rs-lat.sputniknews.com 
<http://rs-lat.sputniknews.com/komentari/20160412/1104805169/vuk-draskovic-nato-crna-gora.html?utm_source=https%3A%2F%2Ft.co%2F8heCXEpS4T&utm_medium=short_url&utm_content=bbj3&utm_campaign=URL_shortening>
  


Kako je „četnik“ zavoleo NATO


Sputnik

Komentari i Analitika <http://rs-lat.sputniknews.com/komentari/> 

16:50 12.04.2016(osveženo 18:39 12.04.2016) Preuzmite kraći link

Vuk Drašković je poznat po dve ljubavi: prema Danici, svojoj supruzi, i 
NATO-u, severnoatlantskoj vojnoj alijansi.  Bivši šef srpske diplomatije, čija 
stranka Srpski pokret obnove preživljava na političkoj sceni Srbije samo zato 
što se šlepa uz vladajuću strukturu, dao je sebi za pravo da u crnogorskim 
medijima („Pobjedi“) podrobno objasni zašto je NATO „jedini spas“, a Rusija 
„logor“ u koji srpski „desničari“ teraju Srbiju. 

Kao dobar govornik, Drašković se ovim rečima sigurno dodvorio crnogorskoj 
vlasti, ali je kao član vladajuće strukture Srbije izneo stav suprotan stavu 
zvanične Srbije koja je vojno neutralna, bez namere da se priključi NATO-u. 

Dakle, koji Drašković je zborio protiv državne politike Srbije? Drašković — 
lider SPO, ili Drašković — član vladajuće strukture Srbije? Ili Drašković — 
bivši ministra spoljnih poslova?

Da i zanemarimo onaj deo Draškovićevog političkog opusa kada se dičio 
nacionalističkim idejama i zalagao za „Veliku Srbiju“, ako se vratimo malo 
unazad, videćemo da kopernikanski obrt od nacionaliste do njegove „ljubavi“ 
prema NATO-u datira iz vremena kad je seo u fotelju ministra spoljnih poslova — 
prvo državne zajednice Srbije i Crne Gore (od 16. aprila 2004. do 5. juna 
2006), a onda Srbije (od  5. juna 2006. do 15. maja 2007).

© AFP 2016/ 

Drašković: 9. mart je i dan tragike jer se takoreći ništa od tih ideala i 
snova nije ostvarilo

Vuk se u tom periodu svim srcem zalagao za povlačenje tužbi protiv 
zemalja-članica NATO-a, podignutih zbog bombardovanja Srbije 1999. (i u tome 
uspeo). I iz državne fotelje tvrdio je da je režim Slobodana Miloševića 
izvršio „etničko čišćenje Albanca“ na Kosovu zbog čega je u delu zapadnih 
medija bio „pozdravljen“, a u srpskoj skupštini umalo smenjen. Pod okriljem 
evropskog puta i pre nego što je Srbija krenula njime,  Drašković je više 
lobirao za saradnju sa NATO-om nego za sam evropski put.

Naime, kao prečicu do Brisela predlagao je ulazak u NATO i Partnerstvo za mir. 
To mu nije sasvim pošlo za rukom (Srbija je ušla samo u Partnerstvo za mir), 
ali je zato uspeo da  otvori kancelariju NATO-a u Beogradu. Pored toga, 
obezbedio je i potpisivanje ugovora o pristupanju asocijaciji CEFTA. Pritom, 
kada je Kosovo 2004. gorelo u albanskom pogromu nad Srbima i srpskim 
spomenicima, Drašković kao ministar spoljnih poslova propustio je jedinstvenu 
šansu koju je Srbija tada imala —  da izmeni sliku o kosovskom pitanju i Srbima 
kao „lošim momcima“. 

Doduše, jeste tada predložio plan u vidu „formule 3E“ za rešenje kosovskog 
pitanja, ali on nikad nije ozbiljno razmatran.

Drašković je omanuo i u promovisanju tadašnje ideje vlade Vojislava Koštunice 
za rešavanje kosovskog pitanja — „više od autonomije, manje od nezavisnosti“ — 
jer srpska diplomatija nije tada uradila svoj posao — da tu ideju podrobnije 
objasni svetskim zvaničnicima, zbog čega su i pregovori o statusu Kosova pod 
rukovodstvom Martija Ahtisarija i Beograda propali, što je Kosovu utabalo put 
ka samoproglašenoj nezavisnosti.

Uprkos takvom učinku, jedini je koji je, bukvalno sedeći u državnoj fotelji, 
preživeo vanredne parlamentarne izbore 2006. godine, koji su usledili posle 
odluke Brisela o zamrzavanju pregovora sa Srbijom zbog nedovoljne saradnje sa 
Hagom.

Inače, Drašković je, uz Čedomira Jovanovića, bio među prvim srpskim 
političarima koji je rekao da Srbija treba da prizna nezavisno Kosovo. Nadalje 
se nije libio da preleće iz koalicije u koaliciju, od Tadića, preko Čedomira 
Jovanovića, pa do koalicije sa SNS-om.

Zato, i kada Drašković danas ode u Crnu Goru i kaže da su Crnogorci shvatili 
uzročno-posledičnu vezu između evropskih i NATO integracija, jer je „NATO izbor 
puta i garancija putovanja u političku bezbednost, a članstvo u Evropskoj uniji 
samo putovanje koje može da potraje prilično dugo“, koji to Drašković govori? 
Bivši ministar? Bivši opozicionar? Ili član zvanične vlasti u Beogradu? I kada 
kaže da je za srpsku desnicu „majka Rusija samo Rusija koja je u 
neprijateljstvu sa Evropom i Amerikom… Rusija logor, Rusija iz Staljinovog 
vremena“, koji od te trojice Draškovića govori?

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d601d19588%24a8bb8ed0%24fa32ac70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to