dw.com
<http://www.dw.com/sr/predsednik-fikus-i-nebriga-evrope/a-19185774?maca=ser-
newsletter_serbian-2425-html-newsletter>  


"Predsednik fikus" i nebriga Evrope | Izbor iz štampe | DW.COM | 14.04.2016


Deutsche Welle (www.dw.com)

"Opšta amnestija za sve političare umešane u skandal sa korupcijom i
prisluškivanjem izazvala je proteste", prenosi najveća nemačka agencija dpa
o događajima u Skoplju. "Opozicija prebacuje predsedniku Đorđu Ivanovu da je
amnestijom još zaoštrio političku krizu u zemlji. Ivanov je naveo da je time
želeo da primiri stanje pred planirane izbore. Demonstranti su obasuli
njegovo sedište kamenicama i jajima. Amnestija podriva pravnu državu i
stavlja van snage sporazum o normalizaciji koji je Skoplje ispregovaralo sa
EU i SAD. Komesar EU za proširenje Johanes Han je u saopštenju kritikovao
korak kao nespojiv sa njegovim shvatanjem prava."

O amnestiji i sukobima izveštava i bečki list Standard pod naslovom
"Protesti protiv predsednika fikusa" - tako, naime, kritičari zovu inače
inertnog Ivanova koji je poslednjim potezom zaoštrio frontove u maloj
balkanskoj zemlji. "Predsednik koji podržava vladajuću kliku okupljenu oko
Nikole Gruevskog, šefa konzervativne VMRO-DPMNE, svojom je odlukom direktno
napao Specijalno tužilaštvo koje je prošle godine osnovano na pritisak EU.
Ono bi trebalo da ispita brojne postupke režima, poput ilegalnog
prisluškivanja 20.000 građana, zloupotrebu funkcija u pravosuđu i policiji
kao i izbornu prevaru."

Dalje se navodi objašnjenje Ivanova koji je paušalnom amnestijom navodno
hteo da okonča političku krizu za koju kaže da je "nametnuta spolja". Šef
socijaldemokratske opozicije Zoran Zaev smatra da je predsednik ovime postao
"direktan saučesnik kriminalnog udruženja protiv Makedonije". Standard
tumači da je čitav proces demokratizacije ugrožen ukoliko se minira rad
Specijalnog tužilaštva koje ispituje i postupke bivših ministara poput
Gordane Jankulovske koja je vodila resor unutrašnjih poslova.

 

Tokom protesta u Skoplju uhapšeno je najmanje 12 ljudi

Nakon ovog poteza postoje sumnje da će izbori planirani za 5. jun uopšte
biti slobodni i pošteni, piše bečki list. "Socijaldemokratska opozicija -
suočena sa, prema anketama, niskom podrškom - možda će potpuno bojkotovati
izbore jer birački spisak, kako tvrdi, do tada neće biti aktuelizovan. Na
spisku se zaista nalazi oko 100.000 nepostojećih birača."

Standard je temi takođe posvetio kratki komentar dopisnice Adelhajd Velfl
koja smatra da je Ivanov svojim potezom otkrio pravo lice režima, koji ne
poštuje pravnu državu te partije VMRO-DPMNE koja vlada "besramno i
autoritarno", ali takođe da je ta partija počela da paniči zbog osnivanja
Specijalnog tužilaštva. "Za EU i SAD u pitanju je njihov važan eksperiment
demokratizacije na Balkanu. Posle izbora je trebalo da bude obnovljen poziv
u članstvo NATO-a i da bude rešena svađa o imenu sa Grčkom. Onda bi konačno
mogli da počnu pristupni pregovori sa EU. Oni su jedini način za održivu
demokratizaciju Makedonije. Članice EU za to nisu marile u poslednjih deset
godina i samo je tako bilo moguće da ljudi poput Ivanova naprave ovakve
karijere."

Pogled u sivu budućnost

Novinar Norbert Mapes-Nidik, dobar poznavalac Balkana, piše u nemačkom listu
Zidvest prese: "Ono što se dešava u Makedoniji prevazilazi međunarodni
značaj male balkanske države. Evropskoj uniji se demonstrira koliko su joj
ograničene mogućnosti - a mogla bi da baci pogled i u sivu budućnost.
Makedonijom vlada kriminalna banda. To je stanje koje evropski političari ne
poriču - ali, iz diplomatskih razloga, o tome ne pričaju otvoreno. Kako bi
države poput Makedonije dovela na put demokratije i oslobodila diktature i
etničkih konflikata, Evropska unija polaže nade u svoj privlačnu snagu a
ponekad i u novac koji šalje. Ni jedno ni drugo više ne funkcioniše. Doduše,
i dalje većina Makedonaca želi da njihova zemlja postane članica EU.
Istovremeno slute da, osim njih, to niko ne želi - ni njihova vlada, ni
Evropska unija."

Dalje se navodi da je Makedonija već skoro 11 godina zvanični kandidat za
EU, ali da pregovora nema. "Na početku je razlog bila bizarna svađa sa
Grčkom oko imena. U međuvremenu su se pojavili i drugi razlozi. Makedonske
elite su se sjajno snašle u limbu između prihvatanja i odbijanja od strane
Evrope. Ako Evropa ne želi da je prave budalom, onda mora smesta da zaboravi
trule pregovaračke trikove: treba da prekine s posredovanjem i da zemlji
poništi status kandidata. Kada mučeni Makedonci više ne budu uljuljkivani
iluzijama iz Evrope, oni će i sami već znati šta im je činiti. Na kraju su
narodi uvek pametniji od cinika", zaključuje Mapes-Nidik.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/012001d19657%24ddb84fe0%249928efa0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to