novosti.rs
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:659272-Hval
a-lepo>  


Hvala lepo


Ratko DMITROVIĆ

| 07. april 2017. 21:30 | 

Komentara:
<about:reader?url=http%3A%2F%2Fwww.novosti.rs%2Fvesti%2Fnaslovna%2Fpolitika%
2Faktuelno.289.html%3A659272-Hvala-lepo> 5 

Sve smo mi ovo već videli: ove bubnjeve, parole, ulične šetnje, pištaljke. I
znamo šta je usledilo. Hvala lepo 

PROBLEM se uvek najbolje sagleda sa strane. Bez strasti, ličnog doprinosa,
krajnje hladno, uz činjenice i logiku. I šta vidimo u aktuelnom srpskom
političkom slučaju? Na predsedničkim izborima, održanim prošle nedelje,
Aleksandar Vučić je dobio 55 odsto glasova izašlih. Skoro 40 procenata više
od drugoplasiranog, Saše Jankovića. Umesto da su još iste večeri, najkasnije
sutradan, usledile čestitke pobedniku, od strane poraženih (to je osnova
demokratskog ponašanja) dobili smo ulične demonstracije. Narod se, vele,
samoorganizovao. Ne biva toga u politici. Nikada. Narod se spontano okuplja
samo u slučaju elementarnih nepogoda; potresa, požara, poplava...

I šta traže protestanti? Prva dva dana odbijali su da prihvate poraz svojih
kandidata. Ne dopada im se Vučić, ne mogu očima da ga vide. U redu, ali to
nije politička već mentalna kategorija. Treći dan su istakli zahteve. Ništa
kolosalno; RIK, REM, ostavka Maje Gojković, "zbog nerada Skupštine", kao da
je parlament predizborna bina. Onaj virtuelni posmatrač pita zbog čega te
zahteve nisu izneli pre izbora?

Da li su predsednički izbori pokradeni? Sa 40 procenata razlike? To ne može
da bude ni predmet rasprave. Uvreda za zdrav mozak. Jedina predizborna
dilema odnosila se na visinu procenta Vučićeve pobede, odnosno na trijumf u
prvom ili drugom krugu. Sve drugo je bilo jasno, i onima koji likuju i ovima
koji tuguju.

Poražena strana otvorenom drži priču o medijima. Kao, svi su pod državnom
kontrolom i svi su bili na strani Vučića. Netačno. Država Srbija nije
vlasnik nijednog medija, dnevnog ili nedeljnog lista. Javni servis se
podrazumeva. "Večernje novosti" su jedini dnevni list nad kojim Vlada Srbije
ima upravljačka prava, što znači da čelnu osobu "Novosti", u ovom slučaju
moju malenkost, Vlada može da smeni kad god hoće. Po opštim ocenama
"Večernje novosti" su imale izbalansiran stav u tretmanu predsedničkih
kandidata, a veće prisustvo Vučića na stranama "Novosti", u odnosu na ostale
kandidate, posledica je njegovih premijerskih aktivnosti. Da nije možda
trebalo da ignorišemo njegove susrete s Merkelovom i Putinom? Jedino mi u
"Novostima", gle čuda, nismo objavili intervju s Vučićem. Sa svim drugim
kandidatima jesmo. Ovo su neoborive činjenice, bitno drugačije od onoga što
u opozicionom bloku može da se čuje nakon izbora.

A demonstracije? Ima u filmu "Ko to tamo peva", monolog Bore Stjepanovića, u
kojem on uz ostalo kaže: Sve sam ja ovo već video; ove ljude, ovu reku,
autobus..." Da, sve smo mi ovo već videli; ove bubnjeve, parole, ove ulične
šetnje, pištaljke. I znamo šta je usledilo. Hvala lepo.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004901d2aff4%245db24190%241916c4b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to