autograf.hr
<http://www.autograf.hr/gospodo-grabar-kitarovic-predaleko-ste-otisli-i-nece
mo-vam-to-vise-tolerirati/>  


Gospođo Grabar-Kitarović, predaleko ste otišli i nećemo to više tolerirati


Drago Pilsel

 

Drago Pilsel
Foto: Press club

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izrazila je u ponedjeljak zabrinutost
zbog ponovnog jačanja ideoloških podjela, posebno u vezi s obilježavanjem
sjećanja na nevine žrtve Jasenovca, te je pozvala sve građane, stranke i
organizacije, Vladu i Sabor da se ujedine oko temeljnih vrijednosti društva,
u ovom slučaju oko zajedničkog obilježavanja Jasenovca.

"Moram reći da sam iznimno zabrinuta zbog ponovnog jačanja ideoloških
podjela u hrvatskom društvu, posebno u posljednjih nekoliko dana u vezi sa
obilježavanjem sjećanja na nevine žrtve Jasenovca, ustaškog stratišta tzv.
Nezavisne Države Hrvatske", rekla je Grabar-Kitarović nakon sastanka s
Nicolasom Deanom, posebnim izaslanikom američkog State Departmenta za
pitanja holokausta.

"Da budem sasvim jasna, NDH je bila najmanje nezavisna i najmanje je štitila
interese hrvatskog naroda, a ustaški režim bio je zločinački režim", rekla
je Predsjednica.

Istaknula je da je antifašizam u temeljima hrvatskog Ustava, a moderna
hrvatska država izrasla je na temeljima Domovinskog rata pod vodstvom
predsjednika Franje Tuđmana.

"Pozivam sve građane Hrvatske, sve političke stranke i organizacije,
hrvatsku Vladu i hrvatski Sabor da se ujedinimo oko temeljnih vrijednosti
društva, a u ovom slučaju oko zajedničkog obilježavanja nevinih žrtava
Jasenovca", kazala je Grabar-Kitarović.

Dodala je kako je pozvala neke od sudionika komemoracije u Jasenovcu na
razgovor u svoj Ured te izrazila nadu da će iznaći rješenje.


Kolinda Grabar-Kitarović, studentica s Pantovčaka, trebala bi pročitati
Kazneni zakon, članak 325, pa ne bi pitala dr. Krausa, zastupnike Pupovca i
Kajtazija te gospodina Habulina, nakon što su od oca njene namještenice,
gospodina Lustiga, čuli da je njihov najavljeni bojkot "udar na temelje
hrvatske države", kako zaustaviti i kako kazniti one koji urliču "Za dom -
spremni". Jer, reče Predsjednica, kaznenog djela nema s obzirom na to da
jedni viču "Za dom", a drugi odgovaraju "spremni", pa prema njoj nitko
osobno ne čini kazneno djelo opisano u članku 325


"Cilj mi je razgovarati sa svima, smiriti tenzije kako bismo mogli dostojno
i s punim uvažavanjem i pijetetom odati počast žrtvama Jasenovca, iznad
svega kako bismo se prestali dijeliti po ideološkim pitanjima", rekla je
Predsjednica.

Izravnom, nešto kraćom porukom, ali u simpatičnom i iznuđenom pripetavanju
državnog vrha tko će jaće opaliti po NDH, javio se i predsjednik Vlade
Republike Hrvatske Tihomir Orešković koji je rekao: "Hrvatska Vlada, i ja
osobno, osuđujemo zločine počinjene od strane ustaškog režima. 22. travnja
je dan sjećanja i odavanja počasti nevinim žrtvama logora Jasenovac, za
kojeg je i blaženi kardinal Stepinac ustvrdio da je bio 'najveća ljaga' za
Hrvatsku".

U nastavku je premijer Orešković dodao: "Žao mi je što se ova prigoda
umjesto za izražavanje poštovanja prema žrtvama koristi za politizaciju koja
je neprimjerena te vodi do novih podjela u društvu. Sve to ne samo da
vrijeđa žrtve i njihove obitelji, nego i nanosi veliku štetu Republici
Hrvatskoj."

