b92.net
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=04&dd=06&nav_category=
12&nav_id=1247878>  


Protesti širom Srbije, dan četvrti FOTO - B92.net


Beograd -- I četvrti dan zaredom u nekoliko gradova širom Srbije
organizovani su protesti onih koji su, kako navode, nezadovoljni rezultatom
predsedničkih izbora. 

Izvor: B92, Beta, Tanjug četvrtak, 6.04.2017. | 18:10 -> 20:20 

Okupljanje je, kao i prethodnih dana, počelo u 18h ispred zgrade Skupštine
Srbije u Beogradu, zatim u centru Novog Sada, Nišu, Kragujevcu...

Protestima uglavnom prisustvuju mladi ljudi i studenti, a organizovani su
preko društvenih mreža. Njihov organizator još nije poznat. 

Pre početka skupa, predstavnici Udruženja nestalih i kidnapovanih na Kosovu
i Metohiji sklonili su "srpski zid plača", koji je oštećen tokom prvog
"Protesta protiv dikature", a manja grupa učesnika protesta zapalila je više
primeraka tabloidnih listova.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Protestna povorka krenula je po Beogradu posle 18.30 od Doma Narodne
skupštine Bulevarom kralja Aleksandra, ka Pravnom faklutetu. 

Studenti na čelu kolone nose velike plakate na kojima piše "Dole diktatura"
i "Vučiću Šrederu". 

Agencija Beta navodi da je na početku protesta došlo do malog koškanja. Neko
je pokušao da ispovocira mlade na čelu kolone, na šta su svi skandirali "Ovo
su naši protesti, mi smo studenti". 

Isti su i transparenti koje nose učesnici, a na kojima je ispisano "Dole
diktatura", "Vučiću Šrederu", "Nećemo da budemo jeftina radna snaga", "Plate
ste smanjili, penzije ojadili, ovde smo da bi vam uzvratili"... 

Učesnici protesta su oko 18.30 krenuli u šetnju, ali se neće kretati trasom
kojom su išli prethodnih dana, već idu Bulevarom Kralja Aleksandra ka
Pravnom fakultetu, a zatim bi, kako navode, trebalo da se kroz Ruzveltovu,
Ulicu 27. marta i Takovsku vrate do Doma Narodne skupštine. 

Oni su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) održali minut ćutanja
kojim su želeli da ukazu na ćutanje RTS-a o ovim protestima. 

Više hiljada učesnika održalo je minut ćutanja i ispred Vlade Srbije posle
čega su krenuli ka trgu Slavija. 

Okupljeni su ispred Vlade Srbije uzvikivali "O(ne)svesti se" i "Ostavke"
posle čega su izveli performans sa klečanjem i ustajanjem, skandirajući
"Vučiću p...." i "Ua". 

Predvodjeni dobošarima, učesnici skupa nose zastave Srbije a kolona se
proteže od Vlade Srbije do vrha Ulice kneza Miloša. 

Saobraćaj u Nemanjinoj ulici je obustavljen. 

Protest protiče bez incidenata, izuzimajući to što je jedna grupa učesnika
zapalila više tabloida, navodi Tanjug.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Više od hiljadu studenata i mahom mladih ljudi okupilo se u centru Novog
Sada na četvrtom po redu "Protestu protiv diktature" i poručili da neće
odustati od protesta dok god njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Studenti su
na početku poručili da protesti nisu inicirale političke partije, već je reč
o borbi studenata za prava svih građana Srbije. 

Aktivista kolektiva Gerusija Ivan Radenković rekao je da dolazi svakodnevno
na proteste da bi, kao i ostali prisutni, pokazao da nije glasao za
Aleksandra Vučića i da ga podseti da je za njega zapravo glasalo manje od
jedne četvrtine stanovništva Srbije. 

"Od te četvrtine bar pola je bilo direktno ucenjeno. Ovde sam da pokažem da
ovaj narod nije glup i da ćemo ga (Vučića) zbog toga skinuti", poručio je
Radenković. 

Student Milovan Nikolić pozvao je okupljene na mirnu i dostojanstvenu
protestnu šetnju. "Ne želimo incidente, ovde smo da branimo Srbiju i Novi
Sad", kazao je on. 

Stotinjak gradjana Kruševca okupilo se treće veče zaredom na "Protestu
protiv diktature", izražavajući nezadovoljstvo stanjem u društvu, strahom
koji vlada medju gradjanima, uslovima i atmosferom u kojoj su se odvijali
predizborna kampanja i predsednički izbori.

Foto: B92

Protesti su u ponedeljak održani u Beogradu, Novom Sadu i Nišu
<http://www.b92.net/info/vesti/%5C> , a u utorak u protestne šetnje krenuli
su i Kragujevčani, Kraljevčani, Leskovčani i drugi
<http://www.b92.net/info/vesti/%5C> . Protesti su protekli bez većih
incidenata, a studenti iz Novog Sada i Beograda objavili su listu zahteva. 

Novosadski studenti predlažu da protesti traju do smene članova RIK,
<http://www.b92.net/info/vesti/%5C> "zbog nepoštovanja odluka Ustavnog
suda", zatim traže razrešenje Maje Gojković, "zbog blokade rada Narodne
skupštine". 

Oni predlažu i zahtev za smenu direktora RTS i urednika Informativnog
programa RTS, "zbog režimskog izveštavanja i neravnomerne zastupljenosti
kandidata", kao i smenu članova REM, "zbog nereagovanja na više stotina
prekršaja i prijava". 

Kao dodatak, studenti iz Novog Sada su naveli da će, ukoliko se ne ispune
zahtevi, tražiti vanredne parlamentarne izbore i da će protesti trajati do
ispunjena zahteva. 

Studenti iz Beograda podržali su zahteve studenata iz Novog Sada i dodali
još jedan zahtev -  <http://www.b92.net/info/vesti/%5C> "reviziju biračkog
spiska u cilju utvrđivanja tačnog broja birača i nakon toga uvođenje
elektronskog glasanja uz jasnu zaštitu od manipulacije. 

Premijer i izabrani predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je povodom toga
da u Srbiji svako ima pravo da iskaže svoje mišljenje
<http://www.b92.net/info/vesti/%5C> . 

"Mi smo demokratska zemlja i svako ima pravo da bude srećan ili nesrećan
zbog izbornih rezultata. Zamislite kada bih ja pozvao sve svoje pristalice
da idemo da slavimo", rekao je Vučić novinarima. 

On je rekao da "nema vremena" za proteste, jer treba da se "radi i bude još
marljiviji". 

"Onaj ko ima vremena uvek je u redu da protestuje dok je to mirno... i nadam
se da se neće videti neodgovornost nekih političara koji su ranije pozivali
na nasilje, a sve dok neko izražava da li je za ili ne, dok je to na
vikanju... to je sve okej", rekao je Vučić. 

I predsednički kandidati Saša Janković, Luka Maksimović (Ljubiša
Preletačević Beli) i Boško Obradović oglasili su se povodom protesta.
Opširnije - OVDE <http://www.b92.net/info/vesti/%5C> . 

Predsednica Skupštine Maja Gojković je apelovala na sve učesnike protesta da
<http://www.b92.net/info/vesti/%5C> "ni na koji način ne uništavaju i ne
učestvuju u devastiranju spomenika od velike istorijske i kulturne
vrednosti". 

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović govoreći o protestima u više
gradova širom Srbije rekao je da su to  <http://www.b92.net/info/vesti/%5C>
"visokopolitički protesti", a kao organizatore je pomenuo članove opozicije.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/003301d2af08%24bc1270d0%2434375270%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to