dokazivati da ne koketira sa ustaštvom", komentarisao je ovaj istoričar.

U vezi sa ponašanjem predsednice Grabar Kitarović, Jakovina je još rekao:
"Ovakve izjave kakve smo čuli poslednjih dana bi trebalo čuti svaki put kad
se čuje veličanje ustaštva. Predsednica nije reagovala na mimohod hiljadu
ljudi protiv Mirjane Rakić, gostovala je kod čoveka koji je bio, ne samo
proustaša, nego i neonacista".

Za početak bi, kaže, trebalo poštovati zakone, rekao je Jakovina
odgovarajući na pitanje kako bi trebalo sprečiti revitalizaciju ustaštva.

Rajhemberg: Predsednica kao da je pala s Marsa - upravo je on izbacila bistu
Tita

Zastupnik Hrvatske narodne stranke u Hrvatskom saboru Goran Beus Rajhemberg
kritikovao je danas predsednicu Kolindu Grabar Kitarović poručivši joj da se
ponaša kao da je pala s Marsa.

"Predsednica je danas, kao da je tek sinoć stigla iz dvogodišnje misije na
Marsu, oštro progovorila o zločinačkom karakteru tzv. NDH i onima koji ga
relativiziraju, stvarajući duboke ideološke podele u hrvatskome društvu",
naveo je Rajhemberg na svom Fejsbuk profilu.

Rajhemberg podseća da je upravo Grabar Kitarović izbacila bistu Josipa Broza
Tita sa Pantovčaka.

"Nije li upravo ona, teatralno izbacujući Titovu bistu s Pantovčaka, dala
krila onima koji su taj gest iskoristili da svoj šovinistički bes iskale na
hrvatskom antifašizmu i pokrenu novi talas relativizacije ustaškoga
fašističkog i u samoj svojoj biti protivnarodnog, antihrvatskog pokreta",
zapitao je.

Nije li, kaže, ona ta koja "nije čula" masovna skandiranja ustaškoga
pozdrava na fudbalskim utakmicama, naveo je.

"Nije li ona ta koja je lani bojkotovala državnu komemoraciju u Jasenovcu,
samo da se ne nađe u istome društvu s levo-liberalnom vladom,
antifašističkim organizacijama i predstavnicima stradalničkih zajednica?
Nije li upravo ona sve do sada kad bi je god pitali o ustaškim zločinima
uvek 'jednako osuđivala sve totalitarizme'", stoji u poruci Rajhemberg.

Ako se, kako kaže, gospođa predsednica ponaša kao da je nije bilo među nama
protekle dve godine, to ne znači da smo mi budale na čiji zaborav može tako
bahato da računa, napisao je Rajhemberg.

120

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00cf01d194b7%247eafc6f0%247c0f54d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to