Oglasio se i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar koji je
rekao kako osobno smatra da se u školama ne uči dovoljno o Jasenovcu i
holokaustu, te da generalno zaostajemo u suočavanju s prošlošću što "bismo",
ocijenio je, "trebali učiniti na znanstvenim, mirnim, stručnim i
civiliziranim osnovama".

Javio se i Tomislav Karamarko, opet, da brani svog pulena ministra kulture
Zlatka Hasanbegovića koji je i zaoštrio problem kojim se bavimo jer je
užasan Sedlarov film o Jasenovcu jako pohvalio i pozdravio najvišom ocjenom.

Vlast se odjednom silno čudi i hvata za glavu. Kao da ništa ne razumiju ti
ljudi. Treba im, dakle, pojasniti. Idemo redom.

Kolinda Grabar-Kitarović, studentica s Pantovčaka, trebala bi pročitati
Kazneni zakon, članak 325, pa ne bi pitala dr. Krausa, zastupnike Pupovca i
Kajtazija te gospodina Habulina, nakon što su od oca njene namještenice,
gospodina Lustiga, čuli da je njihov najavljeni bojkot "udar na temelje
hrvatske države", kako zaustaviti i kako kazniti one koji urliču "Za dom -
spremni". Jer, reče Predsjednica, kaznenog djela nema s obzirom na to da
jedni viču "Za dom", a drugi odgovaraju "spremni", pa prema njoj nitko
osobno ne čini kazneno djelo opisano u članku 325.

Srećom nije hrvatska predsjednica savjetovala FIFU, već ti ljudi sami znaju
što je poticanje na rasizam i ksenofobiju, pa su odrezali, kako je i bilo
pravdeno, drastičnu kaznu Josipu Šimuniću kada je "samo" vikao "Za dom.".

Nego, pročitajmo sada navedeni članak KZ-a:

Javno poticanje na nasilje i mržnju

Članak 325. (NN 144/12)

(1) Tko putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na
javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim
letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju
usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne,
vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola,
spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih
osobina,


Jeste li čuli Oreškovića nakon govora mržnje Marka Juriča usmjerenog prema
Srbima i mitropolitu Porfiriju Periću? Niste? Jeste li čuli Oreškovića nakon
masovnoga skandiranja "Za dom - spremni" u Zagrebu? Niste? Što? Gluhi ste?
Ili je Tim bio zauzet vježbanjem kako će čitati s blesimetra tih nekoliko
rečenica osude NDH kad zagusti i kada dođe kontrola iz State Departmenta?


kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Tko organizira ili vodi grupu od tri ili više osoba radi počinjenja
djela iz stavka 1. ovoga članka,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(3) Tko sudjeluje u udruženju iz stavka 2. ovoga članka,

kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine

(4) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko javno odobrava, poriče
ili znatno umanjuje kazneno djelo genocida, zločina agresije, zločina protiv
čovječnosti ili ratnog zločina, usmjereno prema skupini ljudi ili pripadniku
skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti,
podrijetla ili boje kože, na način koji je prikladan potaknuti nasilje ili
mržnju protiv takve skupine ili pripadnika te skupine.

(5) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinitelj će
se kazniti.

Dakle, tko viče "Za dom - spremni", u najmanju ruku, "odobrava djelo
genocida, zločin protiv čovječnosti", itd., što su ustaše pod NDH nedvojbeno
i pod tim pozdravom činili.

Nadalje, tko ostaje na nogometnoj utakmici, a obnaša visoku funkciju, kada
se skandira "Za dom - spremni", što su učinili i Kolinda Grabar-Kitarović
(lani) i Tihomir Orešković  (nedavno), ne samo da nema pravo drugima
docirati, već mora biti smijenjen s vlasti ukoliko ne promijeni tu praksu i
nastavi omalovažavati žrtve genocida i holokausta, odnosno žrtve zločina
protiv čovječnosti.

