vidovdan <http://vidovdan.org/2017/03/15/da-vrate-oteto-srbi-potrazuju-od-hrvatske-og romnu-imovinu/> .org
ДА ВРАТЕ ОТЕТО Срби потражују од Хрватске огромну имовину! ВидовдаН Хрватска има моралну обавезу према жртвама из времена НДХ које су страдале у логорима као што је Јасеновац, Јадовно и према оним чија је имовина била одузета на најгрубљи могући начин, изјавио је председник СНВ Милорад Пуповац. Пуповац је рекао да је Србима и Јеврејима имовина одузета актом који је донесен неколико седмица по проглашењу НДХ и да се тај акт може наћи у збирци докумената које је објавио Ђуро Затезало у књизи „Јадовно, Први том“. „Тим актом су Срби који су становали у северним деловима Загреба – северно од Илице и северно од Влашке улице, које почињу од Трга Републике, односно Трга бана Јелачића, све до Кватерниковог трга на истоку и до данашњег Британског трга, обавезани да се у року од 24 или 48 сати иселе, узимајући само најнужније ствари“, изјавио је Пуповац за београдски лист „Данас“. Према његовим речима, тада је много људи који су били имућни избегло из Загреба према Београду, а међу њима породица академика Дејана Медаковића, некадашњег председника Српске академије наука и уметности. „Тако је, рецимо, избегла породица академика Медаковића, која је била власник Медаковићеве палаче на Штројсмајеровом тргу, односно сада на Тргу Николе Шубића Зринског – Зрињевцу, а то је главни трг у Загребу“, рекао је Пуповац. Он је истакао да су још живи неки, мада ретки акционари, али и наследници првог реда некадашње Српске банке, чија је имовина у првим недељама НДХ одузета и претворена у Хрватску поштанску банку која и данас постоји. Поводом тужбе против Хрватске из Чикага, Пуповац је навео да СНВ не зна ко су подносиоци те тужбе којом се тражи компензација имовинске и друге штете српским, ромским и јеврејским жртвама НДХ, нити ко су њихови правни заступници. Он је, међутим, нагласио да је то озбиљно питање којим ће се бавити истраживачи СНВ у архиву Срба у Хрватској. Пуповац је навео да, када је реч о имовини из Другог светског рата, СНВ последњих година у фокусу деловања има имовину институција српске заједнице: Српске православне цркве /СПЦ/, Српског културног друштва „Просвјета“, Српског културног друштва „Привредник“ и још неких других као што је некадашња „Српска банка“ чије је седиште било у Загребу. Али, како се дио тих потраживања повезује са правом СПЦ, будући да је СПЦ готово редовно навођена у оснивачким актима и статутима српских организација у Хрватској као наследница имовине у случају престанка рада тих организација, део борбе за ту имовину остварује борбом за имовину СПЦ, додао је Пуповац. Што се тиче имовине физичких и малих правних лица, која су била жртве усташког режима, Пуповац подсећа да је после Другог светског рата био донесен закон који их је додатно оштетио дајући им рок од само годину дана за подношење захтева за враћање имовине. Након 1946. године то је право престало да постоји јер је свима који се нису јавили, имовина била национализована. Ало -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/014201d29e76%24f9de7140%24ed9b53c0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
