dw.com
<http://www.dw.com/sr/otkud-sad-protesti/a-38333441?maca=ser-newsletter_serb
ian-2425-html-newsletter>  


Otkud sad protesti? | Politika | DW.COM | 07.04.2017


Deutsche Welle (www.dw.com)

Otkud sad mladi i nezadovoljni ljudi u zemlji, koju uz puno poštovanje
medijskih i svih drugih sloboda, vodi uzorni reformator Aleksandar Vučić?
Organizuju se preko društvenih mreža, nemaju lidere i vođe, zahtevi se tek
pojavljuju - misterija se bar za sada nastavlja. Vlast i režimski mediji pri
tome uporno forsiraju narativ kako su to protesti protiv izborne pobede
Aleksandra Vučića, ali usput nikako ne pominju da se mladi pozivaju na
"Protest protiv diktature".

Iritirajući doprinos medija

Na tu vrstu "nerazumevanja" javnosti upozorava i Zoran Gavrilović, iz Biroa
za društvena istraživanja (BIRODI), koji kaže da je "reč o buntu mladih
ljudi na izborne uslove, a ne na izborne rezultate". Što se tiče upornosti i
otpornosti protesta, oni mogu da potraju, smatra Gavrilović, i to će
umnogome zavisiti od ponašanja medija bliskih vlastima. "Oni mogu da svojim
iritirajućim i pretorijanskim odnosom prema organizatorima protesta izazovu
da oni postanu još intenzivniji i istrajniji".

Što se vlasti tiče, razumljivo je da oni proteste pokušavaju da predstave
kao bunt protiv izborne pobede Aleksandra Vučića, ističe za DW novinar
Teofil Pančić. "Ako to pokušamo da suzimo, to je u krajnjem protest protiv
krajnje neravnopravnih uslova za izbore, o čemu su svi morali malo više da
misle na vreme. Zato se bojim da sada, nakon što su svi učestvovali na
izborima, i tako legitimisali te krajnje neravnopravne uslove, da je sada za
ovu vrstu protesta možda i kasno. Zato se i bojim da li oni mogu da donesu
neki politički rezultat."

Sendvičari traže vožda

Vlast i režimske medije posebno muči to što se ne znaju organizatori
protesta, verovatno frustrirani što organizatore protesta ne mogu da stave
na naslovnice režimskih tabloida. U Srbiji je, inače, pravilo da ukoliko
javno kažete koju protiv vlasti sutradan osvanete na tabloidnim
naslovnicama, zajedno sa vašim ličnim detaljima, uključujući tu podatke iz
zdravstvenih kartona, izvode iz dosijea tajnih službi, a neće vam biti lako
ni ako imate neki egzotični hobi- za neke tabloide ste sumnjivi i ako imate
psa kojeg svakodnevno šetate.

"Očito je da neki mediji i neki ljudi, imaju tu sendvičarsku racionalizaciju
da je uvek potreban vožd koji će da povede, i neki novac koji će da motiviše
ljude", kaže Zoran Gavrilović. To je, prema njegovom mišljenju, zamena teza:
"jer mi ćemo sada da pričamo o protestima, a ne o kršenju zakona REM, o tome
što Agencija za borbu protiv korupcije nije obezbedila dovoljno sredstava da
monitoriše kampanju, nećemo da pričamo kako je izveštavao Pink ili zašto
nismo imati debate na RTS-u, ali ćemo da pričamo o protestu."

Teofil Pančić smatra da je taj nedostatak liderstva protesta njegova vrlina,
ali istovremeno i njegov limit. "Prosto se stoga sve to pretvara u jednu
vrstu spontanog i u tom smislu simpatičnog - ali i protesta koji, isto tako
kao što se brzo razgoreo, može brzo i da se ugasi."

Limit strpljivosti vlasti

Tu se sada, naravno, postavlja pitanje i limita strpljivosti vlasti, i
koliko dugo vlasti mogu tolerisati svakodnevne proteste na ulicama srpskih
gradova. Trenutna taktika srpskih vlasti jeste da se protesti ne sprečavaju,
a prisustvo policije je diskretno. Nije zgoreg napomenuti da će se
protestima tokom vikenda pridružiti i članovi vojnog i policijskog
sindikata.

Zoran Gavrlović ocenjuje kako vlasti nemaju nikakvog razloga da reaguju:
"Vučić je prosto legitimisao svoju poziciju i nema razloga da situaciju
zaoštrava. Ono čega se pribojavam jesu ljudi oko vlasti, a tu mislim i na
neke medije, koji prosto svojim izveštavanjem radikalizuju situaciju".

Sve dok je ovako mirno i dok protesti ozbiljnije ne ugrožavaju vlast, mislim
da će se Aleksandar Vučić ponašati ovako tobože benevolentno, smatra Teofil
Pančić. "I on to može da toleriše maltene neograničeno dugo. Neka oštrija
reakcija bi mogla da usledi samo ako dođe do nekog nasilja, ali ne verujem
da će do toga doći. To mogu da izazovu samo neki provokatori koje će sama
vlast ubaciti."

Formulisani konkretni zahtevi

Nakon pomalo haotičnog početka protesta, studenti su uspeli da formulišu i
neke konkretne zahteve upućene vlastima. Protesti će trajati dok se ne smene
članovi RIK, članovi REM, razreši predsednik srpske skupštine Maja Gojković,
smene direktor i urednik Informativnog programa RTS, kao i da se srede
birački spiskovi. "Te zahteve bih i sam potpisao", napominje Teofil Pančić.
"Meni je malo bila neka vrsta deja vu zahtev oko RTS, kao da se od 9. marta
1991. vrtimo oko istih zahteva. Sada je samo pitanje da li postoji ta
građanska sila koja bi dovela do toga da se ti zahtevi ispune".

Mladi ljudi na ulicama Srbije svakako su privukli pažnju i zapadnih
političara, koji su inače već čestitali izbornu pobedu premijeru Vučiću, i
odakle mu i stiže, reklo bi se, bezrezervna podrška. Koliko sada ukazivanje
na autokratiju u Srbiju može uticati na njihovu percepciju srpskih vlasti i
da li će se tu nešto promeniti? "Ne verujem da ovi protesti imaju tu vrstu
dometa, i da menjaju tako strateške stvari kao što je odnos Zapada prema
ovoj vlasti", ocenjuje Pančić. "Ali, naravno, rado ću se prijatno iznenaditi
ako bude drugačije".

Iako mnogi smatraju da Aleksandar Vučić može na miru da čeka da protesti
splasnu, činjenica je da on nema mnogo dobrih poteza kao reakciju na
studentski bunt. Osim što nema preveliku podršku u vojsci i policiji,
premijer Srbije zna da bi svaka upotreba sile i nasilno rasturanje
demonstracija, definitivno zapečatilo njegov imidž diktatora. S druge
strane, za nekoga poput Vučića prosto je nemoguće da mirno posmatra
svakodnevne proteste hiljada mladih ljudi širom Srbije. Jedan od mogućih
poteza moglo bi da bude i brzo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora,
u pokušaju da se mladi tako sklone s ulice, ali da se istovremeno zadrže svi
ovi neravnopravni izborni uslovi. A kako je upravo to mlade izvelo na ulice,
moglo bi se reći da bi u tom trenutku borba možda tek počela.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ba01d2afa7%24fffe49a0%24fffadce0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to