Ergo, Kolinda Grabar-Kitarović i Tihomir Orešković (Željko Reiner još nije
aplaudirao i keserio se dok se skandira "Za dom - spremni", pa je za sada
nevin) moraju, kako je izjavio dr. Ognjen Kraus, pokazati da se žele vladati
drugačije nego što su se ponašali do sada.

Treba, dakle, promijeniti politiku, korjenito. I one političare koji tu
politiku provode.


Tko ostaje na nogometnoj utakmici, a obnaša visoku funkciju, kada se
skandira "Za dom - spremni", što su učinili i Kolinda Grabar-Kitarović
(lani) i Tihomir Orešković (nedavno), ne samo da nema pravo drugima docirati
i ima začepiti gubicu, već mora biti smijenjen s vlasti ukoliko ne promijeni
tu praksu i nastavi omalovažavati žrtve genocida i holokausta, odnosno žrtve
zločina protiv čovječnosti 


Otišlo se predaleko, itekako. Šef boraca i antifašista Franjo Habulin je
neki dan vidio kako u vlaku grupa mladih ne da ući Romima jer su prepoznati
kao takvi - kao Romi! I to je ispričao Predsjednici.

Što, ne zna gospođa kao riješiti skandiranje? Lako, igra se utakmica bez
publike, za upozorenje, a onda se svaki puta kada se situacija ponovi
prekida utakmica i domaćin/organizator gubi bodove. Pa da vidimo hoće li
Davoru Šukeru i bandi s HNS-a valjati daljnje ustašovanje.

Pojasnimo nešto i Oreškoviću jer očito slabo poznaje našu povijest, pa ni
crkvenu, iako liže oltare i premda mu supruga cmizdri pred Papom.

Na konstataciju da je nadbiskup zagrebački Stepinac osudio Jasenovac treba
kazati da nije baš točno da je izjavio, kako se često ponavlja, da je logor
Jasenovac "sramotna ljaga za hrvatski narod" i "najveća nesreća Hrvatske".
Valja reći da to nije bila izvorna Stepinčeva izjava, već su to prepričane
riječi izvađene iz konteksta pisma Alojzija Stepinca upućenog ustaškom
Poglavniku Anti Paveliću od 24. veljače 1943. godine, u kojemu Stepinac
ogorčeno traži objašnjenje za ubojstvo sedam svećenika riječima:

".Ovo je sramotna ljaga i zločin, koji vapi u nebo za osvetom, kao što je
sramotna ljaga čitav Jasenovac za Nezavisnu Državu Hrvatsku. Poglavniče! što
se mene kao svećenika i biskupa tiče, ja velim sa Kristom na križu - Oče,
oprosti im jer ne znaju što čine! Ali čitava javnost, a napose rodbina
ubijenih svećenika traži zadovoljštinu, odštetu, izvođenje krvnika pred sud!
Oni su najveća nesreća Hrvatske. Vjerujte Poglavniče, da me nije vodio ni
trunak mržnje, nego ljubav k istini i sreći hrvatskog naroda!" Pismo
Broj:43/Pr (Sluga Božji, 1994., br. 4, Dokumenti 15), vidi u Jure Krišto,
"Katolička crkva i Nezavisna Država Hrvatska - Dokumenti II.", Hrvatski
institut za povijest, Zagreb, 1998., str. 254 i 255 (Preuzeto iz Politeove
ostavštine, ali samo prijepis jer se original zagubio).

Stepinac, koji se gotovo ispričava i opravdava Poglavniku, ovdje čitav
Jasenovac naziva ljagom za NDH (ne za "hrvatski narod"!), a "najvećom
nesrećom Hrvatske" ne naziva Jasenovac već ubojice, i to nakon ubojstva
sedam slovenskih katoličkih svećenika. Ipak, ne vidi i ne spominje druge
ustaške logore smrti. Za njega je Jasenovac tek sramotna ljaga na tijelu
NDH, zloćudne tvorevine s rasnim zakonodavstvom koja je sama po sebi ljaga
jer je nastala voljom nacističke Njemačke i fašističke Italije.

