politika
<http://www.politika.rs/scc/clanak/352971/Vuk-Jeremic-kandidat-Beograda-za-g
eneralnog-sekretara-UN> .rs 


Вук Јеремић кандидат Београда за генералног секретара УН


Јелена Церовина

После вишемесечног спекулисања да ли ће Вук Јеремић добити подршку Вучићеве
владе да уђе у трку за место генералног секретара УН, одлучено је да Београд
и званично кандидује бившег министра спољних послова Србије као свог
представника у овој трци. Ова одлука је донета на седници владе којој је,
као први потпредседник владе, председавао Ивица Дачић. Влада је своју одлуку
одмах послала у Њујорк, у седиште УН, како би Јеремић и званично могао да се
уврсти на листу кандидата и добије шансу да изложи свој програм. Још је,
међутим, неизвесно да ли ће се то и десити јер је осталих осам такмаца за
ово место своје представљање је почело. Јеремић путује у Њујорк како би
покушао да издејствује промену дневног реда и представи свој програм ,
последњег дана за представљање досад кандидованих за ову позицију у УН.

Овакав епилог представља изненађење јер се већ увелико спекулисало да
Јеремић неће добити Вучићеву подршку. Тим пре што је пре неколико месеци
председник Србије Томислав Николић и јавно признао да он није за то да
Београд подржи Јеремића, а Вучић недавно најавио да ће се око ове одлуке
консултовати управо са Николићем. Такође, све се чешће спекулисало да би
уместо Јеремића Београд могао да подржи кандидата неке друге земље, а
најчешће се спомињао словачки министар спољних послова Мирослав Лајчак. Он,
међутим, бар засад, није ушао у ову трку.

Вук Јеремић
Велика је част и привилегија представљати своју земљу у тако важној
међународној утакмици као што је избор за генералног секретара УН. Учинићемо
све што је у нашој моћи да то урадимо на најбољи могући начин

После седнице владе није било званичног саопштења о одлуци да се подржи
Јеремићева кандидатура, али се ова вест брзо проширила, па се недуго после
седнице огласио и сам Јеремић. У првом коментару он је захвалио премијеру и
влади на подршци и поверењу и нагласио да је велика част и привилегија
представљати своју земљу у тако важној међународној утакмици као што је
избор за генералног секретара УН. „Представљаћемо земљу на највишој светској
позорници, то је изузетна прилика. Учинићемо све што је у нашој моћи да то
урадимо на најбољи могући начин”, рекао је Јеремић, а преноси Танјуг.

Кандидатура за генералног секретара УН, како је рекао, носи велику
одговорност и то неће бити једноставан посао.

„Кампања ће бити напорна, у њој учествује много добрих и јаких кандидата,
неки од њих су у кампањи већ месецима. Али учинићемо све да надокнадимо
пропуштено”, рекао је Јеремић, објаснивши да ће се у изборном процесу
укрштати интереси свих важних великих сила и остатка света, који је у
превирању. „Не бих да у овом тренутку прејудицирам наше шансе”, рекао је он,
подсетивши да су Србији многи давали мале шансе и пред истицање кандидатуре
за председника Генералне скупштине УН и ОЕБС-а, али да је Србија на крају
изненадила. Ова трка ће, ипак, према његовим речима, бити тежа. Његови
ривали у овој трци засад су шеф црногорске дипломатије Игор Лукшић, бивша
бугарска министарка спољних послова Ирина Бокова, некадашњи португалски
премијер Антонио Гутереш, бивша хрватска министарка спољних послова Весна
Пусић, бивши словеначки председник Данило Тирк, бивша министарка спољних
послова Молдавије Наталија Герман. Кандидати су и Срђан Керим, бивши
министар спољних послова Македоније, и Хелен Кларк, бивша премијерка Новог
Зеланда.

У тексту који се недавно бавио овом темом, „Њујорк тајмс” наглашава да они
који се боре за место генералног секретара први пут у историји УН морају
јавно да изложе зашто желе овај „незахвалан посао”, али се такође констатује
и да ће одлука бити донета „маневрисањем” на релацији Москва–Вашингтон, те
да расправа неће имати превелики значај. Лист такође подсећа да су
најважнији послови у УН распоређени међу великим силама, па су тако последња
четири шефа мировних операција били Французи, хуманитарних канцеларија
Британци, док САД већ деценију руководе политичким пословима.

Јеремићеви ривали су: шеф црногорске дипломатије Игор Лукшић, бивша бугарска
министарка спољних послова Ирина Бокова, некадашњи португалски премијер
Антонио Гутереш, бивша хрватска министарка спољних послова Весна Пусић,
бивши словеначки председник Данило Тирк, бивша министарка спољних послова
Молдавије Наталија Герман, бивши министар спољних послова Македоније Срђан
Керим и бивша премијерка Новог Зеланда Хелен Кларк

Лист истиче и да овога пута постоји „прегршт” кандидата из источне Европе
јер је, како се наводи, „постало уобичајено” да различите области именују
једног од својих за овај посао „иако се то не захтева у Повељи УН”. Такође
се каже да се у наредним месецима може очекивати још кандидата и подсећа да
се говорило о томе да ће кандидати бити и Бугарка Кристалина Георгијева,
бивши функционер Светске банке, која је сада потпредседница Европске уније,
али и немачка канцеларка Ангела Меркел, чије се име појављује већ месецима.
Било би, како се наводи, веома необично да се шеф тако моћне државе нађе на
челу Уједињених нација. Кад би се то десило, наследник Бан Ки Муна био би
„више генерал него секретар”.

Вук Јеремић ће, уколико добије прилику за то, сутра у Њујорку представити
скраћену верзију свог програма од 80 страница на коме је његов тим, у
ишчекивању кандидатуре, радио већ месецима. Како за „Политику” објашњава
један близак Јеремићев сарадник, реч је о платформи у којој он детаљно
објашњава шта би радио на месту генералног секретар УН. Јеремићев програм
је, како каже наш саговорник, заснован на пет главних области – одрживом
развоју као централном послу УН у периоду до 2030. године, климатским
променама, превенцији сукоба и мировним операцијама, људским правима и
ревитализацији, то јест реформи УН, пре свега секретаријата УН.

„Јеремић даје 53 конкретна обећања. А с обзиром на то да кажу да је дошло
време за жене, па и на месту генералног секретара, наша позиција је да је то
време можда давно дошло, али да је много важније да се у УН спроводи таква
политика да педесет одсто жена буде у менаџменту УН, а не само једна на
врху. То је прво обећање које би Вук Јеремић спровео у дело ако постане први
човек УН”, открива наш саговорник.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/012901d194fd%24b8e1fd70%242aa5f850%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to