Ali to Stepinac ne vidi ni uoči proglašenja NDH, ni na kraju rata kada je
svima bilo jasno što je bio ustaški režim ogrezao u zločinu (Eh, da: koncem
1944. od te iste NDH prihvaća visoko odlikovanje koje Kaptol do dana
današnjega nije bacilo u đubrište!). Stepincu je problem, hej, tek 1943.!!!,
to da je obraz NDH okaljan. Što mu dođe otprilike i kao ona opaska da se
Židove ne vozi prema logorima u vagonima za stoku, nego, eto, malo humanije
- neka im se ponudi neki sokić i otvori koji prozor.

Ali nije to poanta: srž priče je da ova Vlada koja ne radi (u sabornici češu
jaja jer im se ništa iz Vlade ne šalje), ponajmanje na ekonomskom planu,
mora pumpati ideološki sukob, pa, kako je rekao prof. Žarko Puhovski na HTV
4, imaju Hasanbegovića koji glumi ideološku pobjedu i ne želi priznati da se
otišlo predaleko na putu na kojem je ostalo 3000 miniranih antifašističkih
spomenika i ohoho kartica govora mržnje.

Jeste li čuli Oreškovića nakon govora mržnje Bujančeva pajdaša Marka Juriča
usmjerenog prema Srbima i mitropolitu Porfiriju Periću? Niste? Jeste li čuli
Oreškovića nakon masovnoga skandiranja "Za dom - spremni" u Zagrebu? Niste?
Što? Gluhi ste? Ili je Tim bio zauzet vježbanjem kako će čitati s blesimetra
tih nekoliko rečenica osude NDH kad zagusti i kada dođe kontrola iz State
Departmenta?


Ali nije to poanta: srž priče je da ova Vlada koja ne radi (u sabornici češu
jaja jer im se ništa iz Vlade ne šalje), ponajmanje na ekonomskom planu,
mora pumpati ideološki sukob, pa, kako je rekao prof. Žarko Puhovski na HTV
4, imaju Hasanbegovića koji glumi ideološku pobjedu i ne želi priznati da se
otišlo predaleko na putu na kojem je ostalo 3000 miniranih antifašističkih
spomenika


Da zaključim.

Nema preuveličavanja, gospođo Predsjednice, brojke umorenih u Jasenovcu.
Uozbiljite se, molim vas, i saznajte da SPC i Muzej genocida u Beogradu
(tražite li, pobogu, nekog mjerodavnijeg?!) prihvaćaju brojke JUSP
Jasenovac. Na djelu su oni (HITREC, SEDLAR, VUKIĆ, HORVAT, RAZUM, VUKOVIĆ,
MIKLENIĆ, BOZANIĆ, etc., etc., etc., pa i HASANBEGOVIĆ) koji brojke
drastično i sramotno umanjuju!

U Vukovaru postoje popisi dućana Srba koje treba bojkotirati.

Zidovi svih naši gradova prepuni su grafita u kojima kraljuje govor mržnje i
na kojima se ustaški režim slavi.

Novinarima se prijeti. Novinare se baca s posla.

Tek sada se, iznudom, osuđuje ustaštvo iz redova HDZ-a, ali Karamarko odbija
pojaviti se u Jasenovcu i ustaštvo se pokušava nivelirati s antifašizmom.

Stoga Hrvatskoj i međunarodnoj javnosti poručujem(o) da je dosta uvreda,
prijetnji, poniženja, manipuliranja povijesnim činjenicama, izjednačavanja s
nacifašističkim i zločinačkim režimima i odnosom vlasti i državnih
dužnosnika prema istinskim vrijednostima hrvatskog antifašizma.

Nećete li to shvatiti? Vaš problem. Ja vam ovo kažem kao novinar, kao teolog
i kao član Antifašističke lige u RH: Predaleko ste svi vi otišli i nećemo
vam to više tolerirati.

Završeno.

http://www.autograf.hr/gospodo-grabar-kitarovic-predaleko-ste-otisli-i-necem
o-vam-to-vise-tolerirati/

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010001d194be%24f1953680%24d4bfa380